Wybory do europarlamentu. Jest nowy sondaż. Koalicja Europejska wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się pod koniec marca, zwycięzcą byłaby Koalicja Europejska. Niewiele mniej głosów otrzymałaby partia rządząca. To wyniki sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla Radia ZET.
Zobacz wideo

W sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Koalicja Europejska ma 41,51 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość. Partia, której przewodzi Jarosław Kaczyński, otrzymała w sondażu 38,76 proc. głosów. Trzecią siłą polityczną w zbliżających się eurowyborach jest Wiosna. Na partię Roberta Biedronia chce zagłosować 8,63 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu wyborczego przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla portalu RadioZET.pl oraz StanPolityki.pl.

Eurowybory. KE, PiS i Wiosna w Parlamencie Europejskim, reszta poniżej progu wyborczego

Poza podium znalazły się partie: Kukiz'15 (4,46 proc. głosów), Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy (4,25 proc.), Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (1,06 proc.), Lewica Razem (0,99 proc.), Ruch 11 Listopada (0,16 proc.), Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi (0 proc.). Ugrupowania te nie przekroczyły w sondażu progu wyborczego, co oznacza, że nie miałyby swojego reprezentanta w Parlamencie Europejskim.

Podczas badania sondażowego zbadano także, jak wysoka może być frekwencja wyborcza. W tym roku Polacy są bardziej zainteresowani eurowyborami, niż miało to miejsce cztery lata temu. Szacuje się, że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego może wynieść 49,40 proc. Przypomnijmy, że w ostatnich eurowyborach, które odbyły się w 2014 roku, frekwencja wyniosła 23,83 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 25-27.03.2019 roku, metodą CATI.

Więcej o: