W sobotę w Hali Expo Żerań w Warszawie rozpoczęła się konwencja wyborcza Koalicji Europejskiej. Politycy PO, PSL-u, SLD, Nowoczesnej i Zielonych ponownie mają przedstawić szczegółowy program wyborczy. - Jestem pewny, że tak samo będziemy świętować 26 maja - rozpoczął swoją przemowę Schetyna.
Przewodniczący PO stwierdził, że nadchodzące wybory do Europarlamentu są "najważniejsze od 1989 r.", a ich "stawka jest jeszcze wyższa". Lider KE dodał, że tak jak wtedy i dziś powstała szeroka koalicja, która chce walczyć o praworządną Polskę.
- Dziś myślami jesteśmy z nauczycielami. Musimy im wszyscy okazać solidarność - zadeklarował Schetyna, po czym dodał: - Trzymajcie się mocno, jesteśmy z Wami!
W dalszej części przemowy Schetyna przeciwstawiał przyszłość Polski pod rządami dzisiejszej opozycji i PiS. - W tych wyborach zdecydujemy czy Polska będzie państwem praworządnym czy państwem partyjnym, czy Polska będzie trwale na Zachodzie czy będzie znów zawracać, jak przez ostatnie cztery lata, na Wschód - wymieniał lider PO.
- Oni nie mają strategii, mają pełne kompleksów instynkty - wykrzyknął odnosząc się do PiS. - W efekcie są sami. Przegrywają nawet 27:1 - dodał.
- Oni twierdzą, że Unia odbiera nam suwerenność, a przecież jest dokładnie odwrotnie. Wspólnie Europa jest potęgą. Potęgą, której Polska może i musi być jednym z liderów - oceniał Schetyna. Przewodniczący PO przekonywał że "wysyłana do Brukseli ekipa PiSu", to "zbieranina przeciwników Europy, dla której nie powinno tam być miejsca".
- Twórcy brexitu też na początku twierdzili, że wyjść z Unii nie chcą, a sprowadzili na swój kraj niewyobrażalny chaos. To ideowi partnerzy PiS - stwierdził Schetyna i dodał: - Wszyscy, którzy wątpią w polexit, niech odpowiedzą na pytanie: czy może być członkiem UE kraj z całkowicie upartyjnionym systemem sprawiedliwości? Nie może - podsumował.
Przed konwencją Koalicja Europejska przedstawiła hasło wyborcze - "Przyszłość Polski, Wielki Wybór", spot wyborczy oraz dziesięć najważniejszych punktów programu przed eurowyborami. Dotyczą między innymi praworządności, walki ze smogiem, wsparcia dla młodych i wyrównywania płac w Europie.
Liderzy Koalicji Europejskiej podkreślali podczas czwartkowej konwencji w warszawskim Domu Dziennikarza, że ich celem jest "silna Polska w silnej, zjednoczonej i solidarnej Unii Europejskiej". Szef PO Grzegorz Schetyna mówił, że Polska powinna doścignąć rozwinięte kraje UE oraz brać udziału w "wielkiej polityce". "Będziemy mówić o konstytucji, że nie można jej łamać, będziemy mówić o praworządności, o obecności Polski w Unii, ale także o prawach mniejszości (...) Polska musi być znów liderem w Unii Europejskiej" - dodał Grzegorz Schetyna.
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że Koalicja Europejska zamierza też walczyć o kwestie związane ze zdrowiem Europejczyków oraz o sprawy rolników. Jak mówił: " Europa musi wyrównać szanse swojego rolnictwa i zadbać o żywność najwyższej jakości. (...) Trzeba doprowadzić do ujednolicenia dopłat bezpośrednich dla rolnictwa". Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział również stworzenie europejskiego programu walki z rakiem.
Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty mówił tymczasem o równości młodych i starszych Europejczyków w dostępie do edukacji, kultury, służby zdrowia. Wspominał też o równości na rynku pracy oraz o takich samych prawach przedsiębiorców we wszystkich krajach Unii Europejskiej. "Wielki wybór dla nas to silna, współpracują za sobą Europa. Ale to co dla nas najważniejsze, to Europa, która będzie miała mieszkańców i mieszkanki żyjących na podobnym poziomie" - powiedział Włodzimierz Czarzasty.
Według szefowej Nowoczesnej, Katarzyny Lubnauer, istotne jest również wyrównywaniu szans młodych w Unii Europejskiej. W Domu Dziennikarza mówiła między innymi o europejskich stażach, które powinny stać się elementem kariery młodych. Jak podkreślała, trzeba doprowadzić do sytuacji, w której Polacy będą na równi z innymi Europejczykami będą mogli wymieniać i zyskiwać doświadczenia. "Doprowadzimy do sytuacji, w której legitymacja studencka i uczniowska będzie wspólna dla całej Unii Europejskiej" - zapowiedziała Katarzyna Lubnauer.
Marek Kossakowski z Zielonych podkreślał, że w Polsce konieczny jest również rozwoju taniej, zielonej energii oraz walka ze smogiem. - Transformacja energetyczna nie może nikogo dotknąć, za to wszyscy muszą na niej skorzystać - dodał Marek Kossakowski.
Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja.