Kaczyński w Kadzidle składał obietnice rolnikom. "Nam się, drodzy państwo, mnożą te piątki"

Jarosław Kaczyński podczas regionalnej konwencji w Kadzidle koło Ostrołęki zapowiedział "poważne wsparcie" dla hodowców zwierząt - Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej - obiecywał . Prezes PiS zapowiadał też walkę o interesy polskich rolników w Parlamencie Europejskim.
Zobacz wideo

W sobotę popołudniu odbyła się regionalna konwencja PiS w Kadzidle. Głównym tematem było wzmacnianie polskiego rolnictwa oraz rozwój obszarów wiejskich. Partia rządząca zorganizowała konwencję w ramach kampanii przed eurowyborami w miejscowości Kadzidło nieopodal Ostrołęki. Na Kurpiach pojawili się przedstawiciele rządu, eurodeputowani, a także prezes ugrupowania, Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: Jestem z tego dumny, że PiS jest partią polskiej wsi 

Prezes PiS mówił przede wszystkim o potencjale polskiej wsi oraz wyrównywaniu społecznych szans, które ma zapewnić jego partia. - Polacy są wspólnotą i zadaniem władzy jest o tę wspólnotę dbać. Równość i wolność to nie tylko deklaracje, to musi być praktyka - podkreślił Kaczyński. 

- Nam się, drodzy państwo, mnożą te piątki - rzucił i zaczął przytaczać kolejne programy takie jak "500 plus" czy rozbudowa lokalnych dróg argumentując, że wszystkie z nich w największym stopniu potrzebne są polskiej wsi. - Jestem z tego dumny, że PiS jest partią polskiej wsi - zadeklarował Kaczyński. - Naszą wielką nadzieją jest, by polska wieś i miasto żyło na tym samym poziomie, aby różnice zostały zredukowane - dodał.

- W Unii Europejskiej trzeba walczyć i zabiegać o interesy Polski, w tym, przede wszystkim, o interesy polskiej wsi - zauważył prezes PiS. - Musimy zabiegać o to, aby to co daje Europa, trafiało do Polski we właściwych wymiarach. - Idźcie na te wybory głosować na partię polskiej wsi i to na tę prawdziwą, nie na tę udawaną - zakończył swoją przemowę Kaczyński.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada walkę o korzystne dla polskich rolników rozwiązania ujęte w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Chodzi między innymi o utrzymanie budżetu na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich po brexicie oraz dalsze wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników.

100 zł za tucznika i 500 za krowę

Wśród przedstawionych na konwencji propozycji PiS wzmocnienia rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich są m.in. wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych, dla lokalnych hodowców zwierząt i dla małych producentów żywności.

Jarosław Kaczyński podkreślił szczególne znaczenie wspierania rolników, którzy hodują zwierzęta "z własnego chowu", stosują w hodowli zwierząt samodzielnie produkowaną paszę i zapewniają zwierzętom dobrostan. Takie gospodarstwa miałyby otrzymać "bardzo poważne wsparcie". - Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej - stwierdził prezes PiS.

Kaczyński podkreślił też konieczność wsparcia lokalnych producentów żywności. Chodzi o przetwórców, którzy z własnego chowu produkują żywność, która jest sprzedawana lokalnie, czyli w promieniu 50 do co najwyżej 100 kilometrów. - Oni też muszą dostawać dodatkowe wsparcie - podkreślił prezes PiS.