Andrzej Duda apeluje: "Aby nie było takich sytuacji, że politycy oczerniają Polskę poza granicami"

Andrzej Duda zaapelował do krajowych polityków o zaprzestanie oczerniania Polski na arenie międzynarodowej. Tym samym prezydent odniósł się do wystąpienia ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Sejmie.
Zobacz wideo

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie wysłuchali przemówienia ministra Jacka Czaputowicza, który odnosił się do polityki zagranicznej Polski. Poseł wypowiadał się w kwestiach związanych m.in. z Unią Europejską, NATO, bezpieczeństwem w Europie, Brexitem, pomocą humanitarną i relacjami z państwami Ameryki Łacińskiej i Afryki. Po expose ministra zwołana została konferencja prasowa prezydenta.  

Prezydent Andrzej Duda apeluje do polskich polityków o konstruktywną debatę

Andrzej Duda zwrócił się z prośbą do wszystkich opcji politycznych o prowadzenie konstruktywnej debaty, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Podkreślał, że ważne w kształtowaniu przyszłości kraju na arenie Europejskiej jest tworzenie wspólnej polityki - "Zwracam się do wszystkich stron sceny politycznej o konstruktywną debatę, żeby nie było takich sytuacji, że polscy politycy oczerniają Polskę poza granicami lub do zagranicznych mediów, bo jest to dla mnie sytuacja niezwykle bolesna". "Miarkowanie" się polskich polityków w debacie publicznej powinno być także motywowane rozwojem Polski - według prezydenta współpraca w polityce zagranicznej może podnieść znaczenie naszego kraju w strukturach międzynarodowych.

Polityka zagraniczna Polski i współpraca międzynarodowa 

Prezydent na briefingu prasowym postanowił też bezpośrednio odnieść się do expose ministra Czaputowicza. Andrzej Duda podkreślił, że najważniejsze w prowadzeniu polityki zagranicznej polski jest aktywne uczestnictwo w trzech międzynarodowych zrzeszeniach - NATO, Unii Europejskiej i ONZ. Prezydent wyróżnił także dobrą współpracę z państwami zrzeszonymi w Grupie Wyszehradzkiej, Bukaresztańskiej Dziewiątce i inicjatywie Trójmorza: - "Jesteśmy przyjaciółmi, zawsze jesteśmy w stanie usiąść do stołu, negocjować i rozmawiać". Prezydent ma nadzieję na poszerzenie współpracy z wyżej wymienionymi inicjatywami zwłaszcza w zakresach dotyczących gospodarki, infrastruktury i bezpieczeństwa energetycznego.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował również do rządu o szybsze podniesienie wydatków na obronność. Polityk zasugerował, że do 2024 roku wydatki te powinny osiągnąć poziom 2,5% PKB.

Więcej o: