Słowacja. Nowa prezydent bez gratulacji od Dudy i Morawieckiego. W mediach społecznościowych cisza

Od soboty Słowacja ma nową prezydent Zuzanę Czaputovą. Zwyczajowe gratulacje złożył jej Donald Tusk. Profile czołowych polskich polityków milczą w tej sprawie. Zauważył to słowacki dziennikarz.
Zobacz wideo

Zuzana Czaputova została wybrana nową prezydent Słowacji w sobotę w drugiej turze wyborów. Zdobyła 58,4 proc. głosów. Zwyczajowo zaczęły spływać gratulacje od przywódców politycznych z różnych krajów. Prezydent i premier Czech złożyli je niemalże natychmiast. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że od polskiego prezydenta, premiera ani ministra spraw zagranicznych Zuzana Czaputova do dziś nie doczekała się słów uznania.

Słowacki dziennikarz wytyka polskim władzom nietakt

"Ani polski prezydent, ani premier, ani minister spraw zagranicznych nie pogratulowali Zuzanie Czaputovej ani nie poinformowali o jej wyborze" - napisał Filip Harzer, czeski dziennikarz portalu Czeskiego Radia iRozhlas.cz. Zwrócił również uwagę, że według "prorządowej telewizji TVP Czaputova jest liberalną feministką".

Gratulacje od Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego i Jacka Czaputowicza nie pojawiły się ani na Twitterze, ani na Facebooku, ani na stronach kancelarii i resortu. Próbowaliśmy uzyskać komentarz w tej sprawie, jednak nie udało nam się porozmawiać z rzecznikami ani pracownikami biur prasowych. Wysłaliśmy pytania mailem, czekamy na odpowiedzi. 

Donald Tusk składa gratulacje

Na Twitterze pojawiły się jednak gratulacje od innego polskiego polityka. Złożył je Donald Tusk. Zaznaczył, że wybór Zuzany Czaputovej to silny głos na rzecz "przyzwoitości w polityce, praworządności i tolerancji".

Czaputovej gratulowała też kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego, Joanna Scheuring-Wielgus.

Więcej o:
Komentarze (427)
Słowacja. Nowa prezydent bez gratulacji od Dudy i Morawieckiego. W mediach społecznościowych cisza
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 196 razy 184

  Przykre to, że nasi rządzący są tak małymi ludźmi.

  Można się z politykiem nie zgadzać, można być innej opcji i ostro się spierać - ale, do licha, tak sobie Słowacy wybrali. Minimum dyplomatycznej kultury, oficjalne gratulacje (choćby sztywne i chłodne) w imię dobrosąsiedzkich stosunków - na tyle chyba można się zdobyć?…

 • taroudant

  Oceniono 175 razy 151

  Hitlerowi pogratulowaliby jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników.
  Obrzydzenie bierze mieszkać teraz w Polsce, wstyd i żenada być Polakiem za granicą.

 • antekpociecha

  Oceniono 89 razy 83

  Pierwsze co powiedziałem po ogłoszeniu wyników że Adrian nie zadzwoni z gratulacjami

 • antikrishti

  Oceniono 74 razy 62

  A kogo obchodzi Adrian i Pinokio Moradziecki - zastępcy
  oligarchy Kaczyńskiego ps. "Deweloper"?
  Pytanie ewentualnie czy Balbina pogratulowała?

 • barrt21

  Oceniono 63 razy 49

  spoko, u nas się wystawi natchnionego ogórka i parytet zostanie na zewnątrz wykazany.

 • jula1mt

  Oceniono 54 razy 48

  TO dowód na to, że ta cała pisowska zgraja, to nie dość, że BAWAŁNY zagrażające istnieniu NIEPODLEGŁEJ POLSKI, to i POSPOLITE CHAMY !!! BOŻE obroń nas przed tymi toksycznymi, niebezpiecznymi DURNIAMI !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX