Tłumaczka Donalda Tuska ze Smoleńska nie może zeznawać ws. zdrady dyplomatycznej

Decyzją sądu tłumaczka Donalda Tuska ze Smoleńska nie może zeznawać w śledztwie dotyczącym zdrady dyplomatycznej - poinformował Onet. Magdalena Fitas-Dukaczewska w rozmowie z Gazeta.pl potwierdziła te doniesienia.

Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet. Magdalena Fitas-Dukaczewska w rozmowie z Gazeta.pl potwierdziła, że zgodnie z decyzją sądu nie może zeznawać w śledztwie dotyczącym zdrady dyplomatycznej. W poniedziałek sąd uchylił postanowienie prokuratora, zaskarżone przez Fitas-Dukaczewską, o zwolnieniu jej z tajemnicy zawodowej. Sąd uznał, że byłą tłumaczkę Donalda Tuska tajemnica dalej obowiązuje. - W związku z tym nie mogę zeznawać, bo czekałaby mnie odpowiedzialność karna - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Magdalena Fitas-Dukaczewska.

W styczniu Magdalena Fitas-Dukaczewska odmówiła składania zeznań w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym "zdrady dyplomatycznej" ws. katastrofy smoleńskiej, które wszczęto po doniesieniach Antoniego Macierewicza. Była tłumaczka Donalda Tuska powołała się na obowiązującą ją tajemnicę zawodową. Adwokat Fitas-Dukaczewskiej tłumaczył, że zwolnienie jej klientki z tajemnicy byłoby szkodliwe dla interesu państwa.

Przesłuchanie miało się odbyć w ramach śledztwa wszczętego po doniesieniach Antoniego Macierewicza sprzed dwóch lat. Według ówczesnego szefa MON, Donald Tusk dopuścił się "zdrady dyplomatycznej", oddając Rosjanom badanie katastrofy. Magdalena Fitas-Dukaczewska zajmowała się m.in. tłumaczeniem rozmowy Tuska z Władimirem Putinem w dniu katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Więcej o:
Komentarze (243)
Tłumaczka Donalda Tuska ze Smoleńska nie może zeznawać ws. zdrady dyplomatycznej
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 78 razy 74

  Mam pytanie kiedy Antoni M ( w wypadku podejrzanych wg naszego prawa nie wolno podawać pełnych danych delikwenta) zostanie oskarżony o zdradę i to nie tylko dyplomatyczną?

 • owca888

  Oceniono 64 razy 62

  No i prawidłowo.
  Czy prokuratura nie wszczyna śledztwa ws. I Dewelopera IV RP na polecenie min. Zero?
  A gdzie jest JEST CHRZANOWSKI? A DUBIENIECKI?
  Gdzie lewe 70 mln ze Skoków, które Bierecki chciał wpłacić Czarneckiemu?

 • kiciah

  Oceniono 53 razy 51

  Tajemnica zawodowa tłumaczy jest święta, patafiany - inaczej nikt nie będzie z Wami rozmawiał. Pojmijcie to wreszcie.

 • glencok

  Oceniono 50 razy 50

  na miejscu Tuska przy najbliższym spotkaniu z Kaczyńskim naplułbym mu na buty.
  Kaczyński który z tej tragedii zrobił cyrk z udziałem ofiar które tam zginęły tylko po to żeby dorwać się do koryta, zarzuca mu bezpodstawnie jakąś wydumaną zdradę. Gość który zdefraudował miliony na pseudokomisję Macierewicza, gdzie zasiadali ludzie którzy nie mieli kompetencji do badania wypadku lotniczego, przy jednoczesnym podważaniu wyników komisji Millera pełnej ekspertów i przenoszeniem wojskowych którzy WYJAŚNILI prawdziwe przyczyny do prokuratur i jednostek na zadupiach ma czelność przez swoje popychadła zarzucać komuś zdradę?

 • stagrz20

  Oceniono 41 razy 41

  A Macierewicz naciągnął państwo polskie na finansowanie komisji badających katastrofę i nie potrafiących ustalić jej przyczyn.

 • barakuda62

  Oceniono 39 razy 37

  Całe szczęście że sąd upier..ił ten chory pomysł- nie dość że z Polską już nikt gadfać nie chce to jeszcze jakby doszło do tego że tłumacze mają klepać postronnym to co usłyszeli to nawet pies pyska by nie otworzył bo by się bał że zanim wróci to nasi tłumacze wyklepią wszystko przy byle okazji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX