Komisja Europejska: Postępowanie UE przeciwko Polsce. Za dyscyplinarki wobec sędziów

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Uważa, że narusza on niezawisłość sędziowską, nie daje koniecznych gwarancji, by chronić sędziów przed kontrolą polityczną.
Zobacz wideo

Rozpoczęło się postępowanie Komisji Europejskiej o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce za system postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów.

Komisja zarzuca Polsce, że nowy system nie gwarantuje bezstronności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa. A jej członkowie są obecnie powoływani przez polityków.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił również na konferencji prasowej o przypadkach dyscyplinarek.

- Wiemy, że rozpoczęły się postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, którzy uczestniczyli w debacie publicznej, bądź wypowiadali się publicznie na temat reformy sądownictwa. Postępowania były też rozpoczynane wobec sędziów, którzy wysyłali pytania do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Takie działania łamią zasadę niezawisłości sądownictwa

- powiedział wiceszef Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska o postępowaniu dyscyplinarnym

"Nowy system dyscyplinarny podważa niezawisłość sędziów polskich sędziów, nie oferując koniecznych gwarancji chroniących ich przed polityczną kontrolą, zgodnie z wymogami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Polskie prawo pozwala na poddawanie zwykłych sędziów postępowaniom dyscyplinarnym, procedurom i ostatecznie sankcjom ze względu na treść wydanych przez nich orzeczeń sądowych. Ponadto nowy system dyscyplinarny nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, który dokonuje przeglądu decyzji podjętych w postępowaniu dyscyplinarnym przeciwko sędziom. Izba Dyscyplinarna składa się wyłącznie z nowych sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa, których sędziowie-członkowie są obecnie powoływani przez polski parlament

- dodaje biuro Komisji Europejskiej.

Wraz z rozpoczęciem postępowania Polska będzie mogła odnieść się do zarzutów. Polski rząd ma na to dwa miesiące. Jeśli Warszawa nie przekona Brukseli, sprawa może trafić do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który rozstrzygnie kto ma rację w tym sporze.

Zbigniew Ziobro o zarzutach KE

- Powołaliśmy Izbę Dyscyplinarną, której zadaniem jest stosowanie równej miary wobec wszystkich obywateli, a nie innej miary wobec tych, którzy uważają się za nadzwyczajną kastę. Sąd Najwyższy orzekł np., że sędzia złapany na fotoradar ma prawo kłamać i mówić nieprawdę, że to nie on jechał, ale pan jadąc samochodem w takiej samej sytuacji  zdaniem tego samego sądu ma obowiązek mówić prawdę

- skomentował w rozmowie z dziennikarzami minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Chętnie zadałbym pytanie panu Timmermansowi, czy w standardzie, o jaki mu chodzi, jest to, by dotychczasowa procedura chroniła sędziów złodziei, przestępców - dodał.

Postępowania przeciwko Polsce

W grudniu 2017 r. Komisja Europejska uruchomiła procedurę z art. 7 Traktatu o UE w związku z ryzykiem poważnego naruszenia praworządności przez Polskę. Odbyły się w tej sprawie trzy wysłuchania (26 czerwca, 18 września i 11 grudnia).  W lipcu tego roku KE uruchomiła też postępowanie ws. ustawy o sądach powszechnych, w efekcie sprawa trafiła w grudniu 2017 r. do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Z kolei w lipcu 2018 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie dotyczące ustawy o Sądzie Najwyższym, a w szczególności przepisów dotyczących emerytur sędziów i ich wpływu na niezależność SN. We wrześniu KE przekazała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. W grudniu TSUE wydał postanowienie, które wstrzymało stosowanie przepisów.

Zobacz wideo
Więcej o: