Koalicja Europejska ogłosiła hasło i program. Mazurek: Puszą się, że w tej UE tyle mogą

Liderzy ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Europejskiej podpisali składającą się z 10 punktów deklarację programową. Ogłosili też hasło: "Przyszłość Polski. Wielki wybór". Na reakcję PiS nie trzeba było długo czekać. Wkrótce po prezentacji programu Beata Mazurek zwołała konferencję, podczas której zarzucała opozycji brak wiarygodności.
Zobacz wideo

Liderzy Platformy Obywatelskiej, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych - partii współtworzących Koalicję Europejską - zaprezentowali w Warszawie 10-punktowy program wyborczy. Wszyscy liderzy Koalicji Europejskiej podkreślali, że ich celem jest silna Polska w silnej, zjednoczonej i solidarnej Unii Europejskiej. Szef PO Grzegorz Schetyna mówił, że celem Koalicji jest doścignięcie krajów rozwiniętych UE oraz branie udziału w wielkiej polityce. - Będziemy mówić o konstytucji, że nie można jej łamać, będziemy mówić o praworządności, o obecności Polski w Unii, ale także o prawach mniejszości (...) Polska musi być znów liderem w Unii Europejskiej - mówił Grzegorz Schetyna.

Koalicja Europejska podpisała deklarację programową

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał natomiast, że Koalicja Europejska zamierza też walczyć o kwestie związane ze zdrowiem Europejczyków oraz o sprawy rolników. Jak mówił, Europa musi wyrównać szanse swojego rolnictwa i zadbać o żywność najwyższej jakości. - Trzeba doprowadzić do ujednolicenia dopłat bezpośrednich dla rolnictwa - mówił. Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział również stworzenie europejskiego programu walki z rakiem.

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty mówił z kolei o równości młodych i starszych Europejczyków w dostępie do edukacji, kultury, służby zdrowia. Wspominał też o równości na rynku pracy oraz o takich samych prawach przedsiębiorców we wszystkich krajach Unii Europejskiej. - Wielki wybór dla nas to silna, współpracują za sobą Europa. Ale to co dla nas najważniejsze, to Europa, która będzie miała mieszkańców i mieszkanki żyjących na podobnym poziomie - powiedział Czarzasty.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer także podniosła problem wyrównywania szans młodych w Unii Europejskiej. Wspominała między innymi o europejskich stażach, które powinny stać się elementem kariery młodych. Jak podkreślała, trzeba doprowadzić do sytuacji, w której Polacy będą na równi z innymi Europejczykami będą mogli wymieniać i zyskiwać doświadczenia. - Doprowadzimy do sytuacji, w której legitymacja studencka i uczniowska będzie wspólna dla całej Unii Europejskiej - zapowiedziała liderka Nowoczesnej.

Marek Kossakowski z Zielonych przekonywał o konieczności rozwoju taniej, zielonej energii oraz walce ze smogiem. Zaznaczał, że transformacja energetyczna nie może nikogo dotknąć, za to wszyscy muszą na niej skorzystać. Więcej szczegółów programu wyborczego Koalicja Europejska ma przedstawić podczas sobotniej konwencji.

PiS odpowiada. Mazurek: Puszą się, że w tej Unii Europejskiej tyle mogą

Niedługo po prezentacji programu przez koalicję, konferencję zwołała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. - Koalicja Europejska przedstawiła dzisiaj swoje, jak to sama nazwała, cele, które zechce realizować w Parlamencie Europejskim. Oceniając te propozycje, które dzisiaj wybrzmiały, należy patrzeć przez pryzmat wiarygodności i skuteczności - powiedziała. - A jaka jest wiarygodność Platformy Obywatelskiej czy Koalicji Europejskiej? Przecież wszyscy wiemy i możemy popatrzeć, jak działają w Parlamencie Europejskim dzisiaj - dodała.

Mazurek przypomniała, że politycy koalicji należąc do rządzącej w europarlamencie Europejskiej Partii Ludowej mogli przez wiele lat zrealizować, to co dziś zapowiedzieli. - Puszą się, że w tej Unii Europejskiej tyle mogą, że są we frakcji, która narzuca rozwiązania pozostałym krajom, że potrafią być skuteczni. A jak wygląda rzeczywistość? Ta frakcja pokazała wiele razy, że głosuje wbrew interesom Polakom - powiedziała rzeczniczka. Jako przykład Mazurek przywołała dzisiejsze głosowanie w PE nad tzw. pakietem mobilności. - Politycy Europejskiej Partii Ludowej robią wszystko, by przeforsować niekorzystne rozwiązania dla polskich przewoźników, a gdzie są politycy PO?

Mazurek przekonywała, że politycy Koalicji Europejskiej "mówią wielkie słowa" i "obiecują wielkie cele". - A kończy się tak, że głosują wbrew polskim interesom i nie są w stanie przekonać nikogo z Europejskiej Partii Ludowej, by rozwiązania, które godzą w polskich przewoźników były nieprzyjęte - stwierdziła.

Zobacz wideo
Więcej o: