Słowacja. Nowa prezydent bez gratulacji od Dudy i Morawieckiego. W mediach społecznościowych cisza

Od soboty Słowacja ma nową prezydent Zuzanę Czaputovą. Zwyczajowe gratulacje złożył jej Donald Tusk. Profile czołowych polskich polityków milczą w tej sprawie. Zauważył to słowacki dziennikarz.
Zobacz wideo

Zuzana Czaputova została wybrana nową prezydent Słowacji w sobotę w drugiej turze wyborów. Zdobyła 58,4 proc. głosów. Zwyczajowo zaczęły spływać gratulacje od przywódców politycznych z różnych krajów. Prezydent i premier Czech złożyli je niemalże natychmiast. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że od polskiego prezydenta, premiera ani ministra spraw zagranicznych Zuzana Czaputova do dziś nie doczekała się słów uznania.

Słowacki dziennikarz wytyka polskim władzom nietakt

"Ani polski prezydent, ani premier, ani minister spraw zagranicznych nie pogratulowali Zuzanie Czaputovej ani nie poinformowali o jej wyborze" - napisał Filip Harzer, czeski dziennikarz portalu Czeskiego Radia iRozhlas.cz. Zwrócił również uwagę, że według "prorządowej telewizji TVP Czaputova jest liberalną feministką".

Gratulacje od Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego i Jacka Czaputowicza nie pojawiły się ani na Twitterze, ani na Facebooku, ani na stronach kancelarii i resortu. Próbowaliśmy uzyskać komentarz w tej sprawie, jednak nie udało nam się porozmawiać z rzecznikami ani pracownikami biur prasowych. Wysłaliśmy pytania mailem, czekamy na odpowiedzi. 

Donald Tusk składa gratulacje

Na Twitterze pojawiły się jednak gratulacje od innego polskiego polityka. Złożył je Donald Tusk. Zaznaczył, że wybór Zuzany Czaputovej to silny głos na rzecz "przyzwoitości w polityce, praworządności i tolerancji".

Czaputovej gratulowała też kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego, Joanna Scheuring-Wielgus.

Więcej o: