Robert Biedroń chce opodatkować Kościół. "Wprowadzimy księżom kasy fiskalne"

Zdaniem Roberta Biedronia "polskie społeczeństwo jest bardziej antyklerykalne niż się wydaje politykom". Dlatego lider partii Wiosna zapowiada wprowadzenie kas fiskalnych dla księży.

Robert Biedroń uważa, że Kościół jest "największym beneficjentem środków unijnych, a zarazem największym hamulcowym naszej europejskości". Szef partii Wiosna na łamach "Wprost" stwierdził, że instytucja "blokuje emancypację kobiet i mniejszości, a także wyjaśnianie afer pedofilskich".

Robert Biedroń: Wprowadzimy księżom kasy fiskalne

Robert Biedroń chce opodatkować Kościół. - Jeśli księża stawiać będą opór i nie będą chcieli rozmawiać o regulacjach opodatkowania Kościoła, wprowadzimy im kasy fiskalne - zapowiedział polityk.

Dzisiaj proboszcz przeciętnej parafii płaci 200-300 złotych podatku ryczałtowego. Przedsiębiorca, który prowadzi w tej samej miejscowości warsztat samochodowy albo salon fryzjerski płaci kilkanaście razy więcej. To nie jest sprawiedliwe i ludzie to widzą

- powiedział szef partii Wiosna. Stwierdził, że Polacy są "bardziej antyklerykalni, niż się wydaje politykom". Dlatego zdaniem Biedronia w Polsce powinien obowiązywać rozdział państwa od Kościoła, a lekcje religii powinny odbywać się poza szkołą. Na stwierdzenie, że rodzicom mogłoby przeszkadzać dowożenie dzieci do salek katechetycznych dwa razy w tygodniu polityk zauważył, że rodzice postępują tak w przypadku innych zajęć, takich jak dodatkowy angielski czy kółko taneczne. - Na religię też mogą (odwozić dzieci - red.) - powiedział Biedroń.

Lider partii Wiosna skrytykował też PO i PiS. Jego zdaniem Platforma nie wprowadzi rozdziału państwa od Kościoła, bo zawsze "klęczała przed biskupami", zaś PiS tylko "dosypuje pieniędzy Kościołowi - 156 mln zł tylko w tym roku".

Więcej o:
Komentarze (268)
Robert Biedroń chce opodatkować Kościół. "Wprowadzimy księżom kasy fiskalne"
Zaloguj się
 • inspektor_zgroza

  Oceniono 74 razy 54

  Do zrobienia:
  1) Renegocjować konkordat - tak żeby był korzystny dla Polaków, jeśli KK się nie zgodzi - to wypowiedzieć konkordat.
  2) Odciąć KK od środków z budżetu (zagwarantowanych) - mogą się o nie starać na tych samych zasadach co inne organizacje pozarządowe.
  3) Umożliwić wypisywanie się z KK "po włosku" - za pomocą listu, czyli na świeckich warunkach.
  4) Wycofać religię z programu nauczania w szkołach - może się odbywać w budynku szkolnym jak inne zajęcia pozalekcyjne.
  5) Konsekwentnie ścigać wszystkich przestępców ukrywających się w szeregach Kościoła Katolickiego, oraz tych, którzy przypadki przestępstw ukrywają/ukrywali - Polacy muszą być bezpieczni!

 • kocurko

  Oceniono 59 razy 47

  Przydałoby się jeszcze odebrać ziemię i nieruchomości, które nie służą bezpośrednio wierze...

 • justas32

  Oceniono 65 razy 43

  No wreszcie jakiś prawdziwy polityk - a nie tylko Schetyna i Schetyna ...

 • defact

  Oceniono 43 razy 41

  Biedroń, niczego wprowadzać nie trzeba, bo nas nie interesują datki dla nich. Odetnij ich od państwowej kasy, niech sobie tylko z tych datków żyją.

 • chi-neng

  Oceniono 60 razy 40

  "polskie społeczeństwo jest bardziej antyklerykalne niż się wydaje politykom"
  -----
  TAK TRZYMAĆ I KUĆ ŻELAZO PÓKI GORĄCE!

 • 1moja

  Oceniono 35 razy 29

  "...Wprowadzimy księżom kasy fiskalne ..." Zawsze cos na poczatek.
  ===
  Glupi jest ten narod, ktory pozwala na to aby miliardy podatnikow szly na utrzymanie ich przewielebnych zlotych cielcow z kosciolka a nie np. na swiecka edukacje dzieci czy na ochrone zdrowia podatnika.
  ===
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • zgred151

  Oceniono 29 razy 27

  Jak kazda firma niech kosciol zarabia na siebie a niech nie bedzie utrzymywany z panstwowej kiesy

 • tedek1

  Oceniono 24 razy 22

  Bez sensu - kasy fiskalne beda atrapa, bo nikt nie bedzie zadal od ksiezy wydawania paragonow fiskalnych. Szkoda czasu i funduszy na tworzenie czegos co nikomu nie bedzie sluzyc.
  Wystarczy tylko wprowadzic ustawe ze instytucje wyznaniowe nie moga byc oplacane z funduszy publicznych - i wowczas padnie imperium ojca Tadeusza, szkoly religijne oplacane z funduszy publicznych, itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX