Porozumienie ws. brexitu odrzucone. Donald Tusk zwołał nadzwyczajny szczyt

Po kolejnym odrzuceniu przez Izbę Gmin umowy dot. brexitu przewodniczący Rady Europejskiej zapowiedział nadzwyczajny unijny szczyt.
Zobacz wideo

Przyjęcie umowy ws. brexitu było warunkiem przedłużenia wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej do 22 maja. Teraz, po kolejnym odrzuceniu umowy regulującej zasady wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, niepewność co do przyszłości wzrosła jeszcze bardziej.

W związku z wynikiem dzisiejszego głosowania Donald Tusk zapowiedział nadzwyczajny unijny szczyt poświęcony brexitowi. - Zdecydowałem o zwołaniu na 10 kwietnia szczytu Rady Europejskiej - napisał na Twitterze Tusk. 

Jeszcze w środę Donald Tusk apelował: - Nie możecie zdradzić sześciu milionów osób, które podpisały petycję w sprawie wycofania artykułu 50, miliona ludzi maszerujących w imieniu obywateli, coraz większej liczby zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Mogą oni odnieść wrażenie, że nie są odpowiednio reprezentowani w parlamencie Zjednoczonego Królestwa. Muszą mieć jednak wrażenie, że ich interesy są reprezentowane w tej izbie, ponieważ są Europejczykami.

KE: brexit bez umowy coraz bardziej prawdopodobny

Scenariusz twardego brexitu, bez porozumienia, jest coraz bardziej prawdopodobny - oceniła po piątkowym głosowaniu Komisja Europejska. Rzecznik Komisji Margaritis Schinas dodał, że UE jest teraz w pełni przygotowana na najczarniejszy scenariusz.

- Komisja ubolewa z powodu negatywnego wyniku głosowania w Izbie Gmin - powiedział Schinas. Dodał, że Unia Europejska dała czas Wielkiej Brytania do 12 kwietnia na poinformowanie o kolejnych krokach. - Do Wielkiej Brytanii należy wskazanie przed tą datą dalszej drogi - powiedział rzecznik KE.

Zobacz wideo
Więcej o: