Wybory do Europarlamentu. PiS jest na prowadzeniu, ale traci najwięcej głosów [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ostatnią niedzielę, niewielką przewagą wygrałaby Zjednoczona Prawica, a na drugim miejscu uplasowałaby się Koalicja Europejska. To wyniki sondażu wyborczego IBRiS dla "Faktu".
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość i współpracujące z tą partią ugrupowania mogą liczyć na głosy 39 proc. ankietowanych. Oznacza to, że partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymałaby 24 mandaty. Na będącą na drugim miejscu Koalicję Europejską (PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni) zagłosowałoby z kolei 36,9 proc. badanych, co oznacza, że do Parlamentu Europejskiego wprowadziłaby ona 22 reprezentantów.

Eurowybory - nowy sondaż. Do Parlamentu Europejskiego wejdą tylko cztery formacje

Oprócz dwóch największych ugrupowań, próg wyborczy w najbliższych eurowyborach przekroczyłyby Wiosna Roberta Biedronia (6,1 proc. głosów, 3 mandaty) oraz Kukiz'15 (6 proc głosów, 3 mandaty). Pozostałe ugrupowania pozostają w tyle - Konfederacja Korwin Liroy Braun Narodowcy otrzymałaby 3,9 głosów, Lewica Razem - 2 proc., a Polska Fair Play - 2 proc. W sondażu nie pytano o Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi, kojarzony ze środowiskiem Radia Maryja, bo wciąż nie wiadomo, czy ugrupowanie to zarejestruje swoje listy. 

Sondaż wyborczy. Wybory do europarlamentu. PiS prowadzi. Zyskuje Kukiz'15

Jeżeli porównamy omawiany sondaż wyborczy przeprowadzony dla "Faktu" w dniach 29-30 marca z ostatnim sondażem dla Radia ZET z 18 marca, przygotowany przez ten sam ośrodek badawczy, zobaczymy, że Prawo i Sprawiedliwość straciło najwięcej głosów: 2,6 proc. Znacznie mniej straciły Koalicja Europejska (0,7 proc.) oraz Wiosna (0,5 proc.). Wzrost poparcia odnotowują z kolei partie Kukiz'15 (więcej o 3,1 proc. głosów) oraz Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego, którą w najnowszym sondażu poparło dwa razy więcej osób niż w sondażu ubiegłym.

Badania przeprowadzono w dniach 29-30 marca br. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 dorosłych respondentów na terenie całego kraju. 

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (156)
Wybory do Europarlamentu. PiS jest na prowadzeniu, ale traci najwięcej głosów [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • wernyh

  Oceniono 26 razy 20

  39 procent nie widzi, że głosuje na partię, która krzyczy "wara od naszych dzieci!", a jednocześnie ma wielką szajkę pedofili za sojusznika?

 • Piotr

  Oceniono 26 razy 18

  Czy Polacy naprawdę chcą, żeby w PE reprezentowały ich takie "gwiazdy" jak Zalewska, która rozwaliła polską edukację czy Szydło, której "te pieniądze się po prostu należały", itp.?

 • damtek

  Oceniono 15 razy 11

  Gazeta Wyborcza zamiescila dzisiaj wywiad z panem B.
  Wyborcy pisu powini sie zastanowic, czy chca byc traktowani jak niewolnicy.

 • stoperan12

  Oceniono 15 razy 11

  damy im radę. trzeba tylko razem i bez konfliktów o durnoty. Wybór jest prosty jak kij zarówno w jednym wyborach jak i drugich - Albo Polska pisowska, szowinistyczna, faszystowska staczajaca się do poziomu Białorusi albo nowoczesna rozwijająca się tolerancyjna, dbająca o środowisko, z mocną pozycją w UE i NATO. Żadna kasa tego nie zmieni. Możecie wybrać

 • russkij_troll

  Oceniono 17 razy 11

  oj! niedobrze, niedobrze....
  wladymir wladymirowicz jest niezadowolony z oslabienia pozycji swojego PiS-owskiego sojusznika...

 • goplana24

  Oceniono 14 razy 10

  wy bolszewicy i postkomuniści pissdzielscy tak chętnie nazywacie innym swoje słabości....

 • agaton.tona

  Oceniono 14 razy 10

  litości, nie, nie tylko nie ta twarz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX