Jedna z najważniejszych osób w śledztwie smoleńskim zrezygnowała. Ze względu na wiek

Jacek Gądek
Płk pilot dr Antoni Milkiewicz, który w swojej kompleksowej opinii obalał tezy o zamachu w Smoleńsku, a teraz miał napisać dla prokuratury opinię w jednym z wątków, zrezygnował z jej stworzenia - ustaliła Gazeta.pl. Powód: wiek i narastające kłopoty zdrowotne.

Śledztwu smoleńskiemu stuknie zaraz dziesiąty rok, a potrwa ono jeszcze parę lat. To zbyt długo, aby cieszący się wielkim autorytetem w środowisku lotników płk Antoni Milkiewicz, mógł wciąż w nim uczestniczyć.

Antoni Milkiewicz - nestor lotników

To nestor polskich badaczy katastrof. Wsławił się odwagą przy wyjaśnianiu katastrofy w Lesie Kabackim, gdzie na przekór Rosjanom udowodnił winę radzieckiego producenta samolotu. Tuż po katastrofie był w Smoleńsku i wdrapywał się na drabinę, by z bliska obejrzeć "pancerną" brzozę. Dziś ma już 87 lat.

Jak ustaliła Gazeta.pl, jeszcze w listopadzie 2018 r. prokuratura ponownie powołała Milkiewicza na biegłego. Zleciła mu wykonanie ekspertyzy w wątku pobocznym w śledztwie smoleńskim, w którym podejrzewani są dwaj pułkownicy z byłego 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. We flocie tego pułku latał rozbity w Smoleńsku Tu-154M. Wojskowi są ścigani z art. 231 § 1 Kodeksu karnego ("funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3").

Powód: zły stan zdrowia

W ostatnich dniach minionego roku Milkiewicz zwrócił się jednak do prokuratury z wnioskiem o zwolnienie go z obowiązku napisania kolejnej opinii. Powód: zły stan zdrowia. Do wniosku dołączył dokumentację lekarską.

Śledczy zatem 24 stycznia zdecydowali o wyłączeniu Milkiewicza. W uzasadnieniu - jak ustaliliśmy - prokurator napisał, że z uwagi na podeszły wiek nestora polskich lotników, miałby on faktycznie poważne problemy z wykonaniem nałożonych na niego obowiązków biegłego. I dlatego należało go zwolnić z pełnienia tych obowiązków.

Wciąż skrywana opinia Milkiewicza

Milkiewicz był jedną z najważniejszych osób w śledztwie smoleńskim. To właśnie pod jego wodzą ponad 20-osobowy zespół biegłych stworzył kompleksową ekspertyzę, która stwierdzała: 10 kwietnia w Smoleńsku doszło do wypadku, a nie zamachu na Tu-154M.

Jest ona zbieżna z ustaleniami komisji Millera: mgła, szybkie zniżanie samolotu, presja ze strony gen. Błasika, złamanie zasad bezpieczeństwa, błędy w naprowadzaniu maszyny, błędna decyzja o niezamykaniu lotniska, uderzenie w brzozę, utrata fragmentu skrzydła, "beczka" maszyny i zderzenie z ziemią - żadnych eksplozji, żadnego zamachu.

Kłopotliwy spadek po PO

Ekspertyza ta miała ogromną wagę dla śledztwa - zamówiła ją prokuratura wojskowa jeszcze w czasach rządów Platformy Obywatelskiej - w 2011 r. Spłynęła w 2015 r., a uzupełniano ją jeszcze w 2017 r. W międzyczasie PiS skasowało prokuraturę wojskową, a śledztwo smoleńskie przejęła Prokuratura Krajowa i Zespół Śledczy nr 1 - kieruje nim Marek Pasionek, zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry. Opinia Milkiewicza była kłopotliwym spadkiem po poprzednikach.

Marek Pasionek nie krył, że - to cytat z odpowiedzi Pasionka na interpelację posła PO Marcina Kierwińskiego - "prokuratorzy mają wiele zastrzeżeń do wniosków" z opinii Milkiewicza. Pasionek chce więc nowej kompleksowej opinii - autorstwa grupy zagranicznych ekspertów. Z uwagi na kłopoty zdrowotne i wiek Milkiewicza utrudnione może być już jednak konfrontowanie jego opinii ze spodziewaną opinią biegłych z zagranicy.

Osoba zbliżona do śledztwa: - Jeśli Milkiewicz nie będzie mógł uczestniczyć już w śledztwie, to będzie to pewna przeszkoda na przykład przy okazji konfrontowania ekspertyzy jego zespołu z nową opinią biegłych.

Więcej o:
Komentarze (219)
Jedna z najważniejszych osób w śledztwie smoleńskim zrezygnowała. Ze względu na wiek
Zaloguj się
 • wlodwoz

  Oceniono 131 razy 121

  Wszyscy, normalni, wiedzą że, ta cała komisja, to banda cwaniaków dojących kasę podatnika za tworzenie bajek. Miejsce członków tej PiSiej bandy to ława oskarżonych o wyłudzanie pieniędzy z państwowej kasy!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 94 razy 84

  Spoko, to co że odchodzą z komisji starzy?
  Po nich przyjdą młodzi, którzy jeszcze się nie urodzili.
  Komisja będzie działać wiecznie.
  Do końca świata i o dwa dni dłużej, by dokuczyć Owsiakowi.
  Taka Wolska.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 64 razy 62

  A ta zabawa smoleńska trwa i trwa,dzięki smutasowi i łapserdakowi Jarosławowi K. i psycholowi A. Macierewiczowi - widocznie mają w tym jakiś własny interes kosztem finansowym społeczeństwa.

 • rgfm

  Oceniono 51 razy 49

  Za smoleńskie bzdury PiS po wyborach powinien wykazać koszty śledztwa i wszystkich komisji i zwrócić wszystkie pieniądze podatnikowi

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 51 razy 49

  Coś tak czuję, że po wydaniu setek milionów złotych i zniszczeniu pierdyliarda parówek wciąż będziemy zbliżać się do prawdy. Co prawda to już dawno do niej doszliśmy, teraz się ona znacząco oddaliła, stąd potrzeba pościgu.

 • wujekdolf

  Oceniono 56 razy 48

  to w końcu był ten zamach czy kacza pokraka pitolił jak zwykle? :)

 • maratss

  Oceniono 49 razy 47

  Kaczyński i Macierewicz doskonale wiedzą, że w Smoleńsku nie było zamachu. Wymyślili go, żeby mieć narzędzie do walki politycznej. I podzielili Polaków, co jest zbrodnią, bo ten podział pozostanie na wiele pokoleń. Oni i my nie będziemy już żyli, a to kłamstwo będzie zżerało Polaków przez długie lata. Co zrobiliście z moją i swoją ojczyzną.Wszystkiego wam brak Umiejętności,obycia,wiedzy,empatii,wykształcenia.Idąc po władzę zdemolowaliście wszystko, podwaliny demokracji,stosunki społeczne,podeptaliście wartości uniwersalne,piszecie alternatywną historię.Jesteście źli!! Żaden naród nie powinien płacić tak okrutnej ceny,żaden być tak traktowany przez współplemieńców.Bo to świadome działanie przeciw państwowości. I kościół katolicki,który rękoma PiS i ultrakatolików destabilizuje instytucje państwa żeby nie utracić przywilejów i dostępu do pieniędzy od rządzących. Już raz tak robił bojąc się przeniesienia do Polski ideałów Rewolucji Francuskiej i doprowadził za pieniądze Carycy Katarzyny II do Rozbiorów Polski.Wybór formacji Jarosława Kaczyńskiego to nie jest epizod, wpadka, próba szansy dla innego stylu rządzenia, innego modelu Polski. To koszmarna, wieloletnia klęska polskiej kultury. Prawnej, osobistej, duchowej.

 • zerozer52

  Oceniono 48 razy 44

  Bo to był tylko wypadek a nie zamach, jak by chciał agent Putina, Macierewicz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX