Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ilu europosłów liczy Parlament Europejski?

Z końcem tej kadencji zmieni się zapewne liczba europosłów w Parlamencie Europejskim. Z dotychczasowych 751 zostanie 705 - wszystko za sprawą brexitu.
Zobacz wideo

Parlament Europejski liczy 751 jeden posłów, jednak w związku z brexitem ta liczba się zmieni - zmaleje do 705 europosłów. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku niektóre kraje członkowskie wybiorą więc więcej europosłów niż dotychczas. Choć odejdzie 73 europosłów ze Zjednoczonego Królestwa, to liczba parlamentarzystów spadnie o 46.

Ilu europosłów liczy Parlament Europejski?

Po zmniejszeniu liczby europosłów Parlamentu Europejskiego z 751 na 705 kilka państw UE zyska dodatkowe mandaty. Najwięcej otrzymają Francja i Hiszpania (po 5 dodatkowe), Włochy i Holandia (po 3 dodatkowe) oraz Irlandia (2 dodatkowe). Z kolei Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Polska i Rumunia w kadencji PE 2019-2024 będą miały po jednego reprezentanta więcej.

Sam Parlament Europejski podkreśla, że takie rozwiązanie to kontynuacja zasady degresywnej proporcjonalności w mandatach do PE. Według tej zasady większe pod względem ludności państwa Unii Europejskiej mają mniej miejsc niż mniejsze państwa członkowskie.

Miejsca pozostałe po tej zmianie mają w przyszłości być wypełnione w razie dalszego rozszerzania się Unii Europejskiej.

Więcej o: