Andrzej Duda ma propozycję ws. nauczycieli. Chce, by byli traktowani jak wykładowcy i twórcy

Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek o sytuacji w oświacie z minister finansów Teresą Czerwińską. Prezydent przedstawił szefowej resortu swoją propozycję dotyczącą załagodzenia konfliktu. Zasugerował, by objąć nauczycieli takimi samymi zasadami w kwestii kosztów uzyskania przychodów jak nauczycieli akademickich i twórców.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek z minister finansów Teresą Czerwińską o planowanym przez ZNP strajku nauczycieli. Jak mówił prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego, minister finansów zapewniła go, że w budżecie są środki na zrealizowanie dotychczasowych propozycji strony rządowej.

Prezydent powiedział, że chciałby, aby nauczyciele byli objęci takimi samymi prawami jak pracownicy akademiccy i twórcy. Ten właśnie pomysł miał przekazać minister finansów.

- Poprosiłem, żeby rozważyła także z panem premierem możliwość objęcia nauczycieli takimi samymi zasadami w kwestii kosztów uzyskania przychodów jak nauczyciele akademiccy - czyli pracownicy naukowo-dydaktyczni wyższych uczelni i jak twórcy

- mówił prezydent. Dodał, że dla tych grup koszty uzyskania przychodu wynoszą 50 procent.

Andrzej Duda podkreślił, że rozumie postulaty nauczycieli i solidaryzuje się z nimi, jednak sukcesem trwających negocjacji będzie tylko pełne porozumienie wszystkich stron. Prezydent zaznaczył, że w jego opinii nauczyciele zarabiają za mało. Doda, że solidaryzuje się zwłaszcza z nauczycielami z wielkich miast, którzy oczekują poprawy swojej sytuacji finansowej. Tłumaczył, że ceny w dużych miastach są zwykle wyższe, a tym samym pensja nauczycielska jest - jeśli chodzi o siłę nabywczą - relatywnie niska.

Strajk nauczycieli. Negocjacje związków zawodowych z rządem

Do wtorku zawieszono rozmowy strony rządowej ze związkowcami, które prowadzone są w Centrum Dialog w Warszawie. Nauczyciele ze Związku Nauczycielstwa Polskiego podtrzymują, że w przypadku braku porozumienia 8 kwietnia rozpoczną bezterminowy strajk.

Rząd proponuje przyspieszenie planowanej trzeciej transzy podwyżek ze stycznia na wrzesień, "dodatek na start" dla nauczycieli stażystów, skrócenie ich stażu i tym samym przyspieszenie możliwości awansu, zmiany w sposobie oceniania nauczycieli, a także określenie minimalnej stawki dodatku za wychowawstwo.

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego złożone w poniedziałek przez rząd propozycje są powtórzeniem tego, co nauczyciele odrzucili już na początku roku. Sławomir Broniarz, prezes ZNP, oświadczył po rozmowie z wicepremier Beatą Szydło, że w związku z tym na razie nie ma przesłanek do wstrzymania decyzji o strajku.

"Solidarność" chce 15-procentowego wzrostu wynagrodzeń, podczas gdy ZNP i Forum Związków Zawodowych mówią o tysiącu złotych do zasadniczego wynagrodzenia.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (222)
Andrzej Duda ma propozycję ws. nauczycieli. Chce, by byli traktowani jak wykładowcy i twórcy
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 78 razy 60

  Ale kombinuje, byle tylko ukryć to, co Agatka i tak w przypływie szczerości nauczycielom wypaplała - PIENIĘDZY W BUDŻECIE NIE MA. Czego pisowcy nie rozkradli, to poszło na przekupienie lumpenelektoratu. A teraz Du*a usiłuje podrzucić śmierdzące jajo następnej ekipie, która obejmie władzę - bo to ona musiałaby ponosić koszty tego du*owego dobrodziejstwa. Aż tak jest pewny przegranej?

 • claudiusz

  Oceniono 55 razy 53

  nie ma pieniedzy dla nauczycieli....jest kasa dla haniebnej podkomisji smolenskiej!!..pis -- precz!!!

 • puuchatek

  Oceniono 51 razy 39

  Aha, czyli nauczyciele mieliby pracować na samozatrudnieniu? Czy na umowie o dzieło?…

  50% kosztów uzyskania przychodu dla zawodów twórczych nie dotyczy umów o pracę, Panie Prezydencie. Jeśli malarz / pisarz / tłumacz literatury jest zatrudniony na etacie, płaci podatki jak wszyscy inni.

  Chyba Pan trochę popłynął…

 • 55kris

  Oceniono 35 razy 35

  kolejny genialny pomysł adryana - może utrzyma się do rana???? Loodzie! Kogośta se wybrali!

 • nefromn

  Oceniono 43 razy 31

  tak samo należy traktować lekarza bo leczenie każdego chorego to przecież praca twórcza, murarza bo w oryginalny sposób układa cegły budując ścianę itd itd. Gdzie jest granica absurdu i przywilejów.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 27 razy 27

  To może dude tak wynagradzać razem z jego żoną ? Chyba niewiele by zarobili

 • remo29

  Oceniono 34 razy 26

  Siedział na zydelku, siedział i postanowił wstać. Ale wyszło jak zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX