Rozprawa przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców. Trybunał w Luksemburgu ustalił datę

Na 15 maja wyznaczono rozprawę w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu dotycząca skargi Komisji Europejskiej na Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców.
Zobacz wideo

W grudniu 2017 roku Bruksela pozwała także Węgry, które nie przyjęły żadnej osoby w ramach programu relokacji i Czechy, które przyjęły kilkanaście osób, ale później wstrzymały wszelkie decyzje. Chodzi o niezrealizowane ustalenia z jesieni 2015 roku o rozlokowaniu w Unii 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech. Decyzja została wtedy podjęta przez większość krajów przy sprzeciwie Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Poprzedni polski rząd poparł wówczas decyzję większości i zgodził się, by na początek do naszego kraju trafiło ponad sześć tysięcy osób.
Program relokacji już nie obowiązuje, był rozpisany na dwa lata i wygasł pod koniec września 2017 roku. Komisja uznała jednak, że unijne prawo musi być przestrzegane i po kilkumiesięcznej wymianie listów z Warszawą zdecydowała się skierować skargę do Trybunału Sprawiedliwości. Bruksela nie zawnioskowała wtedy o kary, ale jeśli Trybunał przyzna jej rację, a Polska nadal będzie odmawiać przyjęcia uchodźców, wtedy może skierować wniosek o nałożenie kar finansowych. Cała procedura może potrwać kilka lat.
Polska argumentowała odmowę przyjęcia uchodźców względami bezpieczeństwa. Podkreślała, że kształtowanie polityki migracyjnej to prawo każdego państwa. Tłumaczyła też, że w inny sposób okazuje solidarność w kryzysie migracyjnym - pilnuje zewnętrznych granic Unii i pomaga uchodźcom w obozach poza Wspólnotą.

Więcej o:
Komentarze (232)
Trybunał Sprawiedliwości wyznaczył termin rozprawy przeciwko Polsce ws. uchodźców
Zaloguj się
 • pol733

  Oceniono 54 razy 28

  Brawo, rozprawa przeciwko Polsce za nie przyjęcie uchodźców przed wyborami europejskimi nieźle nabije punktów PISowi.

 • Andy 57

  Oceniono 44 razy 20

  Ludzie opamietajcie sie! Kto z was byl ostatnio w Berlinie, Kolonie, Brüssel... Kto widzial na wlasne oczy co sie z tymi miastami po naplywie "uchodzcow" stalo? Nie wiem czy to naiwnosc, glupota, czy czyjes celowe dzialanie, ale ZACHODNIA Europa (nie EU) umiera. Bedzie to trwalo moze 10, moze 30 lat, ale ta przyjezdna "Kultura" nas we wszystkich aspektach usmierci. Jestesmy za slabi, za ulegli... Mieszkam 30 lat w Düsseldorf I jestem swiadkiem tych zmian. Wierzcie mi, PIS jest naprawde mniejszym zlem!

 • vader2010

  Oceniono 42 razy 20

  To musi mieć Jarosław układy w tym śmiesznym trybunale. 2 tyg przed wyborami taki prezent... Bye bye KO

 • ktos210

  Oceniono 34 razy 18

  Niedługo bedzie rozprawa za nie wpuszczenie do domu .... włamywacza, listonosza, gościa co chciał się wysr... a przechodził w pobliżu. Jakie prawo nakazuje wpuszczanie każdego?

 • wqcyzx

  Oceniono 21 razy 17

  Jacy to uchodźcy? To są napastnicy religijni. Praca i porządek to są ostatnie rzeczy które mają w głowach.

 • f1909

  Oceniono 31 razy 17

  A kiedy rozpocznie się rozprawa przed tym samym Trybunałem w sprawie NORD STREAM 2 ? -- Oczywiście nigdy ! -- Dlatego olejmy ciepłym moczem decyzje tych anty europejskich i anty polskich instytucji !!!

 • drozd215a

  Oceniono 43 razy 17

  Każdy wyrok tego Trybunału, to dobry wynik dla PiS.
  Sami się zakiwali w tej durnej walce z Polską.

 • piotrm74

  Oceniono 18 razy 16

  Widać mamy być solidarni wobec tych którzy giną we własnym kraju. O ten dla przykładu w Holandii co strzelał do tramwaju pełnego zwykłych europejczyków i zabił to o nim będzie dyskusja? Przecież zamachy w Europie są prawie codziennie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX