Polski prokurator chce wyłączenia prezesa TSUE ze sprawy KRS. Jego argumenty mogły być zmyślone

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański złożył na wtorkowej rozprawie przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości wniosek o wyłączenie prezesa TSUE z orzekania w sprawie legalności Krajowej Rady Sądownictwa. Według dziennikarzy RMF FM, argumenty podawane przez Szafrańskiego nie były zgodne z rzeczywistością.
Zobacz wideo

23 maja zostanie ogłoszona opinia rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie legalności Krajowej Rady Sądownictwa. We wtorek w unijnym trybunale odbyła się rozprawa.

Sąd Najwyższy wysłał pytania do Luksemburga jesienią ubiegłego roku. Poinformował, że ma wątpliwości, czy nowa Izba Dyscyplinarna może być, na mocy unijnych traktatów, uznana za niezależną i niezwisłą. Sąd Najwyższy argumentuje, że została ona wyłoniona przez nową Krajową Radę Sądownictwa, której członków wybrała większość sejmowa, a kadencja poprzednich sędziów została przerwana.

- Przesada, przekłamanie i publicystyka - komentował Tomasz Szafrański, pełnomocnik Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Zarzuty odpierał też pełnomocnik polskiego rządu Bogusław Majczyna z MSZ. Zapewniał, że wybór KRS przez większość sejmową nie przekłada się w żaden sposób na jej niezawisłość ani na niezależność wyłanianej przez nią Izby Dyscyplinarnej, wyłanianej przez KRS.

Pełnomocnik Ziobry chce wyłączenia prezesa TSUE

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego złożył na wtorkowej rozprawie wniosek o wyłączenie prezesa unijnego Trybunału Sprawiedliwości Koena Lenaertsa z orzekania w sprawie legalności Krajowej Rady Sądownictwa. Tomasz Szafrański zarzucił mu brak obiektywizmu. Prezes zapowiedział, że się nie wycofa, ale zastrzegł, że decyzja będzie należała do sędziów.

Dziennikarze RMF FM dokładnie przeanalizowali uzasadnienie wniosku prokuratora Tomasza Szafrańskiego dotyczące Koena Lenaertsa. Według RMF FM, argumenty Szafrańskiego nie są zgodne z prawdą. Przedstawiciel Prokuratora Generalnego twierdził np., że prezes TSUE udzielił w polskiej prasie dwóch dużych wywiadów, w których odnosił się do procedur nominowania sędziów. Ostatni wywiad Lenaertsa pochodzi z października, tymczasem Sejm uchwalił ostateczną wersję ustawy o KRS w grudniu 2017 r.

Tomasz Szafrański przekonywał także, że prezes TSUE uczestniczył w spotkaniach wraz ze stowarzyszeniem sędziów Iustitia (krytycznie odnoszącym się do reform wymiaru sprawiedliwości) i Pierwszą Prezesa Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, podczas których miał wypowiadać się na temat zmian w KRS. Dziennikarze RMF FM sprawdzili, że ostatnie spotkanie z udziałem prof. Gersdorf miało miejsce niemal trzy lata temu - w maju 2016 r., a spotkanie organizowane przez Iustitię - w maju 2017 r.

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego stwierdził również, że Koen Lenaerts publikował teksty w piśmie wydawanym przez stowarzyszenie Iustitia. Według RMF FM, Lenaerts nigdy nie opublikował w nim żadnego artykułu.  Sam prezes TSUE oświadczył, że ostatni wykład, jaki wygłosił w Polsce, a tym samym kontakt z naszym krajem, miał miejsce w marcu 2018 r., na pół roku przed wpłynięciem do TSUE pytań dotyczących KRS.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (65)
Polski prokurator chce wyłączenia prezesa TSUE ze sprawy KRS. Jego argumenty mogły być zmyślone
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 38

  Rychard Czarnecki pierwszym vice przewodniczącym PE w historii tej instytucji, który wyleciał na zbity pysk. Teraz człowiek Ziobro, prekursorem w związku z wnioskiem usunięcia ze składu sędziowskiego przewodniczącego TSUE. Kompromitują nas pisiory na maksa.

 • krynolinka

  Oceniono 35 razy 31

  Skoro pracuje u Ziobro to musi się znać na manipulacji jak mało kto. Opluć, obrzucić błotem to podstawa u nich przecież. Wpuścić chama do biura to atrament wypije.

 • nick221

  Oceniono 23 razy 23

  Pomyśleć, że żywot tych gości i ich rodzin jest finansowana z naszych podatków...

 • chi-neng

  Oceniono 25 razy 21

  "Jego argumenty mogły być zmyślone"
  -----
  Jego argumenty NIE BYŁY, NIE SĄ I NIGDY NIE BEDĄ JEGO ARGUMENTAMI, tylko argumentami kaczo-ziobrowymi.
  To za TO MA PŁACONE, A NIE ZA JEGO WŁASNE ARGUMENTY.

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 19

  Kłamią na potęgę i stąd oszustwa i kłamstwa Zera i jego bandy

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 16

  Ten prokurator działa według poleceń Zera robią wszystko żeby sprawę zamulić a nóż się uda

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 10

  Kłamstwo to natura PiSowca. Jak nie kłamie to choruje.

 • stef0909

  Oceniono 14 razy 10

  Zero kazali kapral wykonali! dziki kraj!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX