Powołana przez Ziobrę prezes warszawskiego sądu rezygnuje. Resort: Pozytywnie oceniamy jej pracę

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Bitner złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. Joanna Bitner była prezesem sądu od września 2017 r., na to stanowisko powołał sędzię minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zobacz wideo

Informację o rezygnacji prezes Sądu Okręgowego Joanny Bitner jako pierwszy podał portal Wyborcza.pl. Doniesienia potwierdził w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

- Wiemy o tym, że pani prezes złożyła rezygnację, nie znamy motywów tej decyzji. Ministerstwo bardzo pozytywnie ocenia pracę pani prezes. To prywatna decyzja. Kiedy zapoznamy się z motywami, będziemy się do tego odnosić

- powiedział rzecznik resortu.

Biuro prasowe Sądu Okręgowego w Warszawie odmówiło udzielenia telefonicznego komentarza w sprawie szczegółów tej decyzji. Poproszono o przysłanie pytań e-mailem.

Prezes SO w Warszawie rezygnuje

Sędzia Joanna Bitner została prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie we wrześniu 2017 r. Mianował ją na to stanowisko minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na podstawie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w sierpniu 2017 r.

Jak podaje Wyborcza.pl, na początku tygodnia Zebranie Sędziów SO negatywnie oceniło informację Bitner na temat działalności sądu za 2018 r.

Joanna Bitner w marcu nie otrzymała również pozytywnej opinii na temat działalności sądów z obszaru okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie za 2018 r.

Zgromadzenie (...) z niepokojem informuje opinię publiczną, że utrzymywanie dotychczasowego bezprecedensowego stanu pogłębiającego się chaosu regulacji, polityki kadrowej skutkującej długotrwałymi wakatami na stanowiskach sędziów, polityki płacowej – skutkującej odpływem pracowników, bez których efektywne wymierzanie sprawiedliwości nie jest możliwe, prowadzi wprost do sytuacji, w której sądy okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie nie są w stanie zapewnić Obywatelom zagwarantowanego konstytucyjnie prawa do rozpoznania Ich spraw bez nieuzasadnionej zwłoki

- czytamy w uchwale Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, udostępnionej na stronie internetowej stowarzyszenia sędziów "Themis".

Sędziowie zwrócili także uwagę na rolę wiceprezesa ds. karnych Dariusza Drajewicza, także powołanego przez Zbigniewa Ziobrę w 2017 r., na wniosek Joanny Bitner. 

Nie do zaakceptowania jest sytuacja, wielokrotnie podnoszona na Zgromadzeniach, a dotycząca funkcjonowania w Sądzie Okręgowym w Warszawie wiceprezesa, którego zakres obowiązków jest iluzoryczny. Nie może być zgody na wydatkowanie publicznych środków w postaci dodatku funkcyjnego, w sytuacji kiedy sędzia je pobierający faktycznie nie pełni swojej funkcji. Niestety sytuacja ta pozostaje bez żadnej reakcji Ministra Sprawiedliwości

- alarmowali członkowie zgromadzenia.

Zobacz wideo
Więcej o: