Morawiecki bronił Ardanowskiego. Mówił też o emerytach: pani Halina będzie mogła pojechać do Medziugorie

Sejm zagłosuje na czwartkowym posiedzeniu nad wnioskiem opozycji o wotum nieufności dla ministra rolnictwa. W środę Jana Ardanowskiego bronił na sali plenarnej premier. Cytował "rolnika z Podkarpacia", który mówił, że "liberałowie" martwiący się o wieś są jak "wilk pilnujący stada owiec".
Zobacz wideo

Posłowie dyskutowali w środę wieczorem na sali plenarnej Sejmu na temat wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa. Odwołania Jana Krzysztofa Ardanowskiego domaga się klub parlamentarny PO-Koalicja Obywatelska. Wcześniej negatywną opinię do tego wniosku wydała sejmowa komisja rolnictwa. Sejm będzie opiniować wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa w czwartek w porannym bloku głosowań. 

Wniosek o wyrażenie wotum uzasadniała posłanka Platformy Dorota Niedziela, wymieniając powody, dla których - jej zdaniem - minister powinien być odwołany. Ardanowskiego bronił zaś m.in. premier Mateusz Morawiecki

- Główne zarzuty to rozprzestrzeniająca się epidemia ASF, nieadekwatna do strat pomoc suszowa, brak pieniędzy na wzmocnienie działań inspekcji weterynaryjnej - wymieniała posłanka Niedziela. Stwierdziła, że minister "już w styczniu powinien sam podać się do dymisji" m.in. za  "skandal wywołany nielegalnym ubojem bydła" czy "upadek aukcji Pride of Poland". Oceniła, że w sprawie afery z nielegalnym ubojem chorych krów minister wykazał się "szczególną bezradnością i niekompetencją". - Po wybuchu afery minister Ardanowski próbował przeczekać kryzys, zamiast natychmiast przedstawić plan niezbędnych rozwiązań - mówiła. Inicjatywę PO-Koalicji Obywatelskiej poparli ludowcy.

Mateusz Morawiecki: Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje

Po debacie posłów ministra bronił premier Morawiecki. - Wysoka Izbo! Jeśli liberałowie z Koalicji Europejskiej przypomnieli sobie o polskiej wsi, to wniosek może być tylko jeden. Zbliżają się wybory - zaczął. Po tym zacytował "rolnika z Podkarpacia", który miał powiedzieć: " jak liberałowie sobie przypominają o polskiej wsi, to troszeczkę tak, jakby wilki się zabierały za pilnowanie stada owiec".

Przekonywał o sukcesie wsi za rządów PiS. - Wieś wreszcie odnalazła swoje właściwe, godne miejsce w obszarze polskiej gospodarki - stwierdził. Mówił, że Ardanowski poradził sobie z ASF i oskarżał opozycję o to, że nie pomagała rządowi w kryzie związanym ze skandalem ws. zabijania chorych krów w ubojniach. - Zbadane zostały wszystkie ubojnie, a więc nasza wołowina jest dzisiaj najlepiej przebadaną wołowiną w całej Unii Europejskiej. Nasza wołowina jest oczywiście również najsmaczniejsza w całej Unii - chwalił.

Niestety ten wasz wniosek o odwołanie ministra Ardanowskiego zestawiony z waszymi dokonaniami w tych sprawach, o których mówiłem, i w innych przypomina stare polskie porzekadło: krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje. Skończcie już z tym krzyczeniem i bierzcie się za robotę

- powiedział Morawiecki.

Ardanowski: Bioasekuracja zaczyna działać

Głos zabrał też sam minister Ardanowski. Odnosząc się do zarzutów opozycji przypomniał, że wsparcie dla poszkodowanych przez suszę z krajowego budżetu było największe od 1989 roku. Bronił się też przed zarzutami dotyczącymi wirusa ASF. Przypomniał, że w ostatnich miesiącach choroba nie przesuwała się na zachód kraju, spadła też liczba ognisk ASF u świń.

- W tym roku od stycznia do dzisiaj jest jedno ognisko ASF w pobliżu granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Bioasekuracja zaczyna działać. Zaleceniem Komisji Europejskiej jest zwiększenie odstrzału dzików - mówił.

Morawiecki: Teraz pani Halina będzie miała na wyjazd do Medziugorie

Wcześniej Morawiecki przekonywał do polityki społecznej rządu w czasie debaty nad ustawą  jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Mówił, że "Emerytura+" jest kolejną zapowiedzią, którą PiS realizuje i "tym różni się" od opozycji. 

- Tak naprawdę chcemy odjąć ciężary emerytom. Chcemy im trochę ulżyć, chcemy spowodować, żeby było ich stać na więcej - stwierdził. -  Dla niektórych to są tylko cyferki. Dla nas, Wysoka Izbo, to jest godniejsze życie milionów emerytów - mówił o wzroście emerytur. Podał też przykład, jak według niego emeryci skorzystają na zmianach wprowadzonych przez PiS. 

- Ostatnio często spotykam się z emerytami podczas moich wizyt w domach seniora. Byłem w Krzeszowicach, w wielu innych miejscach. Na jednym ze spotkań pani Halina powiedziała mi, że nie stać jej było na zaoszczędzenie pieniędzy na pielgrzymkę do Medziugorie. Teraz będzie to możliwe 

- powiedział.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (151)
Mateusz Morawiecki o opozycji: Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje
Zaloguj się
 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 52 razy 48

  Wy lepiej pomyślcie, za jakich kretynów on was uważa, skoro z sejmowej mównicy startuje z manipulacjami w stylu tiviszopu....

 • kazek100

  Oceniono 38 razy 38

  To jest wspaniały, socjalny rząd! Co prawda słowa Morawieckiego brzmią dziwnie "lewacko", ale nie to akurat mnie razi. Razi mnie to, że ten socjal idzie na szczujnię Kurskiego (1,3 miliarda), trochę na przekupienie elektoratu, a tam, gdzie jest naprawdę potrzebny (edukacja, niepełnosprawni, służba zdrowia), tam go nie ma, bo to zbyt niewielka grupa wyborców.
  Podsumowując - Morawiecki jest podłym kłamcą.

 • dziadekjam

  Oceniono 32 razy 30

  " Na jednym ze spotkań pani Halina powiedziała mi, że nie stać jej było na zaoszczędzenie pieniędzy na pielgrzymkę do Medziugorie. Teraz będzie to możliwe."
  ==============================================
  Pewnie i na festiwal w Rio de Janeiro też jej styknie..:-)

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 29

  Mateuszek kłamczuszek po raz kolejny błysną wypowiedziami "rolnika" pisanymi przez Szchermachrka

 • arreis65

  Oceniono 29 razy 27

  mateusz morawiecki to powszechnie znany kłamca i za dużo ryczy !!!

 • wyboga

  Oceniono 28 razy 26

  Wobec tego człowieku z nochalem Pinokia, przestań ryczeć.

 • blahblah69

  Oceniono 21 razy 21

  Skoro pan premier tak sie zna na krowach to moze by sie nimi zajął zamiast kierowac krajem?

 • guramdam3

  Oceniono 22 razy 20

  Czy rzeczywiście przykładem "godniejszego życia milionów emerytów" jest
  "pielgrzymka do Medziugorie"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX