Premier bronił "Emerytury+". Opowiedział o pielgrzymce do Medjugorie i 71-letnim debiutancie

Premier podsumował w Sejmie zalety programu "Emerytura+", nie szczędząc barwnych porównań. Było wspomnienie o pani Halinie, która teraz będzie mogła udać się na pielgrzymkę do Medjugorie, ale też o tym, że emeryci będą mogli w pewien sposób "debiutować", niczym jeden z przywoływanych przez niego poetów.
Zobacz wideo

W środę w Sejmie debatowano nad "Emeryturą+", czyli dodatkowym świadczeniu dla emerytów w wysokości 1100 zł brutto (około 888 zł netto). W parlamencie o rządowym projekcie głos zabrał - poza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską - także premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu oczywiście zachwalał projekt (po pierwszym czytaniu uzyskał on zresztą pełną akceptację sejmowej komisji), ale też tłumaczył na różnych przykładach jego zasadność - co ważne, w swoim stylu.

Morawiecki o pani Halinie i pielgrzymce do Medjugorie

Mogliśmy więc usłyszeć jego wspomnienia ze spotkań z emerytami:

Na jednym ze spotkań pani Halina powiedziała mi, że nie stać ją było na zaoszczędzenie pieniędzy na pielgrzymkę do Medjugorie. Teraz będzie to możliwe. Inna pani, pani Zofia, powiedziała mi o prezencie na dzień dziecka dla wnuków. Nie śmiejcie się z tego. Ten prezent dla wnuka jest wielką radością dla emerytów

Premierowi nie spodobało się też nazywanie "Emerytury+" "kiełbachą wyborczą" czy "ochłapem" przez przedstawicieli Koalicji Europejskiej. - To są słowa, które nie nigdy powinny paść. To są słowa karygodne - grzmiał z mównicy.

"Emerytura+" szansą na 

Był też inny przykład tego, jak wyobraża sobie "Emeryturę+" premier. Morawiecki już wielokrotnie odnosił się do literatury podczas swoich przemówień, teraz jednak pokusił się o inne porównanie:

Ładnych kilka lat temu natrafiłem na tomik poezji pana Adama Wagi "Obol" i tam była wzmianka o tym, że jest to debiut tego pana. (...) Dopiero potem dowiedziałem się, że pan Adam Waga to pseudonim literacki Klemensa Górskiego i że w momencie debiutu miał 71 lat.

W ocenie szefa rządu "Emerytura+" ma być "takim wzmocnieniem finansowym". - Ma pozwolić na debiut w każdym wieku. Na to, żeby osłodzić trochę swoje życie - doprecyzował.

Zobacz wideo
Więcej o: