Strajk nauczycieli. Kim jest Ryszard Proksa z oświatowej "Solidarności"? To on podpisał porozumienie

Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej "Solidarności", podpisał w niedzielę wieczorem porozumienie z rządem. Kim jest radnym PiS Ryszard Proksa?
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli rozpoczął się w poniedziałek. Niedzielne rozmowy "ostatniej szansy" nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Porozumienie z rządem podpisał tylko jeden związek nauczycielski - Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania "Solidarność". Zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego jak i Forum Związków Zawodowych odrzuciły propozycje rządu, ale Beata Szydło nazwała wczorajsze spotkanie sukcesem. 

Podpis pod porozumieniem złożył Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej "Solidarności", za co został ostro skrytykowany. Czytaj więcej>>>

Strajk nauczycieli. Kim jest Ryszard Proksa?

Ryszard Proksa, jak się okazuje, to postać dość tajemnicza. Niewiele można np. przeczytać na oficjalnych  stronach prezentujących jego sylwetkę. O Proksie wiemy, że jest przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania "Solidarność". Jak informuje Radio Kielce, stanowisko to powierzono mu w maju 2018 roku i była to już trzecia jego kadencja.

Ryszard Proksa to także radny PiS w Ostrowcu Świętokrzyskim. W wyborach samorządowych w 2018 r. był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Rady Powiatu. Z informacji Portalu Samorządowego dowiadujemy się jeszcze, że radny Prawa i Sprawiedliwości ma 64 lata. 

Na stronie Powiatu Ostrowieckiego znajdują się też oświadczenia majątkowe Ryszarda Proksy. Dzięki temu wiemy również, że Proksa był radnym także w kadencji 2014-2018 roku. Z samych oświadczeń natomiast dowiadujemy się, że Ryszard Proksa jest żonaty oraz że posiada dwa mieszkania (współwłasność) i gospodarstwo rolne (2 ha). Wiemy też, że radny jeździ oplem vectrą C z 2005 roku. Według oświadczenie majątkowego złożonego w dniu 17 września 2018 r. "na dwa miesiące przed zakończeniem kadencji", Ryszard Proksa zarobił ponad 100 tysięcy złotych - to suma pensji z umowy o pracę i diety radnego. Całe oświadczenie można znaleźć na stronie powiatu.

Porozumienie "Solidarności" z rządem. Co w nim jest?

Porozumienie, które podpisała oświatowa "Solidarność" z rządem, znalazły się jak nim m.in. 15 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli w tym roku, zmianę systemu wynagradzania (od 2020 r.), powrót do przepisów dotyczących oceny pracy sprzed września 2018 r. czy skrócenie ścieżki awansu zawodowego.

- Sprawy dotyczące zmian systemowych zostawiamy na później, ale zgadzamy się co do tego, że również zaczynamy rozmawiać na ich temat - mówiła w niedzielę Beata Szydło, która reprezentowała stronę rządową na rozmowach z nauczycielami. Dodała również, że rząd "jest gotów do kontynuowania dialogu"

Solidarność zaznacza na swojej stronie internetowej, że stanowczo dementuje pogłoski, które publikowane są na portalach społecznościowych, że KSOiW NSZZ „Solidarność” zgodziła się na zwiększenie nauczycielom pensum oraz zabranie dodatków. - Nie było i nie będzie naszej zgody na takie propozycje rządu – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.