Kosiniak-Kamysz o karcie LGBT+ "Ja bym nie podpisał tej karty. Szczególnie w okresie przedwyborczym"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie dla TVN24 mówił o przyczynach dołączenia Polskiego Stronnictwa Ludowego do Koalicji Obywatelskiej. Poseł mówił też o karcie LGBT+ i "piątce Kaczyńskiego".
Zobacz wideo

Władysław Kosiniak-Kamysz w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 przyznał, że wejście PSL do Koalicji Europejskiej może przynieść ludowcom więcej korzyści niż strat. Poseł stwierdził, że do rozmów o koalicji skłoniły go rozmowy z wyborcami.

Wybory do Europarlamentu - co według lidera PSL powinno znaleźć się w programie Koalicji Europejskiej? 

PSL zdecydowało się o dołączeniu do Koalicji Obywatelskiej pod koniec lutego. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego przyznał w rozmowie z Konradem Piaseckim, że na decyzję klubu mieli wpływ wyborcy: "Ja wielokrotnie osobiście słyszałem, jadąc w pociągu, w tramwaju, idąc ulicą: jest pan super, zagłosowalibyśmy na pana, ale się obawiamy, że wy nie przekroczycie progu". Sondaże przedwyborcze, w których PSL oscylowało w granicach pięciu procent, mogły zniechęcić potencjalnych wyborców do głosowania na ludowców. Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że wyborcy cenią klub za program i styl prowadzenia polityki, ale bez koalicji, skuteczność ich głosów nie byłaby duża.

Ponadto lider PSL wskazał, co według niego powinno znaleźć się w programie Koalicji Europejskiej - po pierwsze, walka o jak najwyższy budżet dla Polski: "My wynegocjowaliśmy, jak rządziliśmy i mieliśmy silną reprezentację w Europejskiej Partii Ludowej, z Platformą, największy budżet, 400 miliardów złotych dla Polski z budżetu europejskiego". Ponadto poseł chce wprowadzenia jednolitych dopłat na odnawialne źródła energii w całej Unii oraz ujednolicenia dopłat rolniczych.

Władysław Kosiniak-Kamysz o karcie LGBT+ i współpracy z PiS 

W rozmowie poruszona została także deklaracja LGBT+, którą niedawno podpisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kosiniak-Kamysz przyznał, że "Ja bym nie podpisał tej karty. Szczególnie w tym okresie przedwyborczym". W okresie przedwyborczym powinno się rezygnować z wywoływania silnych emocji światopoglądowych.

Uważa, że konflikty w Polsce są na tyle silne, że nie ma sensu dokładać kolejnego spornego punktu. Kwestie poruszone w karcie należą do indywidualnych poglądów i nie powinny być brane pod uwagę w tworzeniu programu Koalicji. Poseł przyznał jednak, że sam jest zwolennikiem edukacji seksualnej - powinna ona jednak być wprowadzana na podstawie opinii ekspertów, a nie polityków.

Na koniec prezes PSL przyznał, że klub intencjonalnie popiera pomysły zawarte w "piątce Kaczyńskiego", ale szans na współpracę polityczną z PiS na razie nie ma.

***

Deklaracja LGBT+ to dokument podpisany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wśród jej najważniejszych zapisów są: stworzenie placówki interwencyjnej, która będzie schronieniem dla osób nieheteroseksualnych wyrzuconych z domu lub obawiających się o swoje życie w miejscu zamieszkania, stworzenie całodobowej infolinii skierowanej do osób LGBT+ doświadczających przestępstw z nienawiści, gdzie udzielana będzie pomoc psychologiczna i prawna czy przeciwdziałanie mowie nienawiści i przemocy słownej i fizycznej, aby skutecznie chronić osoby LGBT+.

Najwięcej manipulacji pojawiło się wokół punktu o zapewnieniu w warszawskich szkołach rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia. Politycy i działacze prawicowi twierdzą, że dzieci w przedszkolu będą "uczone masturbacji". Nie jest to prawda - taki zapis nie pojawia się w standardach WHO. Zajęcia dotyczą dzieci najwcześniej w 4 klasie szkoły podstawowej, są dobrowolne i za zgodą rodziców. - Moim celem po prostu jest ochrona wszystkich, którzy mają inne od większości poglądy, wygląd czy orientację. Moim celem jest to, aby żaden dzieciak nie popełnił samobójstwa w wyniku zaszczucia w szkole. Moim celem jest to, żeby nikt nie był szykanowany albo atakowany w warszawskim autobusie dlatego, że trzyma się z kimś za rękę, albo mówi w innym języku - tłumaczył Rafał Trzaskowski.

Więcej o:
Komentarze (134)
Kosiniak-Kamysz o karcie LGBT+ "Ja bym nie podpisał tej karty. Szczególnie w okresie przedwyborczym"
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 33 razy 23

  Błąd? Robienie dobrych rzeczy dla ludzi i spełnianie obietnic wyborczych to błąd, bo ciemnota będzie się onanizować hasłem bojowym "bij LGBT"? Sam masz na drugie błąd - alternatywą jest ustępowanie PiSowi i granie w grę, której to oni znaczą karty.

 • antropoid

  Oceniono 27 razy 15

  Najlepsze JAK ZWYKLE są krzyki o "atakach na rodzinę" ze strony partii człowieczka, który sam jest LGBT, rodziny nie założył, a w dodatku ta partia razem z klerem toleruje przemoc w rodzinach...

 • incipit

  Oceniono 22 razy 14

  Widzisz Kosiniak. Dlatego !!! nigdy nie będziesz prezydentem Warszawy. I nikt twoich rad z tym zakresie ciekaw nie będzie.

 • yaspiman

  Oceniono 17 razy 11

  Kosiniak-Kamysz całkiem niegłupi, ale populista i przestraszony. chciałby mieć ciastko i zjeść ciastko.
  jednak taki wymyk akrobatyczny jeszcze nikomu się nie udał.

 • antropoid

  Oceniono 15 razy 11

  Blokują (oczywiście razem z kościołem) ustawę o przemocy w rodzinie - a drą mordy o "obronie rodziny"...
  Partia upośledzonych - i taki elektorat.
  Powrót dyktatury ciemniaków po 50 latach...

 • polskirozlamacz

  Oceniono 12 razy 10

  "Szczególnie w okresie przedwyborczym" - mówi wszystko. Ale to zrozumiałe. Były sondaże, że wyborcy PSLu są jeszcze bardziej zachowawczy niż PiSu.

 • ks.pedofil

  Oceniono 10 razy 8

  I dlatego PSL musi wyprowadzic sztandar. Nie da sie siedziec okrakiem czy jak inni mowia zjesc ciastko i miec ciastko. Tak mi sie wydaje ze ich jedynym programem jest miec wladze.

 • asr1

  Oceniono 12 razy 8

  Ja tam będąc katolikiem bym się nie rozwodził i łamał sakramenty, znalazł tu mi się autorytet peselowski obrotowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX