Trybunał w Strasburgu sprawdza, czy polska KRS jest zależna od rządu. Pełnomocnik Ziobry: Przesada

We wtorek w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca legalności polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. Poinformowano również, że opinia rzecznika generalnego TSUE zostanie ogłoszona 23 maja 2019 roku.
Zobacz wideo

Podczas wtorkowej rozprawy w TSUE pełnomocnicy sędziów Sądu Najwyższego kwestionowali niezależność Krajowej Rady Sądownictwa. Przekonywano, że KRS, która została wybrana przez większość sejmową jest zależna od władzy politycznej i nie spełnia europejskich standardów.

Zależność KRS? Tomasz Szafrański: Przesada

Na doniesienia z dzisiejszej rozprawy zareagował pełnomocnik Prokuratura Generalnego, Tomasz Szafrański. - Przesada, przekłamanie i publicystyka - powiedział Szafrański o argumentach przedstawicieli sędziów SN. 

Jej niezależność kwestionowali dziś podczas rozprawy w Luksemburgu pełnomocnicy sędziów Sądu Najwyższego, którzy przekonywali, że KRS 

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego zawnioskował również o wyłączenie prezesa unijnego Trybunału Sprawiedliwości Koena Lenaertsa z orzekania w sprawie legalności Krajowej Rady Sądownictwa. Tomasz Szafrański zarzucił mu brak obiektywizmu. Przywołał wypowiedzi krytykujące sytuację w Polsce, sprzyjające krytykom reformy sądownictwa. Prezes Lenaerts powiedział, że nie wycofa się ze składu, ale podkreślił, że decyzja będzie należała do sędziów.

Zarzuty odpiera też pełnomocnik polskiego rządu Bogusław Majczyna z MSZ. Zapewniał, że wybór KRS przez większość sejmową nie przekłada się w żaden sposób na jej niezawisłość ani na niezależność wyłanianej przez nią Izby Dyscyplinarnej, wyłanianej przez KRS.

Sprawę legalności KRS rozważny 15-osobowa Wielka Iza TSUE. Opinię poznamy 23 maja 2019 roku.