Jarosław Gowin mówi o "planie B" na wypadek strajku nauczycieli. "Pracujemy nad tym"

- Pracujemy nad tym planem B, bo każdy odpowiedzialny rząd musi to zrobić, ale nie porzucamy nadziei, że w przyszłym tygodniu uda nam się osiągnąć porozumienie ze środowiskiem nauczycielskim - powiedział Jarosław Gowin w "Faktach po Faktach".
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia. Ostatnia próba dojścia do porozumienia została podjęta w poniedziałek 25 marca, ale rozmowy ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek pensji nauczycielskich zostały zerwane. Negocjacje mają być wznowione w poniedziałek 1 kwietnia. Jeżeli jednak rozwiązanie nie zostanie wypracowane, strajk może wpłynąć na egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty, które mają się rozpocząć odpowiednio 10 i 15 kwietnia.

Jarosław Gowin: Plan B jest przygotowywany

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 zapewnił, że jeśli rozmowy ze związkami zawodowymi nie przyniosą efektów, rząd "doprowadzi do tego, aby egzaminy się odbyły". Temu ma posłużyć przygotowywany "plan B". Polityk nie chciał jednak zdradzić jego szczegółów. - Od ujawnienia nie jestem ja. Na ten temat w odpowiednim momencie wypowie się pani minister Zalewska - zaznaczył.

- Pracujemy nad tym planem B, bo każdy odpowiedzialny rząd musi to zrobić, ale nie porzucamy nadziei, że w przyszłym tygodniu uda nam się osiągnąć porozumienie ze środowiskiem nauczycielskim - podkreślił. 

Rząd proponuje nauczycielom podwyżki od września 2019 roku

Jarosław Gowin przyznał, że w "tegorocznym budżecie nie znaleziono środków" na podwyżki dla nauczycieli. - Nasza propozycja jest taka, że ta podwyżka, która była przewidziana od początku roku 2020, rozpocznie się we wrześniu 2019 - powiedział.

Minister odniósł się również do zarzutów, że rząd pieniądze chce przeznaczyć na "piątkę Kaczyńskiego", zamiast na pensje nauczycieli. - Mogliśmy zrobić tak, jak proponują nauczycielskie związki zawodowe i przekazać tę kwotę w ręce jednej grupy zawodowej. Albo mogliśmy rozpocząć proces stopniowego podwyższania wynagrodzeń w różnych grupach. Nie tylko nauczyciele zarabiają zdecydowanie za mało - stwierdził Jarosław Gowin.

Zobacz wideo
Więcej o: