Minister Zalewska zwróciła się z apelem do nauczycieli. Broniarz: To krzyk rozpaczy

Minister edukacji Anna Zalewska zaapelowała do nauczycieli. - Zwracam się do wszystkich nauczycieli z prośbą o to, by przy swoich uczniach, dzieciach byli - mówiła na konferencji. - To krzyk rozpaczy. Pani minister ten apel kieruje do swoich koleżanek i kolegów z rządu - komentuje dla Gazeta.pl Sławomir Broniarz, szef ZNP.
Zobacz wideo

- Drogie koleżanki i koledzy. Dla miliona uczniów nadchodzi wyjątkowy czas. To najważniejsze dla nich egzaminy. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminów. W szkołach powołano już zespoły nadzorujące - powiedziała podczas zapowiadanej już wczoraj konferencji Anna Zalewska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Apel Anny Zalewskiej do nauczycieli

- Zwracam się do wszystkich nauczycieli z prośbą o to, by przy swoich uczniach, dzieciach byli. By razem z nimi emocjonowali się tylko i wyłącznie tym, że trzeba jak najlepiej napisać egzamin - dodała.

Jedno jest pewne: w jej "apelu" nie pojawiły się żadne konkrety, a widoków na zażegnanie sporu z nauczycielami jak nie było, tak nie ma. Zalewska znowu nawoływała do spokojnego dialogu oraz zaznaczyła, że jest z nauczycielami, ale "przede wszystkim z uczniami". 

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w rozmowie z Gazeta.pl mówi wprost: - Ten apel odbieramy jako krzyk rozpaczy. Szef ZNP ironizuje, że mówiąc o "koleżankach i kolegach" Zalewska zwróciła się nie do nauczycieli, a do "do pana premiera, do pani minister finansów oraz do posłów Prawa i Sprawiedliwości", by "nie doprowadzili do tak dramatycznej sytuacji, jak strajk w czasie egzaminu".

Sławomir Broniarz odpowiada: Nie patrzymy wstecz

- Pani minister, jak rozumiem, ten apel kieruje do mnie, ale ja tego apelu tak nie odbieram. To jest apel do  koleżanek i kolegów pani minister. Być może nie miała odwagi powiedzieć: premierze, opamiętaj się - mówi Broniarz. Szef ZNP podkreśla: związkowcy nie przyjmują retoryki o tym, że poprzednia ekipa "nic nauczycielom nie dała", a obecny rząd "dał nauczycielom 6 mld zł". - My nie patrzymy wstecz, tylko przed siebie - mówi Broniarz.

Jak podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita" w kręgach władzy panuje przekonanie o nieuchronności strajku, a sam rząd przyjął strategię "na przeczekanie". Rząd planuje postawić się związkowcom, a przy okazji dać sygnał innym grupom, które ewentualnie mogłyby zastrajkować w przyszłości To przeczekanie może być bardzo dotkliwe, biorąc pod uwagę szacunki ZNP. Jak mówi nam Broniarz ze wskaźników referendalnych wynika, że strajkować może 80 proc. wszystkich nauczycieli. - ZNP liczy ok. 220 tys. członków. Solidarność w porywach 50 tys. To razem 270 tys. Według naszych wstępnych obliczeń do strajku przystąpiło 500 tys. osób. Jeżeli w strajku może wziąć udział pół miliona nauczycieli, to znaczy, że większość ze strajkujących nie należy do związku - stwierdza szef ZNP.

Więcej o:
Komentarze (502)
Minister Zalewska zwróciła się z apelem do nauczycieli. Broniarz: To krzyk rozpaczy
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 120 razy 116

  Bądźcie ze swoimi uczniami, powiedziała pani, która daje nogę do Brukseli..

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 92 razy 90

  I tylko nie odpuszczajcie.
  Nie dajcie się zastraszyć.
  Ani wrzucić w "etos sÓwerena" czyli kopulacyjne+ albo "wychowaj olimpijczyka".
  Jeśli schrzanicie ten strajk - to spokojnie wszyscy (!) powinniście... odejść z tego zawodu.
  Pamiętajcie o "piątce dewelopera"! Trzeba mu zrobić frajdę i dodać "szóstkę".

 • andrew-live

  Oceniono 65 razy 65

  NAUCZYCIELE ,NIE ODPUSZCZAJCIE TEMU BURAKOWI ,KTÓRY NISZCZY OŚWIATĘ .....MIEJMY NADZIEJĘ ŻE NIE PRZEJDZIE W WYBORACH DO PE,I PONIESIE KONSEKWENCJE SWOICH DZIAŁAŃ!!!!!!!!!!!!!!!

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 61 razy 61

  Najpierw rozwaliła system edukacji, teraz zwiewa do Brukseli i jeszcze śmie pouczać? Co za bezczelna krowa.

 • arreis65

  Oceniono 52 razy 52

  upasła się ta pisowska miernota zalewska - i to jest wszystko co zdołała osiągnąć na stanowisku ministra - oprócz oczywiście sztucznych zębów !!!!

 • marek.usc

  Oceniono 50 razy 50

  Wiecie ile wszystko zdrożało, 3 lata temu kupowałem pustaki kozłowickie kosztowały 3,60zł a teraz kosztują średnio 6,80, z innymi materiałami jest tak samo. A ile żywność poszła w górę.... szok po prostu szok... te podwyżki do ku... nędzy im się zwyczajnie należą!!!!!!!!!!!!! panie premierzyno

 • rajcerek

  Oceniono 45 razy 43

  Nauczyciele, nie dajcie się. Rząd planuje Wam się postawić, ponieważ wie, że nie będziecie palić opon, blokować miast. Wam najłatwiej się postawić ale Wy walczcie o swoje. Jeżeli strajk nic nie da, pamiętajcie, że w innych firmach nauczyciel jest bardziej doceniany i zawsze odnajdzie się na powierzonym mu stanowisku. To też jest wyjście.

 • jarsza

  Oceniono 40 razy 38

  Każde jej wystąpienie to tysiące strajkujących więcej - tak trzymać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX