Mosbacher mówiła o restytucji mienia. Pawłowicz straszy: zmuszają Polskę, by oddała terytorium

Ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher oświadczyła, że w kwestii restytucji mienia USA "stawiają sprawę jasno". Odniosła się w ten sposób do słów sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który wezwał Polskę do uregulowania poprzez ustawę sprawy zwrotu mienia utraconego "w czasie Holokaustu". Do słów Mosbacher w osobliwy sposób odniosła się posłanka Krystyna Pawłowicz.
Zobacz wideo

Georgette Mosbacher o sprawę restytucji zapytał dziennikarz Polsat News podczas wywiadu. Powołał się przy tym na słowa sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który podczas lutowej wizyty w Polsce powiedział: "Wzywam moich polskich kolegów, by poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa, dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły dobytek w czasie Holokaustu". - Stany Zjednoczone także jasno stawiają tę sprawę. Rozumiemy, że jest skomplikowana. Wszystko czego chcemy to, by rodziny i ci, którzy doświadczyli Holokaustu, byli traktowani uczciwie. Tylko tego chcemy - powiedziała Mosbacher.

Georgette Mosbacher o restytucji mienia: Sprawa jest jasna

Na pytanie, czy według niej sprawa jest zamknięta, ambasadorka stwierdziła, że "sekretarz Pompeo jasno się w tej sprawie wypowiedział". -  Nie sądzę, bym mogła to ująć jaśniej - powiedziała. Mosbacher nie zaprzeczyła i nie potwierdziła też tego, czy rozmawia w tej sprawie z polskimi władzami.

Wywiad z Mosbacher musiał wyraźnie oburzył Krystynę Pawłowicz. Posłanka najwyraźniej zinterpretowała słowa Mosbacher po swojemu. "Pani Georgette Mosbacher, nie rozumiem, to te bazy amerykańskie Fort Trump u nas to mają być dla obrony Polski czy Izraela?" - napisała na Twitterze. Dalej Pawłowicz stwierdziła, że USA "wbrew prawu i historycznym faktom zmuszają Polskę, by oddała terytorium i majątek rzeczowy Żydom". 

W kolejnym wpisie Pawłowicz przypomniała o "umowie indemnizacyjnej" podpisanej w 1960 r. W ramach niej Polska wypłaciła ówczesną równowartość 40 mln dolarów Stanom Zjednoczonym. 

Więcej o:
Komentarze (416)
Mosbacher mówiła o restytucji mienia. Pawłowicz straszy: zmuszają Polskę, by oddała terytorium
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 60 razy 40

  Pani poseł powinna pytanie zadać własnemu rządowi. Coś pisiorki knujecie za naszymi plecami?

 • kamuimac

  Oceniono 40 razy 32

  to nie jest żadna tajemnica bo już od kilku dni mówi się głośno o tym że Polska dostała polecenie żeby przedstawić zwiększenie liczby wojsk jako sukces i skonczyc głupie gadanie o forcie trump bo jak nie skonczą to oficjalnie pojawi się temat zwrotu mienia żydowskiego które polscy zagrabili po 2 wojnie światowej .

  jankeski pan wydał polecenie słowianski parobek ma wykonać

 • antropoid

  Oceniono 44 razy 28

  A USA już zrekompensowały żydom odmowę ratowania życia i zawrócenie ich spod swoich granic z powrotem do Europy?...

  A może oddał czarnym kilka południowych stanów - które rozkwitły na ich DARMOWEJ harówie?...

 • mlody_dron

  Oceniono 31 razy 21

  Przepraszam, ale posłanka Pawłowicz dopiero co deklarowała zakończenie kariery politycznej. O co tu chodzi?

 • zuuuraw

  Oceniono 26 razy 18

  'Rudej", Pompnowi i samemu Trumpowi trzeba jasno powiedzieć, najlepiej po angielsku - "Sprawa jest jasna " ! W POlsce, tak jak i w USA czy każdym kraju Unii, jak w każdym kraju cywilizacji białego człowieka, obowiązuje prawo rzymskie, które daje właścicielowi, bądź jego PRAWOWITYM spadkobiercom, możliwość dochodzenia swoich praw własnościowych. Każdemu właścielowi, nie tylko Żydom, pani Mosbacher ! Pani żądania , ograniczające sprawę zwrotu majątku do wyłącznie ofiar holocaustu, jest przykładem rasizmu w czystej postaci ! I każdy właściciel przedwojennych kamienic, fabryk itp lub ich spadkobierca może przed polskimi sądami dochodzić swoich praw, państwu polskiemu nic do tego ! Inna sprawa jest z majątkiem , jak to określają Amerykanie w ustawie 447, "bezspadkowym". Niemcy spowodowali, że tych właścicieli , szczególnie wśród Żydów, została garstka, większość majątku nie ma spadkobierców, i w tym przypadku w całym cywilizowanym świecie, więc również w USA, obowiązuje zasad, że mienie bezspadkowe przechodzi na własność państwa ! I tak, jeśli umrze Polak, obojętnie czy obywatel Polski czy USA, mieszkający na stałe w USA, władze stanowe ogłaszają wezwanie do spadkobierców i jeśli ich nie znajdą to majątek przechodzi na własność państwa USA. I dokładnie taka samo jest i musi być w Polsce ! Majątek przedwojennych obywateli RP, nie ważne jakiej narodowości, jeśli nie ma ich spadkobierców , przechodzi z mocy prawa na rzecz Polski, nie USA czy tym bardziej Izraela, którego to państwa w 1939r. nawet nie było na mapie świata ! Jeśli natomiast chodzi o przedwojennych obywateli USA których majątki były w Polsce, a którzy ponieśli śmierć z rąk Niemców, roszczenia dot. ich majątków należy kierować WYŁĄCZNIE pod adresem rządu USA, który w umowie z polskim komunistycznym rządem w 1960r. wziął na siebie, za odpowiednią opłatą, wszelkie roszczenia dotyczące majątku pozostawionego w Polsce.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 19 razy 17

  ojej. sojusznik znów chce kasy za klepanie po plecach? a taki ładny był, amerykański... innego nie macie - więc płaćcie! :D

 • jael53

  Oceniono 15 razy 15

  Po zaklęciach, że w latach 1945 - 1989 nie było nic, a zwłaszcza państwa polskiego, na się tych zaklęć owoce. Po bardaku a to z Komisją Majątkową (bez trybu odwoławczego) i z reprywatyzacją (dla wybranych, na kuratora) też. Jedno i drugie sprokurowali sobie sami politycy. Pretensje winni więc adresować najpierw do siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX