Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej prawicowej partii Vox. "Dowód na chęć rozbicia UE"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjął w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej Santiago Abascala, lidera hiszpańskiego prawicowego ugrupowania Vox. Tematem rozmowy jest przyszły sojusz i współpraca w Parlamencie Europejskim.
Zobacz wideo

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej doszło do zapowiadanego spotkania prezesa Jarosława Kaczyńskiego i lidera hiszpańskiej partii Vox Santiago Abasacala.

Szef sztabu wyborczego PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba napisał na Twitterze: "Dużo wspólnych celów i wyzwań w Unii Europejskiej, a przede wszystkim zgoda, że przyszłość UE to ścisła współpraca suwerennych państw, a nie federacja".

Jak informował wcześniej Poręba, tematem rozmów polityków miał być przyszły sojusz i współpraca w europarlamencie.

Wcześniej z Abascalem spotkali się m.in. szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, a także europoseł PiS Kosma Złotowski. "Chcemy żeby decydujący głos w Brukseli miały rządy i parlamenty krajowe, a nie unijni urzędnicy. To jedyna recepta na deficyt demokracji w instytucjach europejskich" - napisał Złotowski na Twitterze.

Spotkanie Kaczyński-Abascal. "Dowód na chęć rozbicia UE"

Rozmowa prezesa PiS z liderem hiszpańskiego prawicowego ugrupowania spotkała się ze sporą krytyką ze strony opozycji.

Partia Vox sprzeciwia się m.in. aborcji, małżeństwom jednopłciowym, jest antyfeministyczna, a także niechętna muzułmanom. Członkowie ugrupowania skłaniają się ku eurosceptycyzmowi i ograniczeniu wpływu Unii Europejskiej na wewnętrzne decyzje państwa.

"Spotkanie Kaczyński-Abascal (po proputinowskim Salvinim i LePen) to kolejny dowód na chęć rozbicia Unii Europejskiej przez PiS. Takie sojusze to osłabianie bezpieczeństwa i możliwości rozwoju Polski. Zatrzymajmy to szaleństwo!" - skomentował na Twitterze poseł PO Andrzej Halicki.

Z kolei według posłanki PO Agnieszki Pomaskiej, spotkanie obu polityków "to kolejny krok do budowania antyunijnej koalicji w Europie wspólnie z Marine Le Pen, przyjaciółką Abascala".

"Kolejny dowód, że PiS do PE nie idzie budować, a rozwalać" - dodała parlamentarzystka.

- Jest normalnym w Europie, że spotykają się nie tylko przywódcy państw, ale także liderzy partii - tak rano w programie "Kwadrans Polityczny" w TVP1 tłumaczył powody spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Santiago Abascalem sekretarz stanu w KPRM Jacek Sasin.

Zobacz wideo
Więcej o: