Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ilu europosłów liczy Parlament Europejski?

Z końcem tej kadencji zmieni się zapewne liczba europosłów w Parlamencie Europejskim. Z dotychczasowych 751 zostanie 705 - wszystko za sprawą brexitu.

Parlament Europejski liczy 751 jeden posłów, jednak w związku z brexitem ta liczba się zmieni - zmaleje do 705 europosłów. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku niektóre kraje członkowskie wybiorą więc więcej europosłów niż dotychczas. Choć odejdzie 73 europosłów ze Zjednoczonego Królestwa, to liczba parlamentarzystów spadnie o 46.

Ilu europosłów liczy Parlament Europejski?

Po zmniejszeniu liczby europosłów Parlamentu Europejskiego z 751 na 705 kilka państw UE zyska dodatkowe mandaty. Najwięcej otrzymają Francja i Hiszpania (po 5 dodatkowe), Włochy i Holandia (po 3 dodatkowe) oraz Irlandia (2 dodatkowe). Z kolei Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Polska i Rumunia w kadencji PE 2019-2024 będą miały po jednego reprezentanta więcej.

Sam Parlament Europejski podkreśla, że takie rozwiązanie to kontynuacja zasady degresywnej proporcjonalności w mandatach do PE. Według tej zasady większe pod względem ludności państwa Unii Europejskiej mają mniej miejsc niż mniejsze państwa członkowskie.

Miejsca pozostałe po tej zmianie mają w przyszłości być wypełnione w razie dalszego rozszerzania się Unii Europejskiej.

Więcej o:
Komentarze (4)
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ilu europosłów liczy Parlament Europejski?
Zaloguj się
 • robotnik61

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli anglia wyjdzie w końcu z UE (na co się nie zanosi) to trzeba zwiększyć europarlament do 15000 członków (h....w) wykopanych z macierzystych krajów.

 • Kuba Pilarski

  Oceniono 2 razy 2

  Ale wielka Brytania dopisała wybory do eu wczoraj dostalem list z informacja

 • ewropejczyk

  Oceniono 9 razy -1

  "Najwięcej otrzymają Francja i Hiszpania (5), Włochy (3) ... a Polska po jednego reprezentanta więcej.

  ... zasady degresywnej proporcjonalności ... Według tej zasady większe pod względem ludności państwa Unii Europejskiej mają mniej miejsc niż mniejsze państwa członkowskie.

  Nawet Kaczyński się nie spodziewał, że po trzech latach programu 500+ populacja Polaków prześcignie populację Hiszpanów, Francuzów i Włochów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX