Elżbieta Kruk chce, by "Polska była regionem wolnym od LGBT". Biedroń: Co dalej? Getta ławkowe?

- Myślę, że Polska będzie regionem wolnym od LGBT - powiedziała z nieukrywanym rozbawieniem Elżbieta Kruk, kandydatka PiS w eurowyborach. Posłanka i członkini Rady Mediów Narodowych twierdzi, że wprowadzane na Lubelszczyźnie uchwały mają doprowadzić do tego, "żeby nie było tej ideologii".
Zobacz wideo

- Czy Lubelszczyzna będzie pierwszym regionem wolnym od LGBT? - spytał dziennikarz Onetu, nawiązując do uchwały, którą przyjęto w Świdniku, a do której przymierzają się kolejne jednostki w województwie lubelskim. Pełnomocnik znanego z homofobicznych wypowiedzi wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka tłumaczył, że uchwała jest odpowiedzią na "próbę narzucenia wojny ideologicznej związanej z promocją LGBT drogą samorządową" 

- Ja myślę, że Polska będzie regionem wolnym od LGBT - odpowiedziała roześmiana Elżbieta Kruk, posłanka PiS i "jedynka" na lubelskiej liście do Parlamentu Europejskiego. Gdy natomiast dziennikarz stwierdził, że jej region "będzie wolny od LGBT", Kruk odparła: - No, mam nadzieję. 

"Żeby nie było ideologii"

Posłanka tłumaczyła, co jej zdaniem oznaczają takie uchwały:

To znaczy, żeby nie było promocji, żeby nie było tej ideologii. Rozwijając skrót to są lesbijki, geje, biseksualiści i ci zmiennopłciowi.

Zdaniem Kruk wprowadzona przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego Deklaracja LGBT+ to:

Afirmacja tej ideologii, wprowadzanie do szkół, opieranie się na zasadach WHO, no to już w ogóle jest jakiś włos jeżący się na głowie, bo tamte zasady WHO to sięgają do dzieci od 4 lat, do seksualizacji tych dzieci. To są takie zagrożenia, które myślę, że możemy niektórzy lekceważyć.

Kruk przekonywała, że jest to działanie "niezgodne z prawem i z konstytucją". - Ale z doświadczenia wiemy, były już Tęczowe Piątki w szkołach, różne organizacje, omijając prawo, często to są ci ludzie, którzy krzyczeli "konstytucja, konstytucja" i omijając konstytucję, promują takie działania, na które przede wszystkim muszą się zgodzić, trzeba pamiętać, rodzice - mówiła dalej posłanka i dodała:

Krzyczą "konstytucja, konstytucja" i promują coś, co jest niezgodne z konstytucją.

"To nawoływanie do nienawiści wobec setek tysięcy Polaków"

Wypowiedź Elżbiety Kruk natychmiast spotkała się z falą krytyki. Robert Biedroń zapytał na Twitterze: "Co dalej? Osobne miejsce w autobusach? Getta ławkowe? Przykład idzie z góry. Dzielenie obywateli na gorsze sorty przez polityków partii rządzącej nie doprowadzi do niczego dobrego. Tylko do kolejnej tragedii".

"Skandal! Posłanka PiS Elżbieta Kruk zapowiada dyskryminację osób LGBT na wzór putinowskiej Rosji. Może ktoś uświadomi posłance, że orientacji psychoseksualnej czy tożsamości płciowej nie da się promować, to nie towar w sklepie" - dodał Robert Maślak, również działacz Wiosny

"Zastanawiam się, czy tacy ludzie są bardziej bezmyślni czy bardziej podli. Czy pani Kruk zdaje sobie sprawę, że 'Region wolny od LGBT' to nawoływanie do nienawiści wobec setek tysięcy Polaków?" - pytał Paweł Preneta z partii Razem. 

Michał Stasiński z PO przypomniał z kolei wypowiedź Kruk sprzed lat, kiedy - będąc w nie najlepszej kondycji - przekonywała, że "potrafi coś tam, coś tam". W kolejnym wpisie dodał: "A teraz już bez żartów. Niemcy też miały być wolne od Żydów, pederastów, Cyganów, chorych psychicznie...Wtórny analfabetyzm pani Kruk jest kompromitacją nie tylko dla niej. Powinna natychmiast zostać usunięta z listy do EU".

Czym jest Deklaracja LGBT+?

Deklaracja LGBT+ to dokument podpisany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wśród jej najważniejszych zapisów są: stworzenie placówki interwencyjnej, która będzie schronieniem dla osób nieheteroseksualnych wyrzuconych z domu lub obawiających się o swoje życie w miejscu zamieszkania, stworzenie całodobowej infolinii skierowanej do osób LGBT+ doświadczających przestępstw z nienawiści, gdzie udzielana będzie pomoc psychologiczna i prawna czy przeciwdziałanie mowie nienawiści i przemocy słownej i fizycznej, aby skutecznie chronić osoby LGBT+.

Najwięcej manipulacji pojawiło się wokół punktu o zapewnieniu w warszawskich szkołach rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia. Politycy i działacze prawicowi twierdzą, że dzieci w przedszkolu będą "uczone masturbacji". Nie jest to prawda - taki zapis nie pojawia się w standardach WHO. Zajęcia dotyczą dzieci najwcześniej w 4 klasie szkoły podstawowej, są dobrowolne i za zgodą rodziców. - Moim celem po prostu jest ochrona wszystkich, którzy mają inne od większości poglądy, wygląd czy orientację. Moim celem jest to, aby żaden dzieciak nie popełnił samobójstwa w wyniku zaszczucia w szkole. Moim celem jest to, żeby nikt nie był szykanowany albo atakowany w warszawskim autobusie dlatego, że trzyma się z kimś za rękę, albo mówi w innym języku - tłumaczył Rafał Trzaskowski.

Zobacz wideo
Więcej o: