Joanna Scheuring-Wielgus "dwójką" na liście Wiosny do PE. Jest też apel o rezygnację abp. Gądeckiego

- Domagamy się, aby arcybiskup Gądecki złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego KEP - powiedział na konferencji Robert Biedroń. Lider Wiosny oficjalnie ogłosił też, że Joanna Scheuring-Wielgus wystartuje jako "dwójka" z listy jego partii z Warszawy.
Zobacz wideo

Robert Biedroń zorganizował konferencję prasową przed siedzibą episkopatu. Towarzyszyła mu posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która - jak oficjalnie ogłoszono na konferencji - będzie kandydowała z ramienia Wiosny do europarlamentu jako "dwójka" na liście warszawskiej. Tym samym potwierdziły się nasze ustalenia z porannej rozmowy w Gazeta.pl, której gościem była Scheuring-Wielgus.

Scheuring-Wielgus na liście Wiosny do PE

Biedroń podkreślał, że do zespołu Wiosny nieprzypadkowo dołączyła właśnie Scheuring-Wilegus, która jest znana z walki z pedofilią w polskim Kościele.

Joanna Scheuring-Wielgus to nie tylko moja przyjaciółka, ale przede wszystkim znana, ceniona posłanka. Od wielu lat zajmuje się rzeczami trudnymi
Znana jest ze wsparcia dla mniejszości i znana jest przede wszystkim z bardzo ważnej kwestii, którą jest chęć wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z pedofilią w kościele katolickim

- mówił Biedroń, dodając, że Scheuring-Wielgus w Parlamencie Europejskim mogłaby kontynuować "trudne zadanie uzdrawiania Polski".

- Nie jesteśmy politykami salonowymi, walczymy o to, dla nas ważne. Cieszę się, że będę mieć możliwość być wśród tych kilkudziesięciu osób, które wystartują z Wiosny do europarlamentu - skomentowała Scheuring-Wilegus.

"Domagamy się, aby abp Gądecki złożył rezygnację"

Na konferencji Biedroń i Scheuring-Wilegus przedstawili apel, w którym domagają się natychmiastowej rezygnacji arcybiskupa Gądeckiego z funkcji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku "ze wszystkimi aferami w polskim Kościele". 

- Wara od naszych dzieci - mówił Biedroń. - Domagamy się, aby arcybiskup Gądecki złożył rezygnację z przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - dodał.

Biedroń wezwał również Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę do zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec pedofilii w Kościele.

Wzywamy prezesa Jarosława Kaczyńskiego o zajęcie stanowiska w imieniu Prawa i Sprawiedliwości w debacie na temat działań państwa związanych z walką przeciwko pedofilii w Kościele
Żądam, aby prokurator generalny wszczął natychmiastowe śledztwo w sprawie zaniechań czynów pedofilskich w Kościele

- mówił lider Wiosny.

Zobacz wideo
Więcej o: