Andrzej Duda w końcu złożył gratulacje nowej prezydent Słowacji. "Życzę wielu sukcesów"

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Zuzanie Czaputovej wyboru na prezydenta Słowacji i zaprosił ją do złożenia wizyty w Polsce. Wcześniej przez dwa jego oficjalna strona milczała.
Zobacz wideo

W sobotę w drugiej turze wyborów Zuzana Czaputova pokonała byłego unijnego komisarza Marosza Szefczovicza i stała się pierwszą kobietą-prezydentem w historii Słowacji. Czaputova, która dostała 54,8 proc. głosów, otrzymała liczne gratulacje, w tym od premiera i prezydenta Czech. Przedstawiciele polskich władz nie opublikowali w internecie gratulacji, co nie umknęło uwadze czeskiemu dziennikarzowi Filipowi Hazrzerowi, który stwierdził, że dla "prorządowej telewizji TVP Czaputova jest liberalną feministką".

Andrzej Duda w końcu złożył gratulacje Zuzanie Czaputovej

W poniedziałek po południu na oficjalnej stronie Andrzeja Dudy pojawiła się depesza z gratulacjami. "Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia wielu sukcesów w pełnieniu tej zaszczytnej misji" - napisał prezydent. Wyraził też przekonanie, że "tradycyjnie przyjazne i bliskie" stosunki między Polską a Słowacją będą się nadal dynamicznie rozwijać, a współpraca "zostanie utrzymana i pogłębiona". Andrzej Duda przypomniał, że Słowacja jest ważnym partnerem w inicjatywie Trójmorza, w Grupie Wyszehradzkiej i Bukareszteńskiej Dziewiątce. "Warszawa i Bratysława wnoszą także konstruktywny i konkretny wkład do zapewnienia bezpieczeństwa w Europie" - stwierdził prezydent Andrzej Duda, dodając, że oba kraje są aktywne w NATO i Unii Europejskiej. "Pragnę zapewnić, że Słowacja zawsze może liczyć na przychylność i solidarność Polski" - napisał Duda. Prezydent zaprosił też Zuzanę Czaputovą do złożenia wizyty w Polsce "przy najbliższej możliwej okazji".

Więcej o: