Saryusz-Wolski o Tusku w Radzie Europejskiej: Walczyłem o miejsce dla niego. Teraz żałuję

Jacek Saryusz-Wolski w programie "Wydarzenia i Opinie" powrócił do głosowania na szefa Rady Europejskiej z 2014 roku, kiedy tylko Polska nie poparła kandydatury Donalda Tuska. Przyznał, że walczył o to, aby Donald Tusk został wybrany przewodniczącym RE za pierwszym razem. - Teraz tego żałuję - przyznał.
Zobacz wideo

W czwartkowy wieczór gościem programu "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News był europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list Zjednoczonej Prawicy z okręgu warszawskiego, jednak jeszcze nieco ponad 2 lata temu należał do Platformy Obywatelskiej. 

"Oczernianie i izolowanie Polski działo się pod egidą Tuska"

Jacek Saryusz-Wolski skomentował m.in. zdjęcie ze spotkania z Donaldem Tuskiem, które Grzegorz Schetyna zamieścił na Twitterze. - Były setki takich spotkań niepokazanych, spotkań totalnej opozycji z jej nieformalnym liderem i kierownikiem brukselskim - stwierdził europoseł. Dodał, że przewodniczący Rady Europejskiej "był liderem zjednoczonych sił opozycji, kiedy jeszcze nikt nie wiedział, że się zjednoczą". 

Według europosła to Donald Tusk jest odpowiedzialny za pogorszenie się stosunków Polski z Unią Europejską. - To on dał sygnał do ataku na Polskę. Domaganie się sankcji, oczernianie Polski, izolowanie Polski, to wszystko co nazywam Targowicą, to pod egidą Donalda Tuska się działo - przekonywał polityk. 

Saryusz-Wolski: Ten człowiek zrobił wiele złego dla Polski

Europoseł przyznał również, że sam, kiedy Donald Tusk po raz pierwszy ubiegał się o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, "odgrywał główną rolę, walcząc o to miejsce dla niego". Przyznał, że teraz tego żałuje. -  Jestem rozczarowany i wściekły. Bo ten człowiek zrobił wiele złego dla Polski na miejscu, gdzie powinien pracować dla Polski - przyznał.

Zaznaczył jednak, że nie odszedł z PO w akcie zemsty i "nie był wtedy dogadany z PiS". - Byłem w silnym stanie wzburzenia za zdradę polskich interesów i za używanie członkostwa Polski w UE, nieskromnie powiem, do czego się przyczyniłem w jakimś tam stopniu, w różnych rolach, które pełniłem, do swoich egoistycznych, niskich interesów - podkreślił.

Według Saryusza-Wolskiego brexit to wina Tuska

Jacek Saryusz-Wolski stwierdził również, że na Donaldzie Tusku spoczywa odpowiedzialność za brexit. - Brexit był w jego rękach, a nie w rękach Junckera (Jean-Claude Juncker jest przewodniczącym Komisji Europejskiej - red.). Tusk oddał to walkowerem. Włączył się dopiero w finale - powiedział. Dodał, że według niego Donald Tusk udziela się medialnie, ale w rzeczywistości niewiele robi. 

Zobacz wideo
Więcej o: