Georgette Mosbacher obiecuje zniesienie wiz: Być może jeszcze w tym roku

- Zamierzam doprowadzić do wprowadzenia programu bezwizowego dla Polaków zanim opuszczę kraj. Mam nadzieję, że będzie to w tym roku - mówi ambasador USA Georgette Mosbacher.

Ambasador była gościem wieczornego programu "Dzień na świecie" w Polsat News. Głównym tematem rozmowy była obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Georgette Mosbacher powtórzyła zapewnienia amerykańskich polityków, że obecność żołnierzy USA  w Polsce "będzie większa i trwała", ale raczej nie ma co liczyć na to, by jak chcą tego polskie władze, polegała ona na stałym stacjonowaniu w bazie "Fort Trump". - Nie używamy określenia "Fort Trump". Wolimy mówić o trwałej obecności. Jesteśmy bowiem w trakcie negocjacji. Chciałabym jednak jasno powiedzieć - nasza obecność w Polsce będzie większa i trwała. W tej chwili jest tu cztery i pół tysiąca amerykańskich żołnierzy, rotacyjnie wprawdzie, ale przez cały czas. A będziemy mieć więcej oddziałów. Pracujemy nad planem, który sformalizuje obecność Stanów Zjednoczonych w Polsce na bardzo długi czas - podkreślała ambasador.

Dopytywana, czy powstanie amerykańska baza dodała: - Jesteśmy w Polsce. Byłaby to więc z pewnością baza w Polsce. Ale Polska ma wiele baz wojskowych. Pracujemy nad tym, gdzie najlepiej powinniśmy tego dokonać. Ostateczne decyzje określające charakter obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju powinny zapaść w ciągu najbliższych miesięcy. - Oczekujemy, że będziemy mieli coś do zakomunikowania przed wrześniem - stwierdziła Mosbacher. 

W tym roku może się także okazać, że Polacy zaczną wjeżdżać na teren USA bez koniecznej wizy. - Zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski - zapowiedziała Georgette Mosbacher, dodając, że "wychodzi przed szereg", ale "bardziej bezpośrednia być nie może". - Mam nadzieję, że w tym roku. Ale na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020 - dodała. 

Więcej o:
Komentarze (142)
Georgette Mosbacher: Mam nadzieję, że Polacy będą podróżować do USA bez wiz jeszcze w tym roku
Zaloguj się
 • prezes Szatni hotelowej

  Oceniono 22 razy 16

  No wreszcie oby jak najszybciej na stare lata kupię se bileta i pojadę do Nowego Jorku albo innego Chicago lub Las Vegas i przepuszczę z zimną krwią całą swoją miesięczną emeryturę to jest jakieś 1950 na rękę a co

 • k.ciniak

  Oceniono 19 razy 15

  kluczowe są słowa " być może". A teraz niech suweren wyje z radości, że se poleci do Hameryki...

 • remo29

  Oceniono 17 razy 13

  Już w tym roku. Chyba że w przyszłym, albo trochę później, zobaczymy czy będziecie grzeczni. To zniesienie wiz jest lepszym tasiemcem niż brexit.

 • minkat

  Oceniono 17 razy 11

  Trump swego czadu obiecywal, ze zniesie wizy w ciagu dwoch tygodni po zaprzysiezeniu. Do tego potrzebna jest zgoda senatu, watpie, zeby ta pani miala w nim az takie wplywy.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 14 razy 10

  Krowe sprzedam a pojadę przy okazji odwiedzę Ziutka który 20 lat temu tam pojechał i wprawdzie mieszka w kartonie ale wypijemy, a potem pieniądze ze sprzedaży krowy przepuszcze na Florydzie!!

 • cim_cum

  Oceniono 10 razy 8

  Dziesięć , pięć lat temu może bym się ucieszył z obu obietnic tej pani, ale dzisiaj...? W jakimś sensie straciłem niewinność poglądów na relacje polsko-amerykańskie; zauważyłem, że nie mają one niczego wspólnego z jakąkolwiek ideą solidarności, partnerstwa, przyjaźni... Chodzi o kasę. O kasę należącą do około 2% ludzkości. Nie no, może polecę tam, aby obejrzeć sobie sekwoje, Nowy Orlean, start rakiety, zanocować w przydrożnym motelu, zagrać w Las Vegas i takie tam, ale...

 • mlody_dron

  Oceniono 13 razy 7

  Ale teraz to po co? Jeśli faktycznie zniosą to powinniśmy im się odwdzięczyć za te lata kiedy było to potrzebne i nałożyć wizy na amerykanów :)

 • trashbox

  Oceniono 8 razy 6

  babsko gada jakby mogła coś załatwić, a tylko liczy że samo spadnie poniżej 3%

 • marymania

  Oceniono 10 razy 6

  Przecież Trump spełnił obietnicę złożoną Polakom i zniósł wizy w dwa tygodnie po swojej elekcji. LOL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX