Konwencja PiS w Gdańsku. Miało być rozszerzenie Piątki Kaczyńskiego. Prezes obiecał "wolność"

- Od dziś będziemy mówili o Piątce Plus. "Plus" to wolność - zapowiedział Jarosław Kaczyński na konwencji regionalnej PiS w Gdańsku.
Zobacz wideo

W piątek wieczorem pojawiły się nieoficjalne informacje portalu 300polityka.pl o tym, że PiS chce rozszerzyć Piątkę Kaczyńskiego (pakiet obietnic wyborczych) w niespodziewanym kierunku. O "rozszerzeniu Piątki Kaczyńskiego" informowała na pasku TVP Info. Co z tego wyszło? 

Jarosław Kaczyński o wolności w internecie

Jarosław Kaczyński na konwencji w Gdańsku mówił o wolności, podkreślał że wolność "nie jest na zawsze". Stwierdził (nawiązując do słów z wiersza Tuwima o "słowach zmienionych przez krętaczy"), że "krętacze ciągle działają". Lider PiS stwierdził też, że "człowiek, który żyje w biedzie, wolny nie jest". Później przeszedł do wolności w internecie. 

- Mówię o wolności, nie tylko dlatego, że jesteśmy w Gdańsku. Mówię dlatego, że ostatnio zapadła poza Polską, w Parlamencie Europejskim, decyzja, która może w wolność godzić. W tą wolność bardzo dzisiaj cenioną, wolność w internecie. Mówię o tzw. ACTA 2 - mówił Jarosław Kaczyński. Kaczyński zarzucił PO, że "w istocie była za" przyjęciem dyrektywy o prawach autorskich. - Mamy 2 lata na implementację tych przepisów. Jak chciałem powiedzieć, że PiS dokona tego typu implementacji [unijnej dyrektywy], że wolność będzie zachowana! Bo PiS jest partią wolności! - grzmiał prezes. - Dobre prawo, równe prawo plus sprawiedliwość, równa się wolność - dodał.

- Od dzisiaj nie będziemy mówić o "piątce Prawa Sprawiedliwości", będziemy mówić o "piątce plus" - podsumował Jarosław Kaczyński.

Chwilę później TVP Info zmieniła pasek na "PiS nie zgadza się na cenzurę w internecie". 

O wolności w internecie mówił też premier Mateusz Morawiecki, który przemawiał po Kaczyńskim: - Będziemy walczyć o wolność słowa w internecie.

Drodzy internauci jesteśmy z wami

- stwierdził Morawiecki.

Czytaj więcej o dyrektywie: PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich, która zmieni internet 

Konwencje PO i PSL

W sobotę odbyła się też konwencja PO. Grzegorz Schetyna też składał obietnice. - Nauczycielom należy się podwyżka i gwarantuję, że dostaną 1000 zł brutto, jak tylko wygramy wybory parlamentarne - mówił we Wrocławiu. Zapowiedział też wniosek o wotum nieufności dla szefowej MEN, Anny Zalewskiej. 

PSL ruszyło z konwencją w Warszawie: 

Więcej o: