Joanna Scheuring-Wielgus "dwójką" na liście Wiosny do PE. Jest też apel o rezygnację abp. Gądeckiego

- Domagamy się, aby arcybiskup Gądecki złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego KEP - powiedział na konferencji Robert Biedroń. Lider Wiosny oficjalnie ogłosił też, że Joanna Scheuring-Wielgus wystartuje jako "dwójka" z listy jego partii z Warszawy.
Zobacz wideo

Robert Biedroń zorganizował konferencję prasową przed siedzibą episkopatu. Towarzyszyła mu posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która - jak oficjalnie ogłoszono na konferencji - będzie kandydowała z ramienia Wiosny do europarlamentu jako "dwójka" na liście warszawskiej. Tym samym potwierdziły się nasze ustalenia z porannej rozmowy w Gazeta.pl, której gościem była Scheuring-Wielgus.

Scheuring-Wielgus na liście Wiosny do PE

Biedroń podkreślał, że do zespołu Wiosny nieprzypadkowo dołączyła właśnie Scheuring-Wilegus, która jest znana z walki z pedofilią w polskim Kościele.

Joanna Scheuring-Wielgus to nie tylko moja przyjaciółka, ale przede wszystkim znana, ceniona posłanka. Od wielu lat zajmuje się rzeczami trudnymi
Znana jest ze wsparcia dla mniejszości i znana jest przede wszystkim z bardzo ważnej kwestii, którą jest chęć wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z pedofilią w kościele katolickim

- mówił Biedroń, dodając, że Scheuring-Wielgus w Parlamencie Europejskim mogłaby kontynuować "trudne zadanie uzdrawiania Polski".

- Nie jesteśmy politykami salonowymi, walczymy o to, dla nas ważne. Cieszę się, że będę mieć możliwość być wśród tych kilkudziesięciu osób, które wystartują z Wiosny do europarlamentu - skomentowała Scheuring-Wilegus.

"Domagamy się, aby abp Gądecki złożył rezygnację"

Na konferencji Biedroń i Scheuring-Wilegus przedstawili apel, w którym domagają się natychmiastowej rezygnacji arcybiskupa Gądeckiego z funkcji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku "ze wszystkimi aferami w polskim Kościele". 

- Wara od naszych dzieci - mówił Biedroń. - Domagamy się, aby arcybiskup Gądecki złożył rezygnację z przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - dodał.

Biedroń wezwał również Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę do zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec pedofilii w Kościele.

Wzywamy prezesa Jarosława Kaczyńskiego o zajęcie stanowiska w imieniu Prawa i Sprawiedliwości w debacie na temat działań państwa związanych z walką przeciwko pedofilii w Kościele
Żądam, aby prokurator generalny wszczął natychmiastowe śledztwo w sprawie zaniechań czynów pedofilskich w Kościele

- mówił lider Wiosny.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (198)
Joanna Scheuring-Wielgus "dwójką" na liście Wiosny do PE. Jest też apel o rezygnację abp. Gądeckiego
Zaloguj się
 • ewulka987

  Oceniono 39 razy 33

  Jako katoliczka przyłączam się do apelu ,aby skompromitowany "twardogłowy" ,bez empatii abp. Gądecki zrezygnował z funkcji przewodniczącego KEP . Nie wystarczy mieć poparcie partii rządzącej PiS by zajmować wysoki stołek ,trzeba cieszyć się autorytetem i poparciem polskich katolików a nie większości niereformowalnych i skompromitowanych biskupów.

 • pyffello114

  Oceniono 35 razy 29

  A co z wice-przewodniczacym, abp- Jedraszewskim, ktory powiedzial, ze jest przeciwny "zero tolerancji dla pedofilii w Kosciele, ale nie wyjawil za jakim procentem tolerancji sie opowiada?

 • pinio67

  Oceniono 21 razy 17

  Tak trzymać!!!

 • agonda

  Oceniono 43 razy 17

  JS-W pasuje do Biedronia. Ma zapał, jest kompetentna i wrażliwa społecznie. Z całym szacunkiem dla p. Petru, nie pasuje do jego konserwatywnego liberalizmu.

 • siwywaldi

  Oceniono 35 razy 13

  Szczerze mówiąc to szkoda Jej do PE. Bo jedynie tu, w Polsce może walczyć o prawdziwą świeckość Państwa i rzeczywiste oddzielenie Państwa od Kościoła.

  Ale trzymam kciuki, mając w głębi duszy nadzieję, że podobnie jak i cała "Wiosna", do PE się nie załapie. Bo słomiany ogień sympatii do Biedronia, niestety gaśnie w błyskawicznym tempie... :-(

 • niko8472

  Oceniono 16 razy 8

  Wzywanie epidiaskopu do tego lub tamtego może zostać odebrane jako próba ingerencji w zagwarantowaną konkordatem autonomię kościoła. Nie należy wzywać tylko wygrać wybory i pozwolić kościołowi na autonomie odcinając od kasy państwa i zrównując z innymi podmiotami gospodarczymi. Dyskusja z demagogami naprawdę nie ma sensu.

 • kulszowa

  Oceniono 11 razy 7

  Najwyższy czas aby zboczeńcy w sutannach w Polsce byli zrównani wobec prawa ze wszystkimi obywatelami . Żeby wreszcie każdym przypadku za swoje seksualne przestępstwa i zbrodnie wobec dzieci katoliccy księża ponosili te same konsekwencje, jak każdy obrzydliwie wykorzystujący dzieci w tym kraju. Czas skończyć z pobłażliwością wobec katolickiego kleru oraz dotychczasowym, koniunkturalnymi zaniechaniami i tchórzostwem rządzących tym krajem wobec zbrodniarzy sutannach .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX