Andrzej Duda apeluje: "Aby nie było takich sytuacji, że politycy oczerniają Polskę poza granicami"

Andrzej Duda zaapelował do krajowych polityków o zaprzestanie oczerniania Polski na arenie międzynarodowej. Tym samym prezydent odniósł się do wystąpienia ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Sejmie.
Zobacz wideo

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie wysłuchali przemówienia ministra Jacka Czaputowicza, który odnosił się do polityki zagranicznej Polski. Poseł wypowiadał się w kwestiach związanych m.in. z Unią Europejską, NATO, bezpieczeństwem w Europie, Brexitem, pomocą humanitarną i relacjami z państwami Ameryki Łacińskiej i Afryki. Po expose ministra zwołana została konferencja prasowa prezydenta.  

Prezydent Andrzej Duda apeluje do polskich polityków o konstruktywną debatę

Andrzej Duda zwrócił się z prośbą do wszystkich opcji politycznych o prowadzenie konstruktywnej debaty, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Podkreślał, że ważne w kształtowaniu przyszłości kraju na arenie Europejskiej jest tworzenie wspólnej polityki - "Zwracam się do wszystkich stron sceny politycznej o konstruktywną debatę, żeby nie było takich sytuacji, że polscy politycy oczerniają Polskę poza granicami lub do zagranicznych mediów, bo jest to dla mnie sytuacja niezwykle bolesna". "Miarkowanie" się polskich polityków w debacie publicznej powinno być także motywowane rozwojem Polski - według prezydenta współpraca w polityce zagranicznej może podnieść znaczenie naszego kraju w strukturach międzynarodowych.

Polityka zagraniczna Polski i współpraca międzynarodowa 

Prezydent na briefingu prasowym postanowił też bezpośrednio odnieść się do expose ministra Czaputowicza. Andrzej Duda podkreślił, że najważniejsze w prowadzeniu polityki zagranicznej polski jest aktywne uczestnictwo w trzech międzynarodowych zrzeszeniach - NATO, Unii Europejskiej i ONZ. Prezydent wyróżnił także dobrą współpracę z państwami zrzeszonymi w Grupie Wyszehradzkiej, Bukaresztańskiej Dziewiątce i inicjatywie Trójmorza: - "Jesteśmy przyjaciółmi, zawsze jesteśmy w stanie usiąść do stołu, negocjować i rozmawiać". Prezydent ma nadzieję na poszerzenie współpracy z wyżej wymienionymi inicjatywami zwłaszcza w zakresach dotyczących gospodarki, infrastruktury i bezpieczeństwa energetycznego.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował również do rządu o szybsze podniesienie wydatków na obronność. Polityk zasugerował, że do 2024 roku wydatki te powinny osiągnąć poziom 2,5% PKB.

Więcej o:
Komentarze (419)
Andrzej Duda apeluje: "Aby nie było takich sytuacji, że politycy oczerniają Polskę poza granicami"
Zaloguj się
 • robrobak2

  Oceniono 177 razy 169

  nasrali na srodku dywanu a teraz krzycza zeby o tym nikomu nie mówić ?! ale to ku... i tak smierdzi!!!! nie trzeba mówić!~

 • arcanuss86

  Oceniono 158 razy 154

  Kretynie, sam wrzeszczałeś w Niemczech, że wybory w Polsce są fałszowane...

 • marymania

  Oceniono 138 razy 134

  Sam w Niemczech szkalował polskich sędziów jako stalinowskich morderców, a teraz chrzani żeby nie szkodzić Polsce? Palant!

 • asr1

  Oceniono 109 razy 107

  oto ten co jęczał w Niemczech , ze w Polsce nie ma demokracji, ten co bredził o sędziach kompromitując Polskę na cały świat, ten co jak błazen stał w waszyngtonie przy biurku trumpa !! itp..itd .. czy on nie ma coś z głowa ???

 • evergreen111

  Oceniono 107 razy 105

  Masz tupet, Adrian, tupet jak diabli! AKURAT TY NIE POWINIENEŚ ZABIERAĆ GŁOSU W SPRAWIE "OCZERNIANIA"!!!

  Andrzej Duda jeszcze jako europoseł mówił - „Czy można mówić, że w naszym kraju jest demokracja? Przecież to umowa, według której wybieramy władzę. Jeśli ludzie nie mają poczucia, że wybrali swoje władze, to jaki mamy w Polsce ustrój?”

  Podczas obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Duda powiedział do prezydenta Niemiec Joachima Gaucka: „Niestety Polska nie jest dziś krajem, o którym można by powiedzieć, że jest państwem sprawiedliwym, sprawiedliwym dla swoich obywateli, że jest państwem, w którym obywatele traktowani są równo”.

  A teraz PiS, czyli Przeproś i Spadaj!

 • lesnojeziorska

  Oceniono 86 razy 86

  Budyń nagle sobie przypomniał, że ma udawać prezydenta wszystkich Polaków?

 • ad2009

  Oceniono 69 razy 69

  Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala,
  Czy ten, co mówić o tym nie pozwala?
  (C.K. Norwid)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX