Były asystent polskiej komisarz UE zatrzymany. Nieoficjalnie: zatrzymano też brata Bieńkowskiej

W poniedziałek CBA zatrzymało Lecha B., byłego asystenta polskiej komisarz UE. Według prokuratury mężczyzna miał kierować grupą, zajmującą się przestępstwami gospodarczymi. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, zatrzymany został też brat Elżbiety Bieńkowskiej.
Zobacz wideo

Jak mówi nam Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej, Lech B. - były asystent Elżbiety Bieńkowskiej - nie jest jedynym zatrzymanym w tej sprawie. - Dzisiaj zostało zatrzymanych sześć osób, w tym Lech B., były asystent byłej senator, a obecnie polskiej komisarz w Unii Europejskiej. Ma on usłyszeć zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która dopuściła się szeregu przestępstw finansowych - wyłudzeń korupcyjnych i prania pieniędzy - informuje Gazeta.pl Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej. Grupa działała w latach 2012-2018.

Były asystent komisarz europejskiej zatrzymany

Jak dodaje prok. Bialik, Lech B. miał powoływać się na wpływy, "żeby uwiarygodnić swoje szerokie kontakty".

Z kolei CBA w komunikacie informuje, że zatrzymani to pięciu śląskich przedsiębiorców i notariusz. "Śledztwo dotyczy podejrzenia popełnienia oszustw na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podmiotów gospodarczych i osób prywatnych" - czytamy na stronie CBA. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyźni usiłowali wyłudzić 10 mln zł z beskidzkiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw oraz 2 mln zł z NCBiR.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, wśród zatrzymanych jest brat Bieńkowskiej - Jarosław M.

Więcej o: