"Politico" pisze o trudnościach Roberta Biedronia. "Chłodna wiosna polskiego Macrona"

Publicystka "Politico" Annabelle Chapman przekonuje, że "Wiosna" Roberta Biedronia słabo radzi sobie w roli alternatywy dla duopolu PiS i PO, które dominują na polskiej scenie politycznej od 2005 r. Według dziennikarki "polski Macron" będzie musiał zmierzyć się z szeregiem trudności, a rola jaką odegra w życiu politycznym jest wciąż niepewna.
Zobacz wideo

Autorka artykułu pt. "Chłodna wiosna polskiego Macrona" zauważa, że Biedroń próbuje przedstawić się jako świeża twarz w polskiej polityce. Aby odciąć się od politycznych oponentów, usiłuje zachować równy dystans wobec obu głównych partii politycznych. Jednocześnie chce zdobyć głosy lewicowych wyborców, którzy nie mają reprezentacji gwarantującej parlamentarną reprezentację. Kluczem strategii Biedronia jest zdaniem publicystki połączenie krytycyzmu wobec autorytarnych tendencji PiS oraz oderwania PO od życia zwykłych Polaków.

Chapman zwraca uwagę, że spektakularne wyniki w badaniach opinii publicznej, które uzyskała "Wiosna" tuż po oficjalnym powstaniu partii bardzo szybko ustabilizowały się na poziomie poniżej 10 proc. poparcia.

Walka o polityczną przestrzeń

Publicystka "Politico" zauważa, że "Wiosna" może mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej bazy wyborczej, ponieważ jednocześnie zabiega o głosy liberalnych wyborców z dużych miast, jak również o poparcie bardziej konserwatywnych mieszkańców biedniejszych i mniejszych ośrodków.

Autorka przekonuje również, że ugrupowanie Biedronia może mieć problem w walce o "polityczną przestrzeń" pomiędzy PO i PiS z powodów programowych. "Wiosna" proponuje rozbudowę polityki opiekuńczej państwa, ale dziś to partia rządząca jest najbardziej przekonująca, jeśli chodzi o rozwój programów społecznych.

Z kolei liberalne propozycje obyczajowe, takie jak poparcie dla małżeństw jednopłciowych, ograniczenie udziału Kościoła w życiu publicznym czy wprowadzenia prawa do aborcji, są popierane przez liberalnych polityków PO. Zdaniem publicystki dobrze ilustruje to podpisanie przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracji LGBT+.

Wszystko to sprawia, że w warunkach brutalnej politycznej walki, w której liczy się każdy głos, Biedroń prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z dylematem: wejść w koalicję z centrystyczną opozycją czy pozostać bardziej samodzielnym jednocześnie ryzykując zwycięstwo PiSu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (69)
"Politico" pisze o trudnościach Roberta Biedronia. "Chłodna wiosna polskiego Macrona"
Zaloguj się
 • tulius

  Oceniono 45 razy 13

  "ale dziś to partia rządząca jest najbardziej przekonująca, jeśli chodzi o rozwój programów społecznych."

  czerski płakał, jak to wstawiał xddd

 • miruna1

  Oceniono 19 razy 7

  W Biedroniu ludzie by się odkochali jeszcze szybciej niż w Macronie.

 • ja5569

  Oceniono 23 razy 3

  Pare tygodni temu tak sie podniecali ta "Wiosna" i Biedroniem, a teraz co? Przedziurawiony balon, z ktorego ucieka powietrze.

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 2

  Gdyby mu woda sodowa nie uderzyła do głowy to miał szanse coś zdziałać a tak to coraz bardziej bredzi i się pogrąża.

 • carolina_reaper

  Oceniono 17 razy 1

  W ktorym cyrku Biedron pobiera lekcje ? Wqrwiajacy blazen z niespotykanym parciem na szklo.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 11 razy 1

  Tak naprawdę jedyne co wyróżnia Wiosnę spośród innych partii to antyklerykalizm. Problem w tym, że antyklerykałowie są również z reguły liberałami, a z kolei w dziedzinie socjalu PiS bije Wiosnę na głowę. Wniosek: przy całej mojej sympatii dla pana Biedronia nie wystarczy być sympatycznym gejem, żeby wygrywać wybory - zwłaszcza na zaściankowym Podlasiu czy Podkarpaciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX