Byli ambasadorzy miażdżą Deklarację Europejską PiS-u. "Żerowanie na lękach, obsesjach i emocjach"

Od opublikowania Deklaracji Europejskiej przez Prawo i Sprawiedliwość nie minął jeszcze nawet tydzień, a już doczekała się miażdżącej krytyki. Kilkudziesięciu byłych dyplomatów z Konferencji Ambasadorów RP wystosowało oficjalne stanowisko, w którym nie zostawia suchej nitki na dokumencie partii rządzącej - dowiedziała się Gazeta.pl.

Deklaracja Europejska została zaprezentowana podczas niedawnej konwencji regionalnej PiS-u w Jasionce pod Rzeszowem. Składa się z dwunastu punktów, ma być ideologicznym i politycznym drogowskazem dla przyszłych europosłów partii rządzącej. Dokument podpisali liderzy list PiS-u do europarlamentu, m.in. Beata Szydło, Joachim Brudziński, Witold Waszczykowski, Jacek Saryusz-Wolski czy Adam Bielan.

Wśród postulatów ujętych w deklaracji znajdziemy ochronę rodziny, walkę o interesy polskiej wsi, korzystny dla Polski budżet Unii Europejskiej, bezpieczne granice Europy, sprawiedliwą politykę klimatyczną czy sprzeciw wobec nielegalnej imigracji. - Żeby deklaracja została wypełniona, potrzebujemy Państwa wsparcia, wiary w nas i zaangażowania. Gra toczy się o wysoką stawkę - o to, jak będzie wyglądała Polska - apelował do wyborców europoseł PiS-u Tomasz Poręba, który jest też szefem sztabu partii w kampanii do Parlamentu Europejskiego.

Szara strefa na styku Wschodu i Zachodu

Stanowisko Konferencji Ambasadorów RP składa się z pięciu punktów, które krytycznie odnoszą się do kluczowych - zdaniem autorów - zagadnień zawartych w Deklaracji Europejskiej PiS-u.

Byli dyplomaci zarzucają rządzącym kompletne niezrozumienie wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, chociaż PiS zapewnia, że będzie "działać na rzecz powrotu Unii Europejskiej do wartości, które głosili jej twórcy i które miały stać się jej fundamentem". Byli ambasadorzy zwracają jednak uwagę, że Wspólnota jest sojuszem państw demokratycznych i praworządnych. "Rządy PiS sprawiają, że Polska stała się państwem niepraworządnym, łamiącym unijną konstytucję i naruszającym wartości, na których budowana była i jest europejska wspólnota" - podkreślają.

Oficjalne stanowisko 'Konferencji Ambasadorów RP' ws. Deklaracji Europejskiej PiS-uOficjalne stanowisko 'Konferencji Ambasadorów RP' ws. Deklaracji Europejskiej PiS-u Gazeta.pl

Sygnatariusze dokumentu nie wierzą również w zapewnienia o skutecznej walce PiS-u o interesy polskich rolników oraz o korzystny dla naszego kraju unijny budżet. Ich zdaniem wiarygodność i pozycja Polski w Europie są obecnie na tyle słabe, że polski rząd nie będzie w stanie zrealizować tych zapowiedzi. "Polska straci znaczne środki w kolejnym budżecie unijnym nie tylko w następstwie Brexitu, ale przede wszystkim dlatego, że nikt nie ma zamiaru wspierać finansowo państwa, które lekceważy podstawowe wartości europejskie" - piszą.

PiS zapewnia, że "będzie bronić równego traktowania polskich firm na europejskim rynku", ale byli dyplomaci zauważają, że nie ma podstaw, by wierzyć w te słowa, skoro "dobra zmiana" nie była w stanie ochronić interesów rodaków podczas unijnych negocjacji nad dyrektywą o pracownikach delegowanych.

"Obsesja anty-imigracyjna sprawia, że za jednym zamachem zablokowane zostały ważne decyzje w sprawie umocnienia zewnętrznych granic UE oraz sfinalizowania prac nad wspólną polityką azylową" - to już fragment stanowiska byłych ambasadorów ws. punktów Deklaracji Europejskiej dotyczących ochrony unijnych granic i zatrzymania nielegalnej imigracji. Ostrej krytyce została poddana także polityka klimatyczna obecnego rządu, która zdaniem były dyplomatów nijak nie przystaje do europejskich standardów.

Oficjalne stanowisko 'Konferencji Ambasadorów RP' ws. Deklaracji Europejskiej PiS-uOficjalne stanowisko 'Konferencji Ambasadorów RP' ws. Deklaracji Europejskiej PiS-u Gazeta.pl

W stanowisku "Konferencji Ambasadorów RP" wymieniono także dwa obszary, które zdaniem jej autorów są kluczowe dla polskiej racji stanu, a których partia władzy nie umieściła w Deklaracji Europejskiej. Chodzi o perspektywę wejścia Polski do strefy euro oraz zaangażowanie naszego państwa we wspólną politykę obronną Unii Europejskiej. "Nie ma też słowa o Sojuszu Północnoatlantyckim i bezpieczeństwie państwa: Polska pod rządami PiS niebezpiecznie dryfuje nie tylko na margines integracji europejskiej, staje się także szarą strefą na styku Wschodu i Zachodu" - oceniają byli ambasadorzy.

Lęki, obsesje, emocje

W ramach podsumowania dodają: "Jedynym celem Deklaracji PiS jest żerowanie na lękach, obsesjach i emocjach, a nie budowanie silnej pozycji Polski w Europie. Pokazuje ona zarazem skalę wyzwań, jakie stoją przed społeczeństwem obywatelskim w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego".

Pod apelem podpisało się 35 byłych ambasadorów RP. Wśród nich m.in. Jan Barcz, Grzegorz Dziemidowicz, Ryszard Schnepf, Marcin Bosacki, Michał Klinger, Jan Truszczyński czy Jerzy Maria Nowak.

Więcej o:
Komentarze (274)
Deklaracja Europejska PiS skrytykowana przez byłych dyplomatów
Zaloguj się
 • robusto

  Oceniono 82 razy 62

  PIS to banda nierobów żerujących na ludzkich słabościach, lękach i pazerności! Banda, degeneratów, którzy udając Polaków i patriotów, doprowadza Polskę na skraj przepaści! Wstydem jest, ze Polacy dają się tej bandzie degeneratów tak omamiać i manipulować! Polacy, obudźcie się!!!!

 • justas32

  Oceniono 63 razy 47

  Fundamenty Europy to Rewolucja Francuska która na zawsze ustanowiła standardy rozdziału Kościoła od państwa. Dla bananowego katotalibanu rządzącemu dzięki poparciu radia z Torunia to niezrozumiałe i niepojęte ...

 • marymania

  Oceniono 43 razy 31

  Kaczyński, durna pokrako, może wreszcie, z okazji "Deklaracji Europejskiej" i wyborów europejskich pokażesz nowy traktat europejski, którego pisanie zleciłeś ponoć swoim wybitnym prawnikom prawie trzy lata temu?

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 31

  Interesy polskiej wsi dopiero co na placu Zawiszy leżały. Jeden to nawet jeszcze ryjkiem chrumkał. I raciczkami wierzgał.

 • almagus

  Oceniono 49 razy 29

  Samoloty na węgiel oraz samochody z krzesłem elektrycznym, ksiądz pielęgniarz, egzorcyzmy oddziałem chirurgii, oto meta wniebowstąpienia, a wieki wieków amen!

  Żeby choć wynalazł śrubkę!
  Wziął i wkręcił sobie w pupkę!
  I powiedział to jest oś.
  Kręcę bełkot, to jest coś!

  A tak cenzor wytęskniony.
  Pewex sklepów i mamony.
  Gów-niana kultura łachudry.
  Z braku komuny na udry.

  Żebyś zarobił złota kupkę.
  Żebyś chociaż reform próbkę.
  Żebyś chociaż dawał prąd,
  ależ skąd!

  09-08-2010 almagus

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 35 razy 25

  akurat moa firma działa jak najbardziej na Europejskim rynku i od czasu kiedy PiS "pomaga" polskim przedsiębiorcom wstyd się przyznać że jest się z Polski, nie mówiąc już o tym że nasza reputacja w biznesie jest na poziome Mołdawskim, co przekłada się na niższe zamówienia, brak zaufania do Polaków nie mówiąc już o kłopotach w uzyskaniu kredytu

 • yaspiman

  Oceniono 29 razy 21

  ta deklaracja skierowana jest dla frustratów.
  jednak frustraci powinni poddać się terapii, a nie wpływać na politykę.
  gdy frustraci wpływają na politykę łatwo przewidzieć jakie wywoła to skutki.

 • fuqu

  Oceniono 31 razy 21

  No to sobie wyobraźmy sytuację:
  Dzwonek do furtki, idę, otwieram stoi sąsiad i zaczyna z grubej rury (nawet bez dzień dobry):

  - ty ciulu, bandyto, chamie itd. itd. itd (tu nie wpiszę, bo cenzura wytnie).
  a na końcu niewinnym głosikiem rzuca:
  - pożycz kosiarkę, bo moja się zepsuła.

  No za jasną ciasną mu nie pożyczę, a może jeszcze i pysk obiję ?

  Cały ten PiS-uar to właśnie taki sąsiad UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX