Rząd łamie konstytucję, nie odpowiadając na interpelację. Rekord: 726 dni zwłoki

726 dni to rekord jeśli chodzi zwlekanie przez członków rządu z odpowiedziami na poselskie interpelacje. Tymczasem konstytucja nakazuje ministrom odpowiadać w ciągu 21 dni.
Zobacz wideo

Interpelacjom, a właściwie niedopowiadaniu na nie, przyjrzał się Tomasz Skory z RMF FM. Jak wynika z wyliczeń dziennikarza, w zwlekaniu z odpowiedzią przoduje Ministerstwo Zdrowia. Resort ma na koncie 236 interpelacji, które zostały zignorowane. To 70 proc. wszystkich 334 interpelacji bez odpowiedzi. Według stanu na 6 marca z ośmioma interpelacjami zalega Ministerstwo Obrony Narodowej, z 22 Ministerstwo Sprawiedliwości, z 24 Ministerstwo Kultury. Premier nie udzielił w terminie odpowiedzi na 22 interpelacji, pozostałe 22 interpelacje są rozsiane po pozostałych resortach.

Rząd nie odpowiada na interpelacje, choć musi

W rankingu nieodpowiadających, wysoko plasuje się kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego. KPRM ponadto często korzysta z przedłużenia terminu odpowiedzi, choć prawnie nie ma takiej możliwości. Najstarsza interpelacja z przedłużonym terminem odpowiedzi czeka na reakcję Kancelarii już 562 dni.

Najstarsza z interpelacji dotyczy produkcji żywności dla niemowląt. Została złożona 8 lutego 2017 r., czyli termin na odpowiedź upłynął 726 dni temu. Z danych Sejmu, które przedstawia RMF FM, wynika, że premier i cztery ministerstwa nie odpowiadają na 83 proc. zignorowanych interpelacji.

Zgodnie z prawem każde ministerstwo na odpowiedź na interpelację poselską ma 21 dni. Wynika to wprost z Konstytucji RP. Kancelaria premiera i resorty nierzadko korzystają z przedłużenia terminu odpowiedzi. Problem w tym, że przepisy w ogóle nie dają takiej możliwości. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (93)
Rząd łamie konstytucję, nie odpowiadając na interpelację. Rekord: 726 dni zwłoki
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 60 razy 52

  Nihil novi.
  Odkąd niejaki Duda został strażnikiem konstytucji, rząd ma konstytucję właśnie w dudzie.

 • pisowski_niedouk

  Oceniono 41 razy 35

  Bezczelne bydło korzystające z poparcia niedouczonych, odmóżdżonych kmiotów!

 • opt

  Oceniono 33 razy 31

  Nie odpowiadając na interpelacje, które poseł wnosi w imieniu obywateli , rząd olewa obywateli. Rok temu do pani minister Rafalskiej wysłałem pismo, przyjął automat i zapewnił ,że w ciągu trzydziestu dni dostanę odpowiedź , minęło ponad400 dni a odpowiedzi brak - pozdrawiam panią minister.

 • justas32

  Oceniono 38 razy 30

  Proszę ich zrozumieć - oni zajęci są, bo kradną, a koniec kadencji tuż tuż ...

 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 30

  Będą pisiorki siedzieć po utracie władzy, to też nikt nie odpowie na pisma zawierające prośbę o wyjście na wolność...Zawieruszą się.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 21 razy 21

  To jest biało czerwona drużyna.
  A biało czerwona drużyna podkreśla, że inspirowane z zewnątrz grupy interesów, które specjalizują się w erozji ideowej, pod płaszczykiem interpelacji, planują dalsze akty destrukcji.

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 18 razy 16

  Bo PiSiory dorwaly sie do koryta i maja w doopie wyborcow.
  Teraz koorwa my i nikt nam nie podskoczy.

 • uo.rety

  Oceniono 16 razy 16

  Konstytucja?! A co to takiego?
  Aaa... ta książeczka jak katechizm, co mówi, że wszyscy mają być grzeczni, czyści i uśmiechnięci... no właśnie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX