Mosbacher mówiła o restytucji mienia. Pawłowicz straszy: zmuszają Polskę, by oddała terytorium

Ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher oświadczyła, że w kwestii restytucji mienia USA "stawiają sprawę jasno". Odniosła się w ten sposób do słów sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który wezwał Polskę do uregulowania poprzez ustawę sprawy zwrotu mienia utraconego "w czasie Holokaustu". Do słów Mosbacher w osobliwy sposób odniosła się posłanka Krystyna Pawłowicz.
Zobacz wideo

Georgette Mosbacher o sprawę restytucji zapytał dziennikarz Polsat News podczas wywiadu. Powołał się przy tym na słowa sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który podczas lutowej wizyty w Polsce powiedział: "Wzywam moich polskich kolegów, by poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa, dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły dobytek w czasie Holokaustu". - Stany Zjednoczone także jasno stawiają tę sprawę. Rozumiemy, że jest skomplikowana. Wszystko czego chcemy to, by rodziny i ci, którzy doświadczyli Holokaustu, byli traktowani uczciwie. Tylko tego chcemy - powiedziała Mosbacher.

Georgette Mosbacher o restytucji mienia: Sprawa jest jasna

Na pytanie, czy według niej sprawa jest zamknięta, ambasadorka stwierdziła, że "sekretarz Pompeo jasno się w tej sprawie wypowiedział". -  Nie sądzę, bym mogła to ująć jaśniej - powiedziała. Mosbacher nie zaprzeczyła i nie potwierdziła też tego, czy rozmawia w tej sprawie z polskimi władzami.

Wywiad z Mosbacher musiał wyraźnie oburzył Krystynę Pawłowicz. Posłanka najwyraźniej zinterpretowała słowa Mosbacher po swojemu. "Pani Georgette Mosbacher, nie rozumiem, to te bazy amerykańskie Fort Trump u nas to mają być dla obrony Polski czy Izraela?" - napisała na Twitterze. Dalej Pawłowicz stwierdziła, że USA "wbrew prawu i historycznym faktom zmuszają Polskę, by oddała terytorium i majątek rzeczowy Żydom". 

W kolejnym wpisie Pawłowicz przypomniała o "umowie indemnizacyjnej" podpisanej w 1960 r. W ramach niej Polska wypłaciła ówczesną równowartość 40 mln dolarów Stanom Zjednoczonym. 

Więcej o: