Postępowanie Komisji Europejskiej. Ziobro: dotychczasowe procedury chroniły złodziei i przestępców

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował, że dotychczasowe procedury "chroniły sędziów złodziei i przestępców".
Zobacz wideo

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Komisja uważa, że ów system narusza niezawisłość sędziowską, nie daje koniecznych gwarancji, by chronić sędziów przed kontrolą polityczną.

KE zarzuca Polsce, że nowy system nie gwarantuje bezstronności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa. A jej członkowie są obecnie powoływani przez polityków.

- Powołaliśmy Izbę Dyscyplinarną, której zadaniem jest stosowanie równej miary wobec wszystkich obywateli, a nie innej miary wobec tych, którzy uważają się za nadzwyczajną kastę. Sąd Najwyższy orzekł np., że sędzia złapany na fotoradar ma prawo kłamać i mówić nieprawdę, że to nie on jechał, ale pan jadąc samochodem w takiej samej sytuacji  zdaniem tego samego sądu ma obowiązek mówić prawdę

- skomentował w rozmowie z dziennikarzami minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Chętnie zadałbym pytanie panu Timmermansowi, czy w standardzie, o jaki mu chodzi, jest to, by dotychczasowa procedura chroniła sędziów złodziei, przestępców - dodał.

Wraz z rozpoczęciem postępowania Polska ma 2 miesiące aby odpowiedzieć i odnieść się do zarzutów. Jeśli nie przekona Brukseli, ta wyśle drugie upomnienie. Jeśli kolejne wyjaśnienia Warszawy okażą się niesatysfakcjonujące, Komisja skieruje skargę na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który rozstrzygnie kto ma rację w tym sporze.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (154)
Postępowanie Komisji Europejskiej ws. dyscyplinarek sędziów. Ziobro: Równa miara dla wszystkich
Zaloguj się
 • rachuciachu2012

  Oceniono 58 razy 52

  tylko, że dyscyplinarki nie dotyczą tych co kradli ale tych co nie orzekają po waszej linii. to jest róznica

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 36 razy 32

  A obecne procedury i standardy chronią politycznych złodziei i przestępców. Łapóweczka na 50 tys złotych, aprokuratura umarza... Oszustwo na 2 mln zł, prokuratura nie widzi przestępstwa. Panie Ziobro. Czy to nie pana podwórko przypadkiem? A no tak. Zapomniałem, pan tak samo jak reszta PiS-bolszewii potrafi tylko gadać.

 • mer1lin

  Oceniono 35 razy 29

  Dzisiejsze procedury chronią Ciebie i Prezesa PiS przed odpowiedzialnością karną,Panie Ziobro!

 • lesnojeziorska

  Oceniono 29 razy 25

  Obiecywane przez pisobolszewię zmiany sądownictwa miały przyspieszyć wydawanie wyroków i polepszyć organizację. Tymczasem trupa Wolfgangowej i Muszyńskiego przypomina muchy w smole, tak samo reszta sądów. O polepszeniu ich pracy przestano już więc wspominać, za to pisobolszewia, niechętnie i w mękach, zaczyna mówić prawdę: sądy mają być wolskie, a nie lepsze.

 • remo29

  Oceniono 26 razy 22

  Komunikat dla ciemnego luda. Reszta wie o co chodzi, Zbyniu ty nasz czerwoniutki ;)

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 21

  cholera, czyli że do czasu nastania w Polsce "rządów" Kaczyńskiego i Ziobry, wszyscy nie wybrani przez ich partie sędziowie.... to złodzieje i przestępcy!!! a dopiero mianowani przez PiS uczciwi i sprawiedliwi! i to ma być niby gwarancja?

 • rozterka47

  Oceniono 21 razy 19

  Za nadzwyczajną kastę w tym kraju uważa się PIS , tylko i wyłącznie . Wystarczy popatrzeć ile stanowisk obsadzili krewni i znajomi królika cz tam kaczki i ile zarabiają . nadto jak z pogardą wyrażaja się o wszystkich pozostałych obywatelach i ich przedstawicielach : gorszy sort , zdradzieckie mordy i kanalie .

  PRECZ Z PISem .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX