Trybunał w Strasburgu sprawdza, czy polska KRS jest zależna od rządu. Pełnomocnik Ziobry: Przesada

We wtorek w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca legalności polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. Poinformowano również, że opinia rzecznika generalnego TSUE zostanie ogłoszona 23 maja 2019 roku.
Zobacz wideo

Podczas wtorkowej rozprawy w TSUE pełnomocnicy sędziów Sądu Najwyższego kwestionowali niezależność Krajowej Rady Sądownictwa. Przekonywano, że KRS, która została wybrana przez większość sejmową jest zależna od władzy politycznej i nie spełnia europejskich standardów.

Zależność KRS? Tomasz Szafrański: Przesada

Na doniesienia z dzisiejszej rozprawy zareagował pełnomocnik Prokuratura Generalnego, Tomasz Szafrański. - Przesada, przekłamanie i publicystyka - powiedział Szafrański o argumentach przedstawicieli sędziów SN. 

Jej niezależność kwestionowali dziś podczas rozprawy w Luksemburgu pełnomocnicy sędziów Sądu Najwyższego, którzy przekonywali, że KRS 

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego zawnioskował również o wyłączenie prezesa unijnego Trybunału Sprawiedliwości Koena Lenaertsa z orzekania w sprawie legalności Krajowej Rady Sądownictwa. Tomasz Szafrański zarzucił mu brak obiektywizmu. Przywołał wypowiedzi krytykujące sytuację w Polsce, sprzyjające krytykom reformy sądownictwa. Prezes Lenaerts powiedział, że nie wycofa się ze składu, ale podkreślił, że decyzja będzie należała do sędziów.

Zarzuty odpiera też pełnomocnik polskiego rządu Bogusław Majczyna z MSZ. Zapewniał, że wybór KRS przez większość sejmową nie przekłada się w żaden sposób na jej niezawisłość ani na niezależność wyłanianej przez nią Izby Dyscyplinarnej, wyłanianej przez KRS.

Sprawę legalności KRS rozważny 15-osobowa Wielka Iza TSUE. Opinię poznamy 23 maja 2019 roku.

Więcej o:
Komentarze (72)
Trybunał w Strasburgu sprawdza, czy polska KRS jest zależna od rządu. Pełnomocnik Ziobry: Przesada
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 37 razy 25

  Dlaczego pełnomocnik prokuratora czyli władza wykonawcza zabiera głos w sprawie dotyczącej władzy sądowniczej i jej zależności od władzy ustawodawczej? Już sam ten fakt pokazuje jaki burdel pisiorki zrobiły z Polski.

  "...15-osobowa Wielka Iza TSUE."

  Jup, wielka Iza.

 • 1627cd1410

  Oceniono 25 razy 21

  uwzięli się normalnie na tą biedną dobrą zmianę.. :/ maltretują i gnębią biednego kociarza i jego zero.. cała banda z Nowogrodzkiej jest właściwie szykanowana przez te służby unijne :/

 • antipatico

  Oceniono 28 razy 20

  Ja znam odpowiedź: w Polsce jest trójpodział władzy: 1) czarni do których dzieci się garną, 2) rząd z przystawkami (parlament i sądy polityczne), 3) motłoch. Czyli spoko.

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 19

  Ziobro na prezesa TSUE, Szafrański na zastępcę i jeszcze przeszczepić paru świeżo awansowanych "niezależnych" sędzio-prokuratorów, jak damy całej Europie popalić!! To się dowiedzą co to jest wymiar sprawiedliwości rodem z PiS. Ustawianie składów sędziowskich aż do osiągnięcia wyroku zgodnie z linią partyjną to już przecież prawie norma.

 • jael53

  Oceniono 31 razy 19

  Przesada? Jeśli słucha się prognozy pogody w mediach rządowych, to rozsądek nakazuje jednak sprawdzić gdzie indziej. I to nie jest przesada.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 24 razy 16

  Pełnonocnik pana Ziobry komentuje TSUE.
  To bardziej żenujące, niż występy Sławomira.

 • komercyjny02

  Oceniono 24 razy 16

  Czy w końcu kiedyś dowiemy się, kto imiennie udzielił poparcia kandydatom do obecnej KRS? Czemuż rzecz została przez pana Ziobrę tak skutecznie utajniona? A może kandydaci wcale nie mieli niczyjego poparcia - wystarczyło panaziobrowe?

 • szats69

  Oceniono 17 razy 15

  Trzeba być ślepym albo niepełnosprawnym umysłowo, żeby nie widzieć, że w krs zasiadają osoby powiązane z ministerstwem sprawiedliwości i w rezultacie obsadza sądy innymi usłużnymi PiSowi, odrzucając kandydatury niezależne. Trzeba być ślepym, żeby nie widzieć w czyim interesie działa np Przyłębska. Itd itd. Dla każdego niezależnego obserwatora jest oczywiste co się wyprawia w wymiarze sprawiedliwości. Wszystkie decyzje są wyłącznie podporządkowane interesowi jednej partii. Udawanie, że jest inaczej to robienie idiotów z opinii publicznej i instytucji europejskich. Na szczęście nikt tego nie kupuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX