Rachoń o "Plastusiach" z Owsiakiem i gwiazdą Dawida: Na satyrę powinno być miejsce

Michał Rachoń udzielił obszernego wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Odniósł się m.in. do skandalicznej animacji, po której emisji w został zawieszony w TVP Info. Zapewnił też, że obecna Telewizja Polska przywróciła "elementarną równość w dostępie Polaków do informacji".
Zobacz wideo

Michał Rachoń, jedna z twarzy TVP Info, w piątkowej rozmowie z Magdaleną Rigamonti nie przyznaje wprost, dlaczego w styczniu został zawieszony przez władze telewizji. - Pani przecież wie, że to dotyczy decyzji podejmowanych przez mojego pracodawcę i nie będę się na ten temat wypowiadał - mówi dziennikarce. Przypomnijmy, że dziennikarz został odsunięty od prowadzenia programów po emisji animacji "Plastusie", z której wynikało, że Jerzy Owsiak przywłaszcza sobie pieniądze z WOŚP. Na niektórych banknotach pokazanych w animacji pojawiła się gwiazda Dawida. Rigamonti zapytała, czy Rachoń żałuje emisji. - W tym programie nie powinien pokazać się ten banknot. Gdybym go zauważył, zażądałbym jego usunięcia.

Michał Rachoń o "Plastusiach": Na satyrę powinno być miejsce

Jednak pytany, czy postaci Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz powinny się tam pojawić (która również została skarykaturowana w animacji), Rachoń odpowiedział, że "na satyrę w programach telewizyjnych powinno być miejsce". - To nie jest tak, że Jerzy Owsiak jest wyjęty spod krytyki, że nie można o nim robić materiałów satyrycznych. Jerzy Owsiak robił telewizyjne materialy satyryczne na nasz temat, kiedy pracowaliśmy w Telewizji Republika. Owsiakowi wolno, a Pieli (autorce "Plastusiów" - red.) nie?

Rachoń przekonuje, że szef WOŚP to "człowiek brutalny", który w "swojej działalności publicznej często posługuje się jawnym kłamstwem oraz przemocą w zwalczaniu krytyków". Dziennikarz wspomniał, że w 2013 r. na konferencji Owsiaka został przez niego nazwany "żulikiem". - (...) nałgał, że chciałem pożyczyć od niego stówę, po czym napuścił na mnie swoich ochroniarzy, żeby siłą wyprowadzili mnie z konferencji - opowiedział Rachoń.

Pawłowicz "obiektem zmasowanej kampanii nienawiści"

Publicysta zapewnił w wywiadzie, że nigdy nie zamawiał i nie ingerował w treść "Plastusiów". - To sfera wolności artystycznej. Nie uchylam się od odpowiedzialności za mój program. Jednak Basia Piela jest karykaturzystką, ma prawo do własnej wizji artystycznej. 

Na zarzut Rigamonti, że z Krystyny Pawłowicz Rachoń "się nie wyśmiewa", ten odpowiada: - Krystyna Pawłowicz jest obiektem tak zmasowanej i histerycznej kampanii nienawiści, że nie czuję potrzeby dołączania do tego chóru. 

Pytany o samą TVP, dziennikarz stwierdza, że "jej obecny kształt przywrócił elementarną równość w dostępie Polaków do informacji". - Oglądam tez prywatne kanały. I muszę powiedzieć, że mój stosunek do polskiej szkoły telewizyjnej jest w najwyższym stopni krytyczny. Lata obecności ludzi z komunistycznej stajni lat 80., którzy nadal dominując w prywatnych stacjach, wyrządziły olbrzymie szkody naszej debacie publicznej - mówi. 

W pewnym momencie wywiad zszedł na wątek pedofilii w Kościele. Prowadząca rozmowę zarzuciła, że Telewizja Polska pomija ten temat. - To nie jest prawda. Rozmawiam o tym na antenie, ale w przeciwieństwie do konkurentów nie udaję, że ta dyskusja nie ma związku z trwającą wojną kulturową - powiedział.

Zobacz wideo
Komentarze (219)
Michał Rachoń o "Plastusiach" z Owsiakiem i gwiazdą Dawida: Na satyrę powinno być miejsce
Zaloguj się
 • maks1956

  Oceniono 55 razy 49

  Rachoń spróbuj zrobić satyrę o Kaczyńskim i Srebrnej i jego 2-ch wieżach no śmiało

 • liftertoja

  Oceniono 47 razy 41

  W Der Sturmerze w swoim czasie byl kacik satryczny, moze niech go Rachon przedrukuje, zmieni podpisy i pasuje do kacika satyrycznego w TVPiS jak znalazal.

 • mat.31

  Oceniono 35 razy 31

  To pokażmy Rachonia robiącego laskę prezesowi. Na satyrę powinno być miejsce, panie Rachoń.

 • mcguirre

  Oceniono 36 razy 28

  Debil. Nie będę wspominać co się działo kiedy jakaś niemiecka stacja nazwała Kaczynskiego kartoflem. Obraził się i nie pojechał na szczyt tłumacząc to sraczką :):) Idź się leczyć panie Rochoń.

 • nick_do_komentarzy_1

  Oceniono 31 razy 25

  Rachoń, który jest partyjnym żołnierzem mówi o innych, którzy są dziennikarzami (bo on nie jest żadnym dziennikarzem) krytycznie. Świat staje na głowie.
  Rachoń? Ile razy skrytykowałeś władzę? Ani razu? No tak. To jest odpowiedź na Twoją rzetelność. Bo nie ma takiej możliwości, żeby Ci się wszystko podobało.
  A to wasze kłamstwo: "jej obecny kształt przywrócił elementarną równość w dostępie Polaków do informacji" to już dno i kupa mułu. Wieczne szczucie i kłamstwo na rzecz partii rządzącej nazywacie równością? Naprawdę, tylko jakiś idiota musi to łykać.

 • incipit

  Oceniono 23 razy 19

  Rachonia to chyba kot z Żoliborza z jakichś odpadów plastelinowych w ramach rozbawiania "cysorza" ukleił. Satyrycznie.

 • 1moja

  Oceniono 21 razy 17

  "...Na satyrę powinno być miejsce ..." to czemu cwaniaczku nie pokazales satyry : prezesik Jaroslaw K. w objeciach ks. dobrodzieja Tadeusza R. w lozku?
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX