Piotr Pałka zawieszony w zarządzie Telewizji Polskiej. Zasiadał w nim dokładnie przez tydzień

Piotr Pałka tylko tydzień utrzymał się na stanowisku członka zarządu Telewizji Polskiej. Spółka poinformowała o jego zawieszeniu, ale nie podano powodów tej decyzji.

TVP wydała w sprawie zawieszenia Piotra Pałki niezwykle krótkie oświadczenie:

21 marca 2019 r. Rada Nadzorcza spółki TVP S.A. zawiesiła w czynnościach pana Piotra Pałkę, członka Zarządu Spółki.

O tym, że Jacek Kurski próbuje wyeliminować Pałkę pisaliśmy na łamach Gazeta.pl dziś rano. "W zarządzie TVP próba sił i bitwa o podział kompetencji. Z jednej strony Jacek Kurski, który ma się za samca alfa, Marzena Paczuska i Piotr Pałka z drugiej. Wedle naszych informacji Kurski lobbuje, aby rada nadzorcza telewizji zawiesiła Pałkę z powodu prywatnego procesu, który wytoczył telewizji kilka miesięcy temu" - relacjonował Jacek Gądek.

Piotr Pałka i Marzena Paczuska zostali powołani do zarządu Telewizji Polskiej w minionym tygodniu przez Radę Medów Narodowych, która jednocześnie odwołała z zarządu Macieja Staneckiego. Prezesem spółki od stycznia 2016 roku jest Jacek Kurski. Kurski jako prezes ma decydujący głos w dwuosobowym zarządzie TVP.

Jak informuje "Do Rzeczy", drugim obok procesu powodem miały być decyzje podejmowane przez Pałkę i Paczuską na posiedzeniu zarządu 19 marca. Mieli oni zablokować zakup scenografii do historycznego serialu "Ludzie i Bogowie", co oznaczałoby, że TVP nie uzyska praw do zdjęć wykonanych w zbudowanej już scenografii. Mieli też nie wyrazić zgody na emisję billboardów sponsorskich przed, po i w trakcie rozgrywek reprezentacji polskiej w piłce nożnej (strata około 7 mln zł).

Kariera Piotra Pałki w TVP

Piotr Pałka wcześniej pracował u publicznego nadawcy jako zastępca dyrektora TVP1. Został jednak zwolniony w czerwcu 2018 r. po tym, gdy do konkursu "Debiuty" na festiwalu w Opolu zakwalifikowano piosenkę "Siła kobiet" Girls on Fire. W klipie tej kapeli nawiązywano do "czarnych marszy", które były wymierzone m.in. w PiS i sprzeciwiały się zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Po zwolnieniu Pałka wytoczył TVP proces, który jest w toku.

Zgodnie z przepisami, rada nadzorcza Telewizji Polskiej może zawiesić osobę z zarządu, natomiast nie może jej odwołać, bo o tym decyduje Rada Mediów Narodowych. Od lutego 2017 roku przewodniczącym rady nadzorczej TVP jest Maciej Łopiński, poprzednio sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W radzie są też Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek.

Więcej o: