Beata Szyd這 o danych ZNP dot. strajku nauczycieli: Ta liczba jest mniejsza. Zwi您ek odpowiada

Beata Szyd這 przekonuje, 瞠 Zwi您ek Nauczycielstwa Polskiego nagina dane o liczbie plac闚ek, kt鏎e zadeklarowa造 udzia w strajku. - Ta liczba jest mniejsza - twierdzi by豉 premier. ZNP odpowiada.
Zobacz wideo

Beata Szydło powiedziała w Polsat News, że trwa weryfikacja danych dotyczących liczby szk馧 objętych strajkiem. - ZNP i pan Broniarz mówią, że to będzie 85 procent, ale nie dodaje, że to 85 procent spośród szkół, które przeprowadziły referendum, więc weryfikujemy te dane - powiedziała Beata Szydło. Zapewniła, że bez względu na to, jaka będzie skala strajku, egzaminy się odbędą.

Beata Szydło o strajkach w szkołach: Liczba jest mniejsza

Jak dodaje, zbieranie danych wciąż trwa. - Według tych danych, które my mamy w tej chwili zebrane, ale tak jak powiedziałam, weryfikujemy te informacje, to jest mniejsza liczba - stwierdziła. Na pytanie, o ile mniejsza, Szydło odpowiedziała: - Na początku marca to była połowa tego, co mówił pan Broniarz, natomiast referenda odbywały się do 25 marca, więc zapewne te dane nieco się zmienią. 

Szydło dodała, że wielu nauczycieli nie chce przystępować do strajku w czasie egzaminów. - Podkreślają, że ich obowiązkiem jest bycie ze swoimi uczniami, wychowankami, których oni do tych egzaminów przygotowywali - stwierdziła była premier.

ZNP odpowiada

Z aktualnych danych ZNP wynika, że na dziś strajk zadeklarowali nauczyciele z 79 proc. placówek. Zliczono już placówki ze wszystkich województw, poza Podkarpaciem, gdzie związek nie ma jeszcze danych z połowy szkół i przedszkoli. ZNP odpiera zarzuty Beaty Szydło. - Szkół i przedszkoli, które zadeklarowały w referendum udział w strajku wynosi niemal 80 proc. ogółu placówek. Natomiast poparcie dla strajku jest bardzo wysokie, bo w aż 91,2 proc. szkół - spośród tych, w których odbyły się referenda - pracownicy wyrazili zgodę na strajk - wyjaśnia nam Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ponadto, jak dodaje rzeczniczka ZNP, dane podawane przez Beatę Szydło mogą się opierać na informacjach zbieranych przez kuratorów. - My liczymy zespół szkół jako jedną placówkę. Kuratorzy, gdy zbierali te informacje, rozbijali zespół szkół na przykład na trzy placówki - mówi.

Zobacz wideo
Wi璚ej o: