Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ilu europosłów w PE ma Polska?

Ilu europosłów w Parlamencie Europejskim ma Polska? Z końcem tej kadencji - 51, jednak po brexicie ta liczba wzrośnie. Wiele wskazuje na to, że w wyborach do Parlamentu Europejskiemu wybierzemy o jednego europosła więcej.

Polska w Parlamencie Europejskim ma 51 mandatów. Obecnie zasiada w nim dokładnie 51 europosłów, z czego 22 w EPP, 19 w EKR, pięciu w S&D, dwóch w ENF, jednego w EFDD, a dwóch europosłów jest niezrzeszonych.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku zapewne zmieni się liczba tych mandatów - w związku z brexitem i wyjściem europosłów Zjednoczonego Królestwa z PE, Polska zyska jeden dodatkowy mandat.

Ilu europosłów w Parlamencie Europejskim będzie mieć Polska?

Oznacza to, że jeżeli do brexitu dojdzie, w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku w Polsce wybierzemy nie 51, a 52 europosłów.

W 2019 roku, w przypadku brexitu, nie tylko Polska zyska dodatkowy mandat. Więcej europosłów w Parlamencie Europejskim będą miały też Francja i Hiszpania (pięciu więcej), Włochy i Holandia (trzech więcej) oraz Irlandia (dwóch więcej). Z kolei Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Polska i Rumunia w kadencji PE 2019-2024 będą miały po jednego reprezentanta więcej.

Więcej o:
Komentarze (23)
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ilu europosłów w Parlamencie Europejskim ma Polska?
Zaloguj się
 • jego-wysokosc

  Oceniono 12 razy 10

  Rozumiem, że kandydaci z PiS tak nienawidzący unii i zachodniej zgnilizny, zrzekną się wynagrodzenia?

 • inz100

  Oceniono 12 razy 2

  Będę głosować na Biedronia. Dobrze rządził w Słupsku to i jego ludzie w UE sobie też poradzą. Czas na zmiany.

 • koszmarek66

  Oceniono 3 razy 1

  Brakuje mi artykułu nt. który z europosłów co zrobił w mijającej kadencji (chyba, że coś przeoczyłem). Taka wiedza by się przydała, żeby przedłużyć mu kadencję albo go pożegnać.

 • junkamm

  Oceniono 3 razy 1

  wybierając osłow polskich do parlamentu europejskiego to równoznaczność zbrodni. takich osłow nikt nie powinien wybierac . oni tam chcą tylko dla kasy . polaków i polskę mają w du . o czym sie przekonali polacy od czasu wejscia do uni europejskiej . to naród polski im daje tą możliwosc i niech za to odpowiadają . pózniej pretensjia i okrzyki tylko do siebie. w polsce są mądre głowy . ale takich sie nie . nie wybiera ich . pokażmy na co nas naród stać . i odsunąć od ogromnego koryta . koryto to nasze i oni nam wyżerają codzienie opływając w ogromnych pieniądzach pijanstwie balach cwaniactwie złodziejstwie tak polacy to głupi niemądry naród im to ułatwia . przestanmy ich wybierac . pokażmy gdzie ich miejsce.. nigdy przy tych osłach nie bedzie dobrze w polsce. a czemu my naród musimy ciągle cierpiec gdy cała unia oprócz polski żyje godnie i bogato. my jestesmy nedzarzami niewolnikami i biedakami dla uni europejskiej bo tak ci osły parlamentarne polskie na to pozwalają . i tu jest dowód . ci osły wogóle nie myślą o polaku o kraju tylko kasa dla nich . w du mam te wybory i inne dopóki ci osły nie odejdą ciągle ci sami . tak samo polskie wybory w listopadzie . zakład robimy że bedą ci sami ludzie wybierani przez drugich osłów jaki jest polak .

 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy 0

  "Więcej europosłów w Parlamencie Europejskim będą miały też Francja i Hiszpania (pięciu więcej), Włochy i Holandia (trzech więcej) oraz Irlandia (dwóch więcej). Z kolei Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Polska i Rumunia w kadencji PE 2019-2024 będą miały po jednego reprezentanta więcej."
  =======================
  Ciekawe jakie kryteria decydowały o liczbie dodatkowych mandatów dla poszczególnych państw.

 • darekfordon

  Oceniono 3 razy -1

  EUROBURDEL DWA STANDARDY JEBAC ICH

 • saves

  Oceniono 5 razy -3

  Kapuś od korwinowego plaskacza nie startuje? Jaka szkoda...

 • 141288bs

  Oceniono 4 razy -4

  HiPOkryzja to niejest program z ktorym idzie sie do wyborow PE. - A tak prezentuje siebie Koalicja Europejska - negatywne przedstawienie przeciwnika politycznego, przynioslo kleske opozycji w wyborach samorzadowych. Ponownie opozycja wywiesza te same banery majace osmieszac PiS,
  znaczy to, ze w dalszym ciagu opozycja nie ma nic do zaoferowania Polakom, czyli ma byc jak przez 8 - lat bylo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX