Senatorowie zanim podeszli do głosowania, krótko debatowali. Senator Jan Maria Jackowski z PiS napomknął tylko, że w komisji senackiej nie przeszła poprawka, która zmieniłaby dzień święta. Senator Barbara Zdrojewska wnosiła bowiem, by było obchodzone 15 kwietnia, a nie 14. Dlaczego? 14 kwietnia przypada też rocznica założenia Obozu Narodowo-Radykalnego.
Po wystąpieniach senatorskich - trzeba oddać, że kilku polityków przypomniało sobie o swoim wykształceniu historycznym i postanowiło zabrać głos co do datacji chrztu - zagłosowano. Za ustanowieniem 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski było 64 senatorów, przeciw 7, a wstrzymało się 13.
Warto nadmienić, że święto nie będzie obowiązkowo dniem wolnym, aczkolwiek w tym roku wypada w niedzielę. Teraz pozostaje jedynie podpis prezydenta Andrzeja Dudy, by oficjalnie je wprowadzić.
Senatorowie podczas debaty uzasadniali też wybór takiego, a nie innego terminu. Krótko wyjaśniał to Jackowski, wskazując, że to ogólnie przyjęta data dla chrztu Polski - 14 kwietnia 966 roku. Wskazał, że "tego rodzaju uroczysty akt chrzcielny w świetle praktyk chrześcijańskich z X w. był dokonywany w wigilię święta Paschy". To oznacza, że jeśli do chrztu Mieszka I doszło w 966 roku, to zapewne w Wielką Sobotę, która przypadała wtedy na 14 kwietnia, a Wielkanoc na 15 kwietnia.