Twórcy kampanii "Sprawiedliwe sądy" z PiS złamali ustawę antykorupcyjną. Nie poniosą konsekwencji

To za ich sprawą półtora roku temu cała Polska obwieszona była bilbordami o "sprawiedliwych sądach". Jak podaje Onet, prokuratura uznała, że Anna Plakwicz i Piotr Matczuk "naruszyli ustawę antykorupcyjną", ale "nie było to zamierzone", a ich nieprawdziwe oświadczenia majątkowe "w sensie subiektywnym odpowiadały prawdzie".

Słynną kampanię "Sprawiedliwe sądy" formalnie prowadziła finansowana przez państwowe spółki Polska Fundacja Narodowa. Do jej realizacji PFN kampanii wynajęła stworzoną specjalnie w tym celu firmę Solvere. Za jej powstaniem stała dwójka związanych z PiS aktywistów, Anna Plakwicz i Piotr Matczuk. Wg ustaleń Onetu, Solvere za swe usługi dostała co najmniej 1,2 mln zł.

Plakwicz i Matczuk na krótko przed stworzeniem Solvere pracowali w kancelarii premier Beaty Szydło. Pojawiły się podejrzenia, że założyli firmę jeszcze będąc urzędnikami, co jest niezgodne z prawem. Sprawa została zgłoszona do prokuratury. Jak ujawnia dziś Onet, po wielu miesiącach, sprawa ostatecznie została zakończona prawomocną odmową wszczęcia śledztwa.

Prokuratura: złamali prawo, ale nie poniosą konsekwencji

Prokuratura Okręgowa w Warszawie stwierdziła, że Plakwicz i Matczuk będąc zatrudnionymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, posiadali udziały w spółce Solvere "i tym samym naruszyli art 4 pkt 5 ustawy antykorupcyjnej". W okresie tym zasiadali również w jej zarządzie.

Jednak nie oznacza to, że wobec działaczy PiS wyciągnięte zostaną konsekwencje. Dlaczego? Jak stwierdziła prokuratura "z uwagi na fakt, że Anna Plakwicz i Piotr Matczuk przestali pełnić funkcje publiczne, nie ma prawnej możliwości zastosowania wobec nich sankcji".

Związani z Beatą Szydło urzędnicy nie tylko prowadzili spółkę będąc w kancelarii premiera, co jest nielegalne, ale również, jak pisze Onet, mieli złożyć fałszywe oświadczenia majątkowe, ponieważ swoje udziały w Solvere ujęli w nich dopiero, kiedy odeszli z pracy dla rządu, choć mieli je już wcześniej. 

Prokuratura stwierdza jednak, że podanie nieprawdziwych informacji przez Plakwicz i Matczuk "nie było zamierzone” i "według wszelkiego prawdopodobieństwa” wynikało z niewiedzy o zarejestrowaniu spółki przez sąd. Jak pisze prokuratura ich oświadczenia majątkowe "w sensie subiektywnym odpowiadały prawdzie".

Więcej o:
Komentarze (155)
Twórcy kampanii "Sprawiedliwe sądy" z PiS złamali ustawę antykorupcyjną. Nie poniosą jednak konsekwencji
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 60 razy 56

  Cholota dorwala sie do koryta i zre na potege.
  Wiedza ze to bedzie krotko trwalo.

 • puuchatek

  Oceniono 58 razy 50

  …Bo wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.

 • dzielanski

  Oceniono 52 razy 46

  Jest jeszcze ktoś, kto szczerze twierdziłby, że przejęcie prokuratury przez PiS miało służyć poprawie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości?

 • niezalany

  Oceniono 40 razy 34

  "... ale nie poniosą konsekwencji"
  tak? nie byłbym taki pewny... wiele rzeczy odłożonych w czasie, smakuje nawet lepiej

 • siwywaldi

  Oceniono 38 razy 30

  Czy nie poniosą? Nie byłbym taki pewny. Wszak UDERZYLI we wszystkich sędziów, z których znakomita większość jest bez skazy, więc mimo NIEZAWISŁOŚCI, prawdopodobnie będzie im to SŁUSZNIE zapamiętane... :-))
  Pamiętajmy, że młyny sprawiedliwości wprawdzie mielą powoli, ale za to skutecznie....

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 31 razy 27

  a no to jak kradli publiczne pieniądze nie będąc "w służbie społecznej" ... no to oczywiście nic się nie stało!
  pis to złodziej na złodzieju, przy nich poprzednie rządy od ośmiorniczek to stowarzyszenie niepokalanych dziewic, a przyzwolenie maja od pewnego dziadka z Żoliborza, który robi za dewelopera i sam przyjmuje grube koperty

 • glencok

  Oceniono 31 razy 25

  Z Rzeczpospolitej zrobiliście pisią republikę bananową. Brzydzę się rządzącymi, sprzedajną prokuraturą i ich wyborcami którzy oddają nasz kraj złodziejom i kłamcom bo im wypłacają 500 złotych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX