Kaczyński spotka się z liderem hiszpańskich nacjonalistów. W tle ważą się losy Fideszu w EPL

Kolejne spotkanie prezesa PiS z przedstawicielem eurosceptyków. Tym razem Kaczyński spotka się z liderem hiszpańskiej partii Vox. W środę mogą też zapaść decyzje ws. zdeklarowanego sojusznika PiS w Europie - Fideszu. Partia Viktora Orbana może zostać dziś wykluczona z EPL.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotka się w środę z liderem hiszpańskiej prawicowej partii Vox Santiago Abascalem. Tematem spotkania ma być przyszły sojusz i współpraca w Parlamencie Europejskim obydwu partii.

Vox to nacjonalistyczna partia, sprzeciwiająca się separatyzmowi baskijskiemu i katalońskiemu. Opowiadająca się za silnym, scentralizowanym państwem.

Jest za ochroną życia dzieci nienarodzonych, a przeciwko - małżeństwom homoseksualnym, a także masowej imigracji i zbyt dużym uprawnieniom eurokratów z Brukseli. Jednak żadnego posła w Europarlamencie nie posiada.

Rozmowy Kaczyńskiego z włoską prawicą

To kolejne w ostatnim czasie spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z przedstawicielami innych prawicowych, europejskich partii. W styczniu tego roku w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości Kaczyński przyjmował Matteo Salviniego, włoskiego wicepremiera i szefa MSW, szefa Ligi Północnej.

Włoskie media donosiły wówczas, że Salvini miał namawiać prezesa PiS do sojuszu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Co dalej z Fideszem?

Choć PiS jest w innej frakcji w PE (wchodzi w skład EKR, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów), to partia rządząca mocno podkreśla związki z Fideszem Viktora Orbana (ten jest w EPL - Europejskiej Partii Ludowej).

Także w środę będą się ważyć losy Fideszu w EPL. Wykluczenia bądź zawieszenia ugrupowania premiera Viktora Orbana domaga się 13 partii z różnych krajów, wchodzących w skład europejskiej chadecji. Decyzję podejmie zgromadzenie polityczne EPL-u.

Tuż po ogłoszeniu, że EPL może wykluczyć partię Viktora Orbana, premier Węgier zapowiedział, że "rozmowy o nowym projekcie w PE rozpocznie w Polsce".

Więcej o: