Pierwsze wybory do europarlamentu w Polsce. Kto wygrał w 2004 roku? Jaka była frekwencja?

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą czwartymi, w których wezmą udział Polacy. Jak głosowaliśmy w pierwszych eurowyborach i czy frekwencja w wyborach europejskich znacząco zmieniała się przez lata?
Zobacz wideo

Przypomnijmy, że wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku odbędą się w Polsce 26 maja, a lokale otwarte będą od godziny 7:00 do 21:00.  W tym roku wybierzemy 52 europosłów, a więc o dwóch mniej niż podczas pierwszych eurowyborów w Polsce.

Kiedy były pierwsze wybory do europarlamentu w Polsce? Na kogo głosowali Polacy?

Pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyły się 13 czerwca 2004 roku, a więc nieco ponad miesiąc po tym, jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W wyniku tych wyborów Polacy wybrali 54 europosłów. Swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego wprowadziło osiem formacji.

Zwycięzcą pierwszych wyborów do europarlamentu w Polsce była Platforma Obywatelska, która zdobyła 24,10 proc. głosów, a tym samym 15 mandatów. Na drugim miejscu uplasowała się Liga Polskich Rodzin z wynikiem 15,92 proc. i 10 mandatami, a na trzecim Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 12,67 proc. głosów oraz siedem mandatów. Oprócz ww. partii do Parlamentu Europejskiego weszło sześciu przedstawicieli Samoobrony, pięciu polityków z koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy, po czterech członków Unii Wolności i Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz trzy osoby z KWW Socjaldemokracji Polskiej.

Jaka była frekwencja w trakcie pierwszych wyborów do europarlamentu w Polsce?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku, kiedy Polacy po raz pierwszy wybierali swoich europarlamentarzystów, Polska znalazła się na przedostatnim miejscu pod względem frekwencji wyborczej wśród wszystkich państw Unii Europejskiej (niżej w rankingu była tylko Słowacja). W pierwszych eurowyborach w Polsce głosowało 20,87% uprawnionych do głosowania, podczas gdy w skali całej Unii frekwencja wynosiła prawie 46%. Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie wzrosła znacznie w kolejnych głosowaniach - w 2009 roku w eurowyborach wzięło udział 24,53 proc. Polaków, a w 2014 roku - 23,83 proc. 

Więcej o: