Błażej Spychalski o pieniądzach dla TVP: Sytuacja mediów publicznych to wina Donalda Tuska

Prezydent podpiszę ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych - poinformował Błażej Spychalski. Tłumacząc, co jest przyczyną krytycznej sytuacji mediów publicznych, wyjaśnił, że winę ponosi Donald Tusk.
Zobacz wideo

Projekt dotyczący zmiany ustawy o opłatach abonamentowych, który ma wesprzeć finansowo media publiczne, wpłynął do Sejmu w styczniu tego roku. Jego projektantami byli posłowie PiS. Dotyczył on rekompensaty z tytułu niedostatecznych wpływów z abonamentu RTV. Ubytek ma wynikać z nieuiszczania opłat abonamentowych przez osoby ustawowo zwolnione z tej opłaty. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości policzyli, że media publiczne powinny dostać rekompensatę w wysokości 1,26 mld zł. Posłowie przegłosowali ustawę pod koniec lutego. Za ustawą głosowało 225 posłów, przeciw - 202, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Błażej Spychalski: Prezydent Andrzej Duda podpiszę ustawę o rekompensacie

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM poinformował, że prezydent Andrzej Duda podpiszę ustawę o rekompensacie. Gospodarz programu Robert Mazurek zapytał, jak to możliwe, skoro jeszcze w styczniu prezydent mówił, że jest krytyczny wobec władz Telewizji Polskiej. Rzecznik Andrzeja Dudy wyjaśniał na antenie, że prezydent zdecydował się podpisać ustawę o rekompensacie m.in. ze względu na regionalne oddziały telewizji i radia.

 - Można być krytycznym, ale trzeba też postawić sprawę jasno - jeżeli chodzi o media publiczne, a tu mówimy nie tylko o telewizji publicznej, ale mówimy o oddziałach regionalnych telewizji publicznej, mówimy o Polskim Radiu, mówimy o oddziałach regionalnych Polskiego Radia, mówimy o tych wszystkich mediach i o tym, że one bez tej rekompensaty nie będą w stanie funkcjonować, szczególnie te oddziały regionalne Polskiego Radia i Polskiej Telewizji, w związku z powyższym taka decyzja.

Krytyczna sytuacja mediów publicznych. "Wina Tuska"

Robert Mazurek nie uwierzył w to, że to regionalne oddziały są powodem, dla których prezydent Andrzej Duda chce podpisać ustawę o rekompensacie. Błażej Spychalski wyjaśnił wówczas, skąd wzięła się obecna sytuacja mediów publicznych.

Bierze się z tego, że bardzo mało ludzi płaci abonament. A z czego to wynika? Chcę przypomnieć panu, że wynika z tego, co zrobił Donald Tusk w 2007 roku. Wtedy nastąpiło, doskonale pan to wie, to wtedy nastąpiło załamanie wpływów abonamentowych.

- przypomniał Spychalski

Rzecznik prezydenta odniósł się tym samym do słów Donalda Tuska, który określił płacenie abonamentu mianem "haraczu" - "Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia. (...) Nie wyobrażam sobie, aby w finale utrzymać ten niesprawiedliwy, ale kosztowny system" - mówił w 2017 roku Donald Tusk. Zdaniem krytyków byłego premiera efekt jego wypowiedzi był taki, że osoby dotychczas płacące abonament, przestały to robić.

Więcej o: