Duda z Morawieckim rozmawiali o strajku nauczycieli. Onet: Premier miał odmówić, nie chce ulegać ZNP

Spotkanie Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego miało nie przynieść żadnych rozwiązań ws. nauczycieli - donosi Onet. Według informatorów portalu premier nie przystał na propozycje prezydenta i wskazał, że rząd nie może ustąpić ZNP.
Zobacz wideo

W środę odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie nauczycielskiego protestu i sytuacji w oświacie. Po rozmowach szefa rządu i prezydenta nie pojawiły się jednak informacje, czy zapadły jakieś wiążące decyzje.

Tymczasem, jak informuje Onet, powołując się na swoje źródła, Andrzej Duda miał wyjść z inicjatywą stworzenia "mapy drogowej" dla nauczycieli - czyli stopniowego wprowadzania podwyżek, których się domagają. Poza tym Andrzej Duda miał wyrazić obawy, że wciąż nie ma porozumienia na linii rząd-nauczyciele.

Natomiast premier Morawiecki - wskazują informatorzy Onetu - miał nie przystać na propozycję Dudy. Szef rządu miał stwierdzić, że jego gabinet nie może w tym momencie ulegać presji ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego. Obydwaj mieli za to uzgodnić, że prezydent będzie od teraz na bieżąco informowany o sytuacji.

Strajk nauczycieli. Terminy

Czasu w sprawie strajku nauczycieli jest coraz mniej. Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez ZNP i skończy się 25 marca. Tego samego dnia, w przyszły poniedziałek, zaplanowano spotkanie strony rządowej ze związkowcami, jest to więc ostatni dzwonek dla ewentualnego porozumienia.

Dla przypomnienia: nauczyciele domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych.

Jeżeli do porozumienia nie dojdzie, a związek uzyska poparcie w referendum dla akcji strajkowej, to 8 kwietnia rozpocznie się ogólnopolski strajk. Tymczasem już trzy dni później zaczną się egzaminy: gimnazjalny (10, 11, 12 kwietnia), a następnie ósmoklasisty (15, 16, 17 kwietnia).

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (153)
Strajk nauczycieli. Spotkanie Andrzeja Dudy z Mateuszem Morawieckim. Premier nie chce ustępować ZNP
Zaloguj się
 • punter

  Oceniono 39 razy 33

  Aaa, bo gdyby to był Związek Katolickiego Nauczycielstwa Polskiego to inna bajka. a tak, to niech s3,14dalają.

 • 8zorro

  Oceniono 25 razy 23

  Ja pamiętam już taka mapa drogowa była w latach osiemdziesiątych. Dostałam nawet na piśmie przy zatrudnieniu jako nauczycielka tabelkę, jak będzie rosło moje wynagrodzenie przez kolejnych 10 lat. Po dwóch latach ch....tabelkę strzelił. Mapę drogową mogłam powiesić w kiblu.

 • keram2225

  Oceniono 21 razy 19

  Fakt, jak sie Morawiecki ugnie, to bedzie wielka wygrana opozycji przed wyborami. Elektorat pisu nie zrozumie dlaczego rzad sie ugina przed warcholami i leniami z ZNP.
  Nauczyciele - nie poddawajcie sie, suweren jest z Wami!!!
  Dali lekarzom, policjantom, gornikom, 500+ na kazde dziecko, emerytom... niech dadza tez nauczycielom!!!

 • kataryniarski

  Oceniono 22 razy 18

  A Duda nie kandyduje do Europarlamentu?

  Widać ministrowie z rządu PiS wszystkie miejsca na listach zajęli :D

 • kakson321

  Oceniono 17 razy 17

  SKANDAL! Typowy strajk polityczny!! Prawda ciemnoto? W końcu w kraju żyje się tak dobrze, więc jak to możliwe że ktoś strajkuje!! Dwórki zarabiają 50k, rodziny poobsadzane w spółkach skarbu państwa, można rozbijać służbowe limuzyny oraz latać na weekend na grilla państwowym samolotem z pieniędzy podatników, patologia nie pracuje a doi 8x500zł za 8 namnożonych kolejnych nierobów. Można nie płacić za faktury i nikt nic nie zrobi! W świecie same sukcesy jak 1:27!! Ja naprawdę nie rozumiem jak oni mają czelność strajkować!!

 • t.t

  Oceniono 19 razy 17

  Prezydent będzie od teraz na bieżąco informowany??? Do tej pory nie był, bo jeździł na nartach i nie miał czasu na jakieś nauczycielskie bzdety...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX