Liceum minister Anny Zalewskiej dołącza do strajku nauczycieli. Miażdżąca przewaga głosów "za"

Pracownicy Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach zdecydowali, że dołączą do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. W przeszłości wicedyrektorką i nauczycielką była tam minister edukacji Anna Zalewska. W referendum za dołączeniem do strajku było aż 91 procent głosujących.
Zobacz wideo

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że do ogólnopolskiego strajku nauczycieli dołączy liceum w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Taką decyzję podjęli pracownicy szkoły, którzy podczas referendum w tej sprawie opowiedzieli się za przyłączeniem się do akcji protestacyjnej - z podanych przez szefa ZNP informacji wynika, że w głosowaniu wzięło udział 81 procent pracowników, a 91 procent z nich było za dołączeniem do strajku. 

"A co na to AZ [Anna Zalewska - red.], nauczycielka tej szkoły?" - zapytał Broniarz na Twitterze.

W przeszłości minister edukacji Anna Zalewska była nie tylko nauczycielką liceum w Świebodzicach, ale także jego wicedyrektorką. Pracę zaczęła tam w 1991 roku, z wykształcenia jest polonistką.

Jak podaje Polsat News, oprócz liceum minister Zalewskiej, do strajku dołączy także Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamiennej Górze, w której niegdyś uczyła wiceminister edukacji Marzena Machałek, oraz II Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, w którym uczyła pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

Do strajku nauczycieli może przystąpić 90 proc. szkół

Przypomnijmy, że od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Odbywa się ono we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi zakończono etap mediacji bez osiągnięcia porozumienia. Żądania nauczycieli dotyczą podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych. Jeśli taka będzie - wyrażona w referendum - wola większości, strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia i trwać do odwołania.

Na początku tygodnia Sławomir Broniarz zapowiedział, że jeśli do strajku dojdzie, może w nim wziąć udział nawet 90 procent szkół. Z kolei w środę wieczorem prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z premierem Mateuszem Morawieckim, a tematem ich rozmów była właśnie sytuacja w oświacie i kwestia zapowiadanego przez nauczycieli strajku. Po zakończeniu spotkania nie podano do wiadomości publicznej, jakie zapadły na nim ustalenia.

Zobacz wideo
Więcej o: