Błażej Spychalski o pieniądzach dla TVP: Sytuacja mediów publicznych to wina Donalda Tuska

Prezydent podpiszę ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych - poinformował Błażej Spychalski. Tłumacząc, co jest przyczyną krytycznej sytuacji mediów publicznych, wyjaśnił, że winę ponosi Donald Tusk.
Zobacz wideo

Projekt dotyczący zmiany ustawy o opłatach abonamentowych, który ma wesprzeć finansowo media publiczne, wpłynął do Sejmu w styczniu tego roku. Jego projektantami byli posłowie PiS. Dotyczył on rekompensaty z tytułu niedostatecznych wpływów z abonamentu RTV. Ubytek ma wynikać z nieuiszczania opłat abonamentowych przez osoby ustawowo zwolnione z tej opłaty. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości policzyli, że media publiczne powinny dostać rekompensatę w wysokości 1,26 mld zł. Posłowie przegłosowali ustawę pod koniec lutego. Za ustawą głosowało 225 posłów, przeciw - 202, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Błażej Spychalski: Prezydent Andrzej Duda podpiszę ustawę o rekompensacie

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM poinformował, że prezydent Andrzej Duda podpiszę ustawę o rekompensacie. Gospodarz programu Robert Mazurek zapytał, jak to możliwe, skoro jeszcze w styczniu prezydent mówił, że jest krytyczny wobec władz Telewizji Polskiej. Rzecznik Andrzeja Dudy wyjaśniał na antenie, że prezydent zdecydował się podpisać ustawę o rekompensacie m.in. ze względu na regionalne oddziały telewizji i radia.

 - Można być krytycznym, ale trzeba też postawić sprawę jasno - jeżeli chodzi o media publiczne, a tu mówimy nie tylko o telewizji publicznej, ale mówimy o oddziałach regionalnych telewizji publicznej, mówimy o Polskim Radiu, mówimy o oddziałach regionalnych Polskiego Radia, mówimy o tych wszystkich mediach i o tym, że one bez tej rekompensaty nie będą w stanie funkcjonować, szczególnie te oddziały regionalne Polskiego Radia i Polskiej Telewizji, w związku z powyższym taka decyzja.

Krytyczna sytuacja mediów publicznych. "Wina Tuska"

Robert Mazurek nie uwierzył w to, że to regionalne oddziały są powodem, dla których prezydent Andrzej Duda chce podpisać ustawę o rekompensacie. Błażej Spychalski wyjaśnił wówczas, skąd wzięła się obecna sytuacja mediów publicznych.

Bierze się z tego, że bardzo mało ludzi płaci abonament. A z czego to wynika? Chcę przypomnieć panu, że wynika z tego, co zrobił Donald Tusk w 2007 roku. Wtedy nastąpiło, doskonale pan to wie, to wtedy nastąpiło załamanie wpływów abonamentowych.

- przypomniał Spychalski

Rzecznik prezydenta odniósł się tym samym do słów Donalda Tuska, który określił płacenie abonamentu mianem "haraczu" - "Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia. (...) Nie wyobrażam sobie, aby w finale utrzymać ten niesprawiedliwy, ale kosztowny system" - mówił w 2017 roku Donald Tusk. Zdaniem krytyków byłego premiera efekt jego wypowiedzi był taki, że osoby dotychczas płacące abonament, przestały to robić.

Więcej o:
Komentarze (238)
Błażej Spychalski: Krytyczna sytuacja mediów publicznych to wina Tuska
Zaloguj się
 • wikal

  Oceniono 82 razy 74

  Pan Duda to taki śmieszny pan, który ma przeszło 40% poparcia w takiej zabawnej grupie zwanej suwerenem. A tragiczna sytuacja propagandowego organu partii rządzącej czyli tv pis wynika z tak tępej i głupiej propagandy, że u mnie pod sam-scanem nawet piwni żule ją krytykują. A wina Tuska to takie durne i ograne, że szkoda słów. Nie przepadam za Donaldem Tuskiem, ale do niego to panu Dudzie tak daleko jak z Ziemi do Galaktyki Andromedy. I ci wiecznie ośmieszający się dla pieniędzy tak zwani prezydenccy ministrowie... Żenada panowie!!!

 • paulogarnies

  Oceniono 64 razy 58

  Kaczor jak umrze te też zwalą winę na Tuska.. Ogólnie to wychodzi iż robią z Tuska boga :) Tusk jak Bóg ze starego testamentu :)

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 50 razy 50

  To wszystko szczera prawda, co powiedział Spychalski. A obecny kryzys w oświacie to wina Zamoyskiego, który swego czasu powiedział: "Takie będą Rzeczpospolite, jak ich młodzieży chowanie"

 • anty-oszolom

  Oceniono 44 razy 40

  II Wojna Światowa to też wina Tuska. I zagłada dinozaurów. Oraz fakt, że słońce kiedyś zgaśnie. Tsunami i susze.
  piSSdzielstwo to już nawet nie stan umysłu. To degeneracja na poziomie genetycznym.

 • acototak

  Oceniono 44 razy 36

  Czy oni nie widzą, że się ośmieszają? Za głupotę i niekompetencję obecnej waadzy ludowej zawsze odpowiada Tusk Wszechmogący :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX