Grzegorz Schetyna w Radiu Zet: Chciałbym, żeby Magdalena Adamowicz wystartowała w wyborach

Grzegorz Schetyna w Radiu Zet przyznał, że chciałby żeby wdowa po Pawle Adamowiczu wystartowała w zbliżających się wyborach. Jednocześnie trudno było mu określić, ile "jedynek" przypadnie kobietom w szeregach Koalicji Europejskiej. Niedługo potem PO ogłosiło na konferencji prasowej, że wprowadza pełen parytet na liście.
Zobacz wideo

Szef PO, Grzegorz Schetyna, w rozmowie z Beatą Lubecką w Radiu Zet mówił o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego i o tym, jak będą wyglądały listy Koalicji Europejskiej. W związku z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza, chciałby, żeby żona zmarłego prezydenta, Magdalena, wystartowała w wyborach.

Schetyna: Będę zapraszał Magdalenę Adamowicz do startu w wyborach

Schetyna przyznał, że kandydatura Magdaleny Adamowicz, wdowy po prezydencie Gdańska, jest dla niego ważna. Niemniej jeszcze z nią o tym nie rozmawiał:

Rozmawiamy o tym i myślę, że ta decyzja troszkę się opóźnić ze względu na to, że nie ma pani Adamowicz w kraju i dlatego potrzebujemy trochę czasu.

Dodał:

Bardzo mi zależy ze względu na to, co zdarzyło się w Gdańsku. Śmierć Pawła Adamowicza, to wszystko, co wynika z tego, przekonuje mnie, żeby takie zaproszenie złożyć pani Adamowicz.

W tej samej rozmowie poruszono kwestię kandydatury Ewy Kopacz i okręgu, z którego będzie startować. Schetynie trudno było to określić, jednak najbardziej prawdopodobne jest to, że była premier trafi na listę w Poznaniu, a Warszawa przypadnie Włodzimierzowi Cimoszewiczowi. Szef PO jak mantra podkreślał, że decyzja o miejscu startu należy do Ewy Kopacz i uzgodnią to jeszcze 8 marca.

Jednocześnie nie potrafił też powiedzieć ile "jedynek" przypadnie w Koalicji Europejskiej kobietom. Wstępnie podał zakres - od trzech do czterech. Kiedy Lubacka zauważyła, że PiS ich przebił, bo dał paniom pięć "jedynek", Schetyna zbił ten argument informacją o planach wprowadzenia pełnego parytetu na liście Koalicji. Powiedział, że chce: "żeby wreszcie po raz pierwszy w historii polskiej demokracji ze 130 miejsc 65 zajęły kobiety, to by było coś wielkiego".

Niedługo potem ogłoszono, że na listach Koalicji Europejskiej wprowadzony zostanie pełen parytet:

Więcej o:
Komentarze (85)
Schetyna w Radiu Zet: Chciałbym, żeby Magdalena Adamowicz wystartowała w wyborach
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 29 razy 21

  "Chciałbym, żeby Magdalena Adamowicz wystartowała w wyborach"

  Nie tędy droga Grzesiu, już wystarczy pań które zyskują posady przedstawicieli narodu po trupach mężów,

 • kazimierz111

  Oceniono 16 razy 14

  Może już na listach wyborczych dość (smoleńskich) wdów, zgranych polityków, celebrytów z Big Brothera i tańca z gwiazdami, a więcej ludzi merytorycznych, mądrych, rozsądnych, znających życie i języki obce.

 • radeczek64

  Oceniono 18 razy 12

  Na przewodniczącą PO.

 • je2bny

  Oceniono 14 razy 10

  Schetyna - jest jednak durniem i to powinno zaowocować kopniakiem w jego twardy zadek - twardogłowy, to on już jest.

 • goldenboy34

  Oceniono 14 razy 8

  Tańca na grobie ciąg dalszy...
  Wdowa gdańska nie ma za grosz wstydu, chyba że chodzi tylko o immunitet

 • domektomek

  Oceniono 14 razy 8

  A może babcia ?
  Jeśli Adamowiczowie mają rodziców, to miejsce dla babci i dziadka też się znajdzie.
  Kwalifikacje nieistotne.

 • alabama8

  Oceniono 16 razy 8

  A ja bym chciała, żeby do PE startowali jednak ludzie z udokumentowanymi kompetencjami, znający języki, żeby kryterium startu nie było wdowieństwo po wielkim mężu, dziadku, czy bracie. Rozumiem, że w PE chcecie mieć osoby rozpoznawalne - ale niech będą rozpoznawalne z uwagi na umiejętności i nic innego. Jeśli Pani Adamowicz ma kompetencje -proszę bardzo - nech startuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX