Jest zażalenie prawników Geralda Birgfellnera na bezczynność prokuratury. Wciąż brakuje decyzji

Mecenas Roman Giertych, pełnomocnik austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, poinformował o złożeniu zażalenia na bezczynność prokuratury. Nadal nie ma decyzji w sprawie wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania w sprawie Birgfellner kontra prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

"Złożyliśmy dziś zażalenie na bezczynność prokuratury w sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa złożonego przez Geralda Birgfellnera" - poinformował na Twitterze Roman Giertych, pełnomocnik austriackiego biznesmena.

"Przekroczone zostały terminy kodeksowe. Prokuratura mimo sześciokrotnych przesłuchań pokrzywdzonego nie potrafi podjąć decyzji" - dodał Giertych.

Kolejne przesłuchanie Geralda Birgfellnera jest zaplanowane na kwiecień. Od złożenia zawiadomienia przez Austriaka minęło już ponad siedem tygodni.

Zarzuty Geralda Birgfellnera kierowane wobec Jarosława Kaczyńskiego

Prokuratura Okręgowa w Warszawie kilka dni temu poinformowała, że na razie niemożliwe jest podjęcie decyzji w sprawie wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zarzutów austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera wobec prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Jak uzasadniał rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński, decyzja ta zależy od zebrania danych, które pozwolą prokuratorowi na ocenę, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Według rzecznika, bieg tych czynności opóźnia zachowanie zawiadamiającego i jego pełnomocników, między innymi niestawianie się na przesłuchania, zgłaszanie wielu oświadczeń, wniosków i zastrzeżeń do protokołu, przerywanie czynności na żądanie pełnomocników, ingerowanie w treść protokołu przesłuchania. Prokuratora twierdzi, że musi też uzyskać kolejne dokumenty, których zawiadamiający do tej pory nie przedłożył.

Publikacje "GW" ws. wieżowców przy ul. Srebrnej

Kilka tygodni temu "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania rozmowy z lipca ubiegłego roku w sprawie planów budowy dwóch wieżowców przez spółkę "Srebrna", powiązaną ze środowiskiem PiS.

W związku z tym pełnomocnicy Geralda Bigrfellnera złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS. Zawiadomienie dotyczy braku zapłaty za powierzone austriackiemu biznesmenowi zlecenie, związane z przygotowaniem do inwestycji. PiS odpowiada, że spółce "Srebrna" nie przedstawiono faktur, które mogłyby być podstawą płatności.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (93)
Jest zażalenie prawników Geralda Birgfellnera na bezczynność prokuratury. Wciąż brakuje decyzji
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 41 razy 29

  Koniu, najwyższy czas uruchomić wariant austriacki, tzn. zwrócić się o pomoc do prokuratury w Wiedniu. Z wyjaśnieniem, że polski system wymiaru sprawiedliwości nie spełnia standardów UE.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 24 razy 22

  "bieg tych czynności opóźnia zachowanie zawiadamiającego i jego pełnomocników, między innymi niestawianie się na przesłuchania"

  No do kulsona nędzy, ile razy muszą jeszcze przesłuchiwać poszkodowanego zanim przesłuchają podejrzanego?

 • pepe_papa

  Oceniono 24 razy 22

  Gra na zwłokę czyli gra w Zimnego Lecha

 • muzoman

  Oceniono 25 razy 21

  Państwo, wszystkie służby stoją w obronie Kaczyńskiego. Bez ingerencji zagranicy sprawa nie ruszy z miejsca.

 • artau

  Oceniono 19 razy 19

  Takie działania prokuratury skutkują anarchizacją. Jeśli prokuratura odmówi wszczęcia śledztwa, i nie przesłucha jotka Balbina, to można śmiało nie płacić mandatów, przechodzić na czerwonym, olewać faktury etc. Szeregowy posełek może, to i Suweren tym bardziej

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 20 razy 18

  Nawet milion zażaleń nie pomoże, bo Kaczyński to święta krowa. Ręka prokuratora nań podniesiona zostanie natychmiast ucięta przez Ziobrę. W takich czasach dzisiaj żyjemy, w państwie PiS-bolszewii, która zawłaszczyła WSZYSTKIE organy państwa.

 • acototak

  Oceniono 19 razy 17

  Szkoda że Birgfellner nie ma hamerykańskiego paszportu. Już by się sprawa toczyła w USA.

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 17

  Jak można mieć panie mecenasie zastrzeżenia do protokołów niezależnej prokuratury?! Do czerwca będą poprawki wprowadzać ziobrowe ludki. Druga sprawa to pan prezes zajęty i nie nadąża wszystkiego na bieżąco czytać, żeby właściwą decyzję podjąć..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX